17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie

1202

Artykuł jest wyłączną opinią autora oryginalnego tekstu (Alexa Hardy’ego). Redakcja Cryptodemy.pl będzie regularnie zamieszczać tego typu felietony przedstawiające osobiste punkty widzenia komentatorów kryptosceny.

Kryptowaluty żyją w zimnym świecie. Komputery beznamiętnie wymieniają fragmenty informacji. Programiści zapisują nieskończone linie kodu jak roboty. Nie ma tutaj miejsce na uczucia i emocje, prawda?

Błąd.

Wkroczenie w tę nową przyszłość będzie emocjonalnie dezorientujące – poprzednie zasady nie mają zastosowania. Przejście będzie bolesne. W fizyce jest coś, co nazywa się horyzontem zdarzeń. Jest to obszar otaczający czarną dziurę. Wszystko wewnątrz jego granic, nawet światło, zostaje bezpowrotnie wessane w czarną dziurę. Prawa fizyki przestają tam obowiązywać. Reguły, które przyjęliśmy, takie jak grawitacja i energia, zachowują się w nieoczekiwany sposób.

Obecnie żyjemy wewnątrz horyzontu zdarzeń.

Wybitny pisarz science fiction, William Gibson, powiedział: „przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona”. Wierzę, że mamy do czynienia z kryptowalutową czarną dziurą, która po prostu nie wessała wszystkich. Jeszcze.

Aby nawigować w zmieniającym się globalnym krajobrazie, musisz najpierw opanować swój własny umysł. Nazwijmy to podejście „wewnętrzną grą” Kryptoświata.

Będę teraz szeptać magiczne zaklęcie, które towarzyszy wszystkim “Mentorom Kryptoświata”: nic poniżej nie jest poradą inwestycyjną.

1. Wkroczenie w nieznany świat kryptowalut to emocjonalny rollercoaster

Doświadczysz wielu wzlotów i upadków. Niepowodzeń i momentów przełomowych. Zaakceptuj to teraz – pomoże Ci to zachować perspektywę. I zdrowie psychiczne.

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie

2. Za pierwszym podejściem nie zrozumiesz nic z tego co przeczytasz

Świat kryptowalut jest tak skomplikowany, że często muszę ponownie czytać zdania i artykuły ponad 5 razy. Kiedy koncepcja wreszcie do mnie przemawia, pojawia się efekt domina. Inne źródła, które widziałem kilka miesięcy temu, zaczynają mieć sens. Czytając o czymś pierwszy raz, nie zrozumiesz niczego – i to jest w porządku. To część zabawy.

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie2

„Absolutnie bez wstydu przyznaję, że dopiero niedawno dotarło do mnie, że Blockchain to … łańcuch. Łańcuch bloków.”

3. Zaakceptuj poczucie bycia głupim – to supermoc

Ten świat jest dla wszystkich drażniący i dezorientujący. Im prędzej poczujesz się komfortowo z niepewnością i ignorancją, tym szybsze będzie Twoje tempo nauki. A im więcej się uczysz, tym lepiej uświadamiasz sobie, że jesteś ignorantem.

Często się mylisz, więc staraj się zachować swoją intelektualną pokorę. Kryptoświat ukorzy Cię prędzej i częściej niż myślisz.

4. Pochyl się nad mętnymi i mglistymi koncepcjami, których nie rozumiesz

W Kryptoświecie wiele jest mętnych i mglistych koncepcji. Co to znaczy? Tim Urban wyjaśnia:

„Wszyscy wiemy czym jest mętne zagadnienie. Jest ono niejasne i niewyraźne, a Ty nie wiesz dokładnie od czego zacząć aby je zrozumieć ani gdzie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.”

oraz:

„Szukam tych mglistych punktów… kiedy ktoś wspomina [termin], mój umysł jakby lśnił kombinacją „ehh to znowu jest mętny termin, weź odejdź” i „dorośli znowu mówią dorosłą rzecz a ja mam siedem lat, więc nie rozumiem, o czym gadają.” Potem będę czytał o tych mglistych punktach – ale kiedy usuwam mgłę z powierzchni, często znajduję pod nią jeszcze więcej niejasności. Tak więc badam tę nową mgłę i ponownie często spotykam się z inną, jeszcze głębiej. Mój perfekcjonizm wciąga i kończę krocząc w nieznane, aż uderzę o podłogę.”

