5 najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji Ethereum

391
5 najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji Ethereum

Już nie są jedynie mglistymi ideami – pierwsza fala zdecentralizowanych aplikacji Ethereum już tu jest.

Uruchomiona w 2015 roku platforma Ethereum obiecywała programistom technologię, która miała posłużyć jako “bezpieczny kręgosłup” dla nowego rodzaju aplikacji. Co więcej, innowacja ta miała funkcjonować “bez przestojów, cenzury i ingerencji stron trzecich”.

Jak dotąd wizja Ethereum napędzała głównie eksplozję ICO na projekty, których natywną walutę stanowiłyby tokeny oparte na Ethereum. Aplikacje działające w ramach tych projektów wciąż były w fazie opracowywania, większość jednak nie doczekała się jeszcze premiery.

Innymi słowy – sytuacja wzmacniała pogląd, że ICO, choć zawsze chętnie przyjmują Twoje pieniądze, na działającą dappkę każą jednak długo poczekać. Pomimo tego istnieje kilka zdecentralizowanych aplikacji, którym udaje się przyciągać setki i  tysiące aktywnych użytkowników dziennie.

Dappki, o których mowa, łączy kilka rzeczy. Wszystkie z pierwszej piątki – Idex, ForkDelta, Bancor, CryptoKitties i LocalEthereum – ułatwiają handel kryptośrodkami w ten czy inny sposób, poza tym reprezentują one jednak różne modele biznesowe – od giełdy, przez grę, po animatora rynku.

Udane projekty cechuje też z reguły intuicyjna obsługa – coś, z czym większość dappek wciąż miewa problemy. Michael Foster, współtwórca LocaLEthereum powiedział:

“Z pełną świadomością zaprojektowaliśmy LocalEthereum tak, by wyglądało i działało jak zwykła strona internetowa.”

Szef komunikacji Bancora Nate Hidman podziela ten pogląd, podkreślając, że dappka ta została zaprojektowana “z myślą o prostocie”. Bryce Bladon, współzałożyciel CryptoKitties, przypisywał zaś sukces “kociaków” temu, że:

“[Kryptokociakom] udało się w sposób zabawny, zajmujący i przystępny zapoznać konsumentów z blockchainem.”

Łatwości użycia najpopularniejszych dappek sprzyja również to, że żadna z nich nie wymaga zastosowania natywnego tokeny. Bancor i Aurora Labs – firma-matka Idexa – przeprowadziły co prawda ICO, ale nie wymagają posiadania wyemitowanych tokenów.

Rozpatrując względny sukces topowych dappek, nie można jednak zapominać, że liczby rzędu setek do tysięcy unikalnych użytkowników dziennie mogą wydać się śmieszne w porównaniu z osiągami scentralizowanych gigantów – sam Facebook ma dobrze ponad miliard unikalnych użytkowników dziennie.

Zapytany o powód tak wielkich rozbieżności wyników, Hindmen odpowiedział:

“Tworzenie aplikacji, które będą nie tylko zdecentralizowane, ale do tego będą działały jak popularne konsumenckie aplikacje webowe nie jest łatwe i wymaga rozwoju infrastruktury, która wciąż jest w powijakach.”

Coś podobnego powiedział Bladon:

“Rozwiązania scentralizowane trudno jest przebić pod względem wygody. Są one szybsze i bardziej oswojone, wszyscy się do nich przyzwyczaili. […] W porównaniu do Amazon Web Services, obsługa w oparciu o Ethereum jest 150 milionów razy droższa.”

Miłośnicy decentralizacji nie muszą jednak rozpaczać. Jak zauważył Bladon, to, że dappki mają oddaną – choć na razie skromną – bazę użytkowników, świadczy o “zapotrzebowaniu na rozwiązania niewymagające elementu zaufania”.

Poza tym, dappki wciąż znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. Jak powiedział Hidman:

“Świat blockchaina zaczyna spełniać swoje aspiracje, a konsumenci uświadamiają sobie potęgę decentralizacji. Im więcej wycieków danych i innych problemów związanych ze scentralizowanym zarządzaniem, tym więcej użytkowników zacznie zdawać sobie sprawę z zalet dappek.”

Tymczasem jednak przyjrzyjmy się pięciu największym pod względem liczby unikalnych użytkowników dzielnie dappkom sieci Ethereum. Lista oparta jest na danych serwisu DappRadar z dnia 5 czerwca.

1. Idex

W ciągu doby przed powstaniem tekstu Idex miał 6479 unikalnych użytkowników, co czyniło z niego najpopularniejszą dappkę.

Idek to zdecentralizowana giełda stworzona przez Aurorę – firmę, która opracowała szereg finansowych dappek. Idex zaczął działać w październiku ubiegłego roku, a w styczniu doświadczył skokowego wzrostu popularności, jak powiedział CEO Aurory Alex Wearn w majowym podkaście dla Trader Cobb Crypto Podcast. Giełda oferuje handel etherem i tokenami ERC-20.

Wearn wyjaśniał, że Idex pozwala na swobodny handel tokenami i etherem bezpośrednio między użytkownikami, podczas gdy użytkownicy korzystający z giełd takich jak Binance, GDAX czy Kraken oddają im część kontroli, co w praktyce wystawia ich na ryzyko ataku hakerskiego i kradzieży. Idex jest tymczasem oparty na publicznie weryfikowalnym systemie inteligentnych kontraktów Ethereum.

Jak możemy dowiedzieć się z białej księgi Aurory, w swojej obecnej formie Idex nie jest  jednak w pełni zdecentralizowany. Platforma korzysta ze scentralizowanego serwera Idexu na różnych etapach procesu obsługi transakcji, takich jak ich kolejkowanie w liście poleceń. Projekt zakłada jednak stworzenie w pełni zdecentralizowanej wersji platformy.

