36% istniejących BTC już zostało utraconych. Bitcoin staje się coraz mniej dostępny?

648
Bitcoin przestanie istnieć tylko wtedy, gdy technologia blockchain zawiedzie

Według coinmarketcap.com liczba BTC w obiegu wynosi 17 296 587 w momencie pisania tego tekstu.

Jednak dwie firmy badawcze Chainalysis i Diar udostępniły swoje dane na temat rzeczywistej liczby bitcoinów faktycznie dostępnych dla normalnego człowieka takiego jak ty i ja. Okazuje się, że 36% powyższej liczby „zaginęło, prawdopodobnie zaginęło lub zostało niewykopane”. Dokładnie mówiąc, oznacza to, że 6,2 miliona BTC jest technicznie niedostępne nawet dla bitcoinowych wielorybów.

Raport stwierdza też, że 22% podaży znajduje się u spekulantów, a inwestorzy trzymają 30% oficjalnie dostępnych BTC. Wartości te wynoszą odpowiednio 3,8 miliona i 5,2 miliona bitcoinów w obiegu.

Bitcoin może być jeszcze mniej dostępny, niż wszyscy sądzili

Wykorzystując powyższe dane i wiedząc, że limit wydobycia BTC jest ustawiony na 21 milionów monet, możemy z pewnym przekonaniem stwierdzić, że BTC jest dobrem rzadkim. Jest to związane z faktem, że 6,2 miliona BTC jest niedostępne. Istnieje również 3,7 miliona BTC, które nie zostały jeszcze wydobyte. Pozostaje nam zatem bardzo mały procent zasobów cyfrowych, aby zaspokoić interesy globalnych inwestorów.

Charlie Lee może mieć rację

W tweecie z połowy lipca założyciel Litecoina Charlie Lee namówił handlarzy i entuzjastów kryptowalut, by najpierw starali się zdobyć 1 BTC przed posiadaniem jakiejkolwiek innej monety w krypto świecie. Jego dokładne słowa i tweet możecie ujrzeć poniżej:

W obiegu będzie najwyżej 21 milionów bitcoinów. Nie ma nawet wystarczającej liczby BTC, by KAŻDY światowy milioner posiadał przynajmniej jednego z nich.

Więc zanim zdecydujecie się na kupno jakiegokolwiek coina (w tym też LTC), posiadajcie najpierw przynajmniej 1 BTC.

Kiedy już będziecie mieli ten 1 BTC, kupujcie tyle shitcoinów, ile będzie wam się tylko podobać!


Przyszłość Bitcoina

Faktem jest, że Bitcoin przyciągnął zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych z Wall Street, takich jak Bakkt i CBOE, którzy czekają na pozytywną odpowiedź z SEC na aplikacje o bitcoinowe ETF-y.

Biorąc to pod uwagę oraz wyniki BTC z ostatnich dni, może się wydawać, że inwestor i miliarder Michael Novogratz również mógł mieć rację, kiedy z przekonaniem stwierdził, że Bitcoin osiągnął dno 12 września, odbijając się ponownie od sześciu tysięcy dolarów.