Niektóre z moich osobistych mętnych i mglistych terminów: blockchain, bitcoin, kryptografia, ledger, wydobywanie, haszowanie i pieniądze.

Cholera. To są zasadniczo ważne terminy.

Łatwo jest się poddać i większość ludzi to zrobi. Zamiast tego pochyl się nad mętnymi i mglistymi zagadnieniami. Podziel pojęcia na małe i jeszcze mniejsze części, aż je strawisz. Idź tam, gdzie inni nie chcą iść.

5. Nieustannie chroń swoje najcenniejsze zasoby – czas i uwagę

Wiele osób w Kryptoświecie powie, że najcenniejsza jest zakupiona kryptowaluta. To jest złe podejście. Najcenniejsze zasoby to twój czas i uwaga. I są atakowane częściej niż jakakolwiek kryptowaluta, którą posiadasz.

Bezpieczeństwo ma znaczenie. Najgroźniejsze włamanie nie dotyczy jednak Twoich kluczy prywatnych, tylko Twojego umysłu. Główne źródła informacji (Reddit, Telegram, Slack, Twitter) są chaotyczne. Nowości i szum otaczają Cię ze wszystkich stron i zadręczają.

Niewiedza, szarlataneria, ukryte plany i jawne oszustwa nie są wyjątkiem, są regułą. Starannie dobieraj dietę informacyjną. Osobiście wciąż mam z tym kłopot, ale zidentyfikowanie problemu jest pierwszym krokiem.

Oczywiście powinieneś również podjąć odpowiednie środki ostrożności w celu ochrony swoich zasobów kryptowalutowych.

6. Prawda wychodzi na jaw: nikt w rzeczywistości niczego nie wie

Każdy, kto twierdzi, że w pełni rozumie kryptowaluty, kłamie lub próbuje coś sprzedać. Często robi obie rzeczy naraz. Wszyscy zorientujemy się w tym w pewnym momencie.

Oto krótka próbka różnych dyscyplin Kryptoświata:

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie3

Spektrum blockchainu obejmuje dziedziny związane z kryptografią, polityką, ekonomią i systemami rozproszonymi.

Niewielu ludzi na ziemi jest ekspertem w jednej z tych dziedzin, nie mówiąc już o kilku. Nikt nie urodził się w Kryptoświecie. Pozbądź się więc syndromu oszusta, ponieważ wszyscy jesteśmy „oszustami”.

7. Nie podążaj za ludźmi ukrywającymi się za żargonem

W Kryptoświecie ludzie będą próbować sygnalizować inteligencję używając żargonu. Jesteśmy na przecięciu świata ekonomii, inwestowania, prawa i informatyki. Tutaj jest więcej żargonu niż w jakimkolwiek innym miejscu w Internecie.

Nie daj się oszukać. Prawdziwym znakiem biegłości nie jest używanie żargonu. Jest nim umiejętność wyjaśnienia czegoś złożonego w taki sposób, że każdy może to zrozumieć. Ostatecznie:

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie4

„Szarlatana można poznać po tym, że wyjaśnia prostą koncepcję w skomplikowany sposób.”

8. Wejście w świat kryptowalut jest jak maraton oglądania świetnego serialu: nigdy nie jest zbyt późno, aby zacząć

Możesz czuć, że Twoje wejście w tą grę jest beznadziejnie spóźnione. Bitcoin wzrósł o około 3000% w ciągu ostatnich 2 lat. Myślisz, że przegapiłeś okazję.

Nie przegapiłeś. Tylko niewielka część światowej populacji posiada kryptowaluty. Wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie.

Liczący się w tej przestrzeni gracze zyskali na znaczeniu w ciągu kilku miesięcy – możesz stać się jednym z nich. Największe problemy Kryptoświata (takie jak edukacja, tworzenie interfejsu użytkownika, marketing, rzetelne analizy) nie zostały jeszcze rozwiązane – możesz w tym pomóc. Różnorodne zdania, konteksty i doświadczenia nie ujrzały jeszcze światła dziennego – Twoja perspektywa jest kluczowa.