2. ForkDelta

W ciągu doby przed powstaniem tekstu ForkDelta miała 2221 unikalnych użytkowników, co czyniło z niej drugą najpopularniejszą dappkę.

Podobnie jak Idex, ForkDelta jest zdecentralizowaną giełdą oferującą handel etherem i tokenami ERC-20. Arenij Iwanow uruchomił projekt w styczniu jako fork EtherDelta – kolejnej zdecentralizowanej giełdy. Iwanow uzasadniał powstanie forka odejściem z EtherDelty jej twórcy Zacka Coburna, a także tym, że “EtherDelta oddaliła się od idei przyświecającej jej na początku.”

Podobnie jak w przypadku Idexa, rejestr poleceń ForkDelty jest scentralizowany, choć jego decentralizacja, jak również decentralizacja serwera znajduje się na liście celów projektu. ForkDelta korzysta jak na razie z inteligentnych kontraktów EtherDelty, co oznacza, że prowizja z korzystania z forka wciąż idą do giełdy-matki.

3. Bancor

W ciągu doby przed powstaniem tekstu Bancor miał 560 unikalnych użytkowników, co czyniło z niego trzecią najpopularniejszą dappkę. Liczbę użytkowników Bancora kwestionował jednak Hindman, szef działu komunikacji projektu, w wywiadzie dla Coindesk mówiąc, że aktywnych użytkowników jest “dużo więcej”, niż wynikałoby to ze wskazań DappRadar (nie podał jednak własnych szacunków). Skirmantas Januskas, twórca DappRadar jest obecnie w kontakcie z Bancorem celem wyjaśnienia rozbieżności w pomiarach.

Bancor jest animatorem rynku (market maker), który pozwala użytkownikom na wymianę etherów i rosnącej liczby tokenów ERC-20 (obecnie jest jest ich setka). W przeciwieństwie do tradycyjnych giełd, Bancor nie łączy ze sobą kupujących i sprzedających. Zamiast tego protokół platformy działa w taki sposób, by zapewnić możliwie jak największą płynność między różnymi “etherowymi” środkami. W tym celu Bancor używa oczywiście systemu “inteligentnych tokenów”, które dzięki inteligentnym kontraktom tworzą “wbudowany system zapewniania płynności”.

W zeszłym roku Bancor zebrał  za pośrednictwem ICO 150 milionów dolarów sprzedając BNT, pierwszy z własnych inteligentnych tokenów.

4. CryptoKitties

W ciągu doby przed powstaniem tekstu CryptoKitties miało 408 unikalnych użytkowników, co czyniło z niego czwartą najpopularniejszą dappkę.

CryptoKitties, które w marcu odłączyło się od Axiom Zen, swego czasu przyciągnęło więcej uwagi niż pozostałe dappki. O kotkach usłyszeli gracze, media, inwestorzy, imitatorzy – a także szeregowi użytkownicy Ethereum, którzy odczuli spowolnienia wywołane przez dappkę. Jak wynika z szacunków Bloxy, mierzona w unikalnych wysyłających baza użytkowników CryptoKitties spadła o 97 procent od grudniowego szczytu popularności dappki.

Gra CryptoKitties pozwala użytkownikom na zbieranie, hodowanie i handel unikalnymi, niepowtarzalnymi kotami. Wszystkie one są w istocie opartymi na Ethereum tokenami ERC-721. Według współtwórcy “kotków” Arthura Camara, tokeny tego typu mogą być w przyszłości zastosowane do tokenizacji cennych dóbr materialnych, takich jak nieruchomości i dzieła sztuki.

Bladon, drugi współtwórca CryptoKitties, powiedział w wywiadzie dla Coindesk, że gra ta ma znacznie więcej użytkowników na stronie, niż korzystających z niej bezpośrednio poprzez inteligentne kontrakty, które są jedynym źródłem, które w swoich statystykach uwzględnia DappRadar. Fakt, że jedynie niewielka grupa miłośników kryptokotków korzysta z gry poprzez inteligentne kontrakty, zwraca jednak uwagę na to, że CryptoKitties wcale nie jest tak zdecentralizowana, jak może się wydawać. Jak w grudniu pisał Coindesk:

“Gra korzysta ze scentralizowanej bazy danych i w większości działa w oparciu o jeden portal – stronę CryptoKitties.”

5. LocalEthereum

W ciągu doby przed powstaniem tekstu LocalEthereum miało 236 unikalnych użytkowników, co czyniło z niego piątą najpopularniejszą dappkę.

LocalEthereum ułatwia bezpośredni handel etherem pomiędzy użytkownikami, jest więc etherowym odpowiedznikiem LocalBitcoins. Zbieżność nazw nie jest więcej przypadkowa. Twórca platformy wyznał:

“Ludzie pytali mnie >>Czy jest jakieś LocalEthereum?<< jeszcze zanim w zeszłym roku ogłosiliśmy stworzenie dappki.”

LocalEthereum działa za pośrednictwem zarządzanego inteligentnym kontraktem konta powierniczego (escrow), które zamraża ETH sprzedawcy do czasu otrzymania zapłaty od kupca – czy to w postaci gotówki, przelewu czy w innej formie. W sytuacjach spornych inteligentny kontrakt odwołuje się do wyznaczonego z góry arbitra (obecnie jest nim LocalEthereum, w przyszłości dołączą do niego inne zaufane podmioty). Arbiter może przyznać sporny eter tylko jednej ze strony transakcji, w żadnym wypadku komu innemu.