5 największych rywalizacji w świecie kryptowalut

7104
Dlaczego kryptospołeczności nie potrafią się ze sobą dogadać?

Choć prawdą jest to, że dobra passa jednej kryptowaluty promuje sukces wszystkich walut cyfrowych, na pewno istnieje pewna liczba monet, których społeczności (a nawet zespoły deweloperskie) przyjęły postawę wzajemnej złośliwości i rywalizacji w stosunku do konkurencyjnych projektów. Oto pięć przykładów najbardziej znanych współzawodnictw w całym kryptoświecie.

5. Binance coin kontra KuCoin shares

Podczas gdy Binance stała się najpopularniejszą giełdą altcoinów w 2017 roku, wysokie opłaty za podjęcie pieniędzy z konta, problemy z pyłem (niewielkimi, niecałkowitymi kwotami kryptowalut) i zamknięcie rejestracji doprowadziły wielu traderów do zastanawiania się, czy istnieje jeszcze lepsza platforma. Poszukiwania doprowadziły ich do KuCoina, który pojawił się pod koniec zeszłego roku. Binance coin (BNB) i KuCoin shares (KCS) to zapewniające przywileje tokeny, które są reprezentantami giełd w opisywanym sporze.

Obecnie kryptowaluta BNB, której kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 800 milionów dolarów, jest warta prawie trzy razy więcej niż KCS. 24-godzinny wolumen obrotów giełdy Binance wynoszący blisko 2 miliardy dolarów wyprzedza obecnie prawie wszystkie giełdy kryptowalut (oprócz OKEx) i jest o rzędy wielkości wyższy niż obroty KuCoin. Dzienne dywidendy naliczane za posiadanie KCS przyciągnęły jednak wielu inwestorów. Kryptowaluta mogłaby potencjalnie wyprzedzić BNB, gdyby KuCoin odnotował znaczny wzrost wolumenu transakcji.

4. EnjinCoin kontra GameCredits

Odkąd cena EnjinCoin (ENJ) zaczęła odbijać się od najniższych poziomów w listopadzie zeszłego roku, posiadacze monety stali się żądni krwi. ENJ nie tylko chce pokonać inne waluty gamingowe – EnjinCoin chce być walutą świata gier. Największą przeszkodą na jego drodze jest GameCredits (GAME), pierwsza kryptowaluta gamingowa i jedyny projekt, który do niedawna był konsekwentnie wyceniany wyżej.

Podczas gdy GAME w dużej mierze zignorował konkurencję ze strony ENJ, EnjinCoin kontynuował wzrost, osiągając obecną kapitalizację rynkową w wysokości 114 milionów dolarów, która jest o 4 miliony dolarów wyższa niż wycena GameCredits.

3. Ripple kontra Stellar Lumens

Ripple (XRP) od dłuższego czasu wywołuje konsternację u całej społeczności kryptowalutowej, ponieważ jest scentralizowaną monetą stworzoną na korzyść bankierów. Jest zatem oparta o dwie koncepcje, które są sprzeczne z podstawowymi wartościami świata walut cyfrowych. Podczas gdy pod względem kapitalizacji rynkowej XRP od samego początku utrzymuje się w czołówce kryptowalut (w pewnym momencie nawet wyprzedzając Bitcoina), obecnie wyzwanie rzuca jej bardziej przyjazna, zdecentralizowana alternatywa – Stellar (XLM).

Fundamentaliści popierają XLM jako etycznie lepsze podejście do przetwarzania płatności, a bliskie związki z IBM przyciągają uwagę i entuzjazm spekulantów kryptowalutowych na całym świecie. Posiadając kapitalizację rynkową na poziomie 5,8 miliarda dolarów, XLM nadal musi odnotować znaczny wzrost, aby zaćmić Ripple, ale jego obserwowana ostatnio siła sugeruje, że nie jest to niemożliwe.

2. Bitcoin Cash kontra Litecoin

Dawno, dawno temu zwolennicy Bitcoina Cash (BCH) nawoływali do „flippeningu” (odwrócenia) – zbudowania rzeczywistości, w której Bitcoin Cash byłby ceniony wyżej niż Bitcoin, a zatem zyskałby miano „prawdziwego Bitcoina”. Jednak bardziej prawdopodobną przyszłością (nazwaną żartobliwie „flappeningiem”), do której nawołują inni, jest prześcignięcie wartości Bitcoina Cash przez Litecoin (LTC).

Fork Bitcoina z 2011 roku, znany jako Litecoin, jest znacznie starszy niż BCH i od wielu lat odgrywa uzupełniającą rolę względem BTC. Wraz z ostatnio stworzonym systemem Litepay i dążeniem do zdobycia większej popularności jako środek płatności, LTC może być postrzegany jako technologicznie lepszy niż BCH. Monety mają bardzo podobną kapitalizację rynkową, a więc wkrótce może dojść do „flappeningu”.

1. Bitcoin kontra Ethereum

Ethereum (ETH) to kolejna moneta, która wielokrotnie próbowała prześcignąć Bitcoina. Zdarzały się momenty, że jej kapitalizacja rynkowa przekroczyła całkowitą wartość Bitcoina. Maksymaliści Ethereum sugerują, że podstawowe wartości i funkcje monet nie są nawet porównywane. Podczas gdy ETH sprawdziło się jako prawowita, powszechnie stosowana i cenna kryptowaluta, dyskusje te miały miejsce nawet wtedy, gdy była ona niewiele warta.

Entuzjaści kryptowalut aktywni na portalu Reddit na początku 2016 roku prawdopodobnie pamiętają prywatną kampanię informacyjną podjętą przez społeczność Ethereum, gdy moneta była sprzedawana za cenę niższą niż 1 dolar. W zależności od Twojego nastawienia w tym czasie, byłeś bardzo pomocny lub zirytowany niechcianymi wiadomościami wysłanymi do uczestników /r/bitcoin tłumaczącymi, dlaczego Ethereum jest lepsze.