Zacznij więc od Bitcoin: sezon 1, odcinek 1 i rozpocznij maraton. Kiedy słyszę o kimś, kto dopiero zaczyna oglądać Prawo Ulicy lub Grę o Tron, jestem zazdrosny, że po raz pierwszy doświadcza tej magii. Wkroczenie w nieznany świat kryptowalut nie jest niczym innym.

9. Znajdź cenne zasoby, których nikt inny nie czyta

W „Zero to One” Peter Thiel pyta: „W który ze znanych Tobie sekretów nikt inny nie wierzy?”. W Kryptoświecie możesz zapytać: „Jakie zasoby, których nikt inny nie czyta, są wartościowe?”

Najlepsze zasoby to wiedza „długofalowa”, a nie wiedza „wygasająca”. Codzienna zmiana ceny bitcoina to przykład wiedzy wygasającej. Każdy może natychmiast uzyskać do niej dostęp. Nie jest to dla Ciebie cenne po 2 dniach, nie mówiąc już o 2 latach. Wiedza długoterminowa pochodzi ze źródeł pierwotnych: białych ksiąg, książek, postów na blogach i… z faktycznego wykorzystywania tej technologii. Trzeba się napracować na tyle, że większość ludzi jest zbyt leniwa, by się z tym zmagać.

Następnym razem, gdy masz 30 minut na zabicie, spędź je na dotarciu do pierwotnego źródła, zamiast podróżować przez twitter handlu kryptowalutami. Jeśli przeczytasz to, co wszyscy czytają, pomyślisz w sposób w jaki wszyscy inni myślą.

10. Czujesz się przytłoczony? Przestań. Odetchnij. Skup się.

W pewnym momencie poczujesz się przytłoczony, jak gdyby było więcej treści niż jesteś w stanie przyjąć. Pomyślisz, że wszyscy wiedzą więcej niż Ty, a Ty jesteś beznadziejnie w tyle.

Jak wspomniano powyżej, jest to dobry znak. To sygnał rzeczywistego zrozumienia. Pamiętaj, że doświadczają tego wszyscy inni. Podnieś głowę do góry, kiedy wszyscy inni tracą swoją. Utrzymuj skupienie. W tym chaosie jest szansa. W Kryptoświecie możesz nauczyć się czegokolwiek, ale nie wszystkiego.

Opowiadanie, które niedawno usłyszałem, dobrze to ilustruje:

Był sobie pewien wędrowiec, który od tygodni błądził na pustyni. Był spragniony, więc zaczął kopać studnię w poszukiwaniu wody. Wykopał dziurę głęboką na 1 stopę i sfrustrowany pomyślał, że może mieć więcej szczęścia w odległości kilku metrów. Więc porzucił bieżącą studnię i zaczął kopać w pobliżu. Na głębokości 1 stopy zniechęcił się i znów próbował nowej lokalizacji. Robił to 10 razy, kopiąc 10 różnych studni. W końcu umarł z pragnienia.

To, czego nie wiedział, to fakt, że ogromna ilość wody znajdowała się 10 stóp pod ziemią. Gdyby wytrwał i wykopał jedną 10-stopową dziurę, zamiast 10 dołków o głębokości jednej stopy, byłby uratowany.

Nie rozpraszaj się ostatnią modną nowinką. Skup się. Wykopuj głębokie dziury w ramach swoich badań.

11. Wypracuj opinię, ale bądź otwarty na zmiany

Zrównoważ niepohamowany optymizm z bezlitosnym sceptycyzmem. Jeśli potrafisz utrzymać ten dysonans poznawczy w swojej głowie, będziesz dobrze pasował do Kryptoświata.

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie5

Spotykamy się z nowym paradygmatem i wiele z tego, co się dzieje, jest dla nas naprawdę obce. Cytując ducha epoki z Doliny Krzemowej: powinieneś mieć silne zdanie, które łatwo możesz zmienić.

12. Bądź otwartym źródłem i przekazuj wiedzę dalej: Nauczanie to najlepszy sposób na naukę i rozwój (Twoja wartość netto).

Cała kryptowalutowa rewolucja opierała się na założeniu, że otwarte, zdecentralizowane systemy pokonają te zamknięte i scentralizowane. Przeglądarki internetowe pokonały AOL, Wikipedia prześcignęła Encartę, Linux wyprzedził IBM. Otwarte systemy pokazują, że przejrzystość i współdzielenie zapewniają największy wpływ na większość ludzi. Sam bądź otwartym źródłem. Podziel się swoimi doświadczeniami. Pomaganie innym w nauce jest moralnie dobrą rzeczą do zrobienia. Prawdopodobnie skorzystałeś z pomocy kogoś przed Tobą.

Plus: Próba nauczenia kogoś innego jest najlepszym sposobem, aby samemu dobrze zapoznać się z tematem.

Co więcej: waluty są „wspólnym mitem”. Nie ma nieodłącznej wartości papieru lub bajtów, które nazywamy pieniędzmi. Mają wartość, ponieważ wielu ludzi wierzy, że tak jest. Jeśli pomożesz szerzyć ten wspólny mit, innowacja stanie się cenniejsza dla pierwszych osób, które w nią uwierzyły, takich jak Ty.

13. Twoi „normalni” przyjaciele pomyślą, że jesteś szalony. Do momentu aż się okaże, że nie jesteś.

Zaakceptuj to i wykorzystaj jako okazję do nauczania.

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie6

14. Plemiona są wszędzie, więc nie obnoś się ze swoją tożsamością

Kryptoświat nie jest jednym zjednoczonym plemieniem. Nie jest to również 10 stowarzyszonych plemion. To dziesiątki frakcji, które zazwyczaj toczą ze sobą wojnę. Plemienne konflikty w Kryptoświecie rywalizują na równi z wszelkimi bataliami (politycznymi, sportowymi i religijnymi), które możesz sobie wyobrazić.

Oczywiście, możesz dołączyć do jednego z tych plemion. Jednak lepszym podejściem jest nie obnosić się ze swoją tożsamością i własnym ego. Każde plemię może nauczyć Cię czegoś cennego. Zdobywanie wiedzy nie jest grą o sumie zerowej – zysk jednej osoby nie oznacza straty u drugiej.

Więc zaznajom się z akronimami (FUD, HODL, BTFD), memami, gifami, trollami, Redditem, snarkami i innymi społecznymi dobrami tych plemion.

15. Zaufaj komuś: znajdź swojego przewodnika

W Krypoświecie znany jest przygnębiający mem. „Nie ufaj nikomu.” To jest błędne podejście.

17 zasad wewnętrznej gry w Kryptoświecie7

To prawda, nie powinieneś ufać wszystkim. Nie powinieneś ufać „byle komu”. Ale musisz komuś zaufać. Znajdź sobie przewodnika. Szerpę kroczącego przed Tobą w tej podróży, kogoś komu możesz zadawać głupie pytania. I kiedy tylko będziesz mógł, zacznij oferować pomoc innym. Będziesz zaskoczony, jak cenny możesz być dla ludzi nowych w przestrzeni (nazywanych wdzięcznie „n00bami”). Ta rewolucja stoi na barkach gigantów, podobnie jak nasza osobista wiedza.

16. Zachęty są wszystkim

Niezależnie od tego, czy analizujesz linię kodu, białą księgę, czy czyjś kanał na Twitterze, nigdy nie zapominaj o tym:

Zachęty. Są. Wszystkim.

Kryptoświat jest zdecentralizowany. Skuteczne projekty są napędzane przez odpowiednie zachęty, a nie centralne planowanie. Zachęty są również ważne na poziomie ludzkim. Słuchając, jak ktoś przedstawia swój punkt widzenia lub rekomendację, warto zapytać, dlaczego mówi to, co mówi. Nie każdy jest oszustem, ale pamiętaj o tym, że ludzie mogą reklamować zasoby, które posiadają

17. Eksperymentuj i czerp radość z błądzenia

Ostatnia i najważniejsza zasada. Najlepszym sposobem na szybką naukę jest faktyczne korzystanie z danej technologii. Kup coś za bitcoiny. Walcz, próbując opanować zdecentralizowaną aplikację. Pobrudź sobie ręce. Będziesz czuć się niechlujnie i chaotycznie, ale jest różnica między czytaniem o koszykówce a graniem meczu 5 na 5.

I oczywiście baw się dobrze. Wystarczy raz wkroczyć w nieznane.