5 powodów, dlaczego nie należy się martwić styczniowym spadkiem cen

3822
5 powodów, dlaczego nie należy się martwić styczniowym spadkiem cen
  • Ze względu na fakt, że na rynek kryptowalut wchodzi więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej, strach, niepewność i wątpliwości mają obecnie większy wpływ na niestabilność cen.
  • To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku dni, zawdzięczamy panicznej wyprzedaży dokonanej przez nowicjuszy handlu, którzy przychodzą i odchodzą, poddając się nastrojom obecnym w mediach społecznościowych.
  • Patrząc na historyczne wykresy cen kryptowalut, ten styczniowy spadek nie jest niczym nowym.

Istnieje wiele powodów, dla których rynki załamują się w styczniu. Duża część z nich ma swoje źródło w Azji, gdzie przeprowadzana jest ogromna liczba transakcji kryptowalutowych. Według portalu Coinmarketcap, który nie obejmuje już giełd południowokoreańskich, całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut spadła w ciągu czterech dni z 750 do 420 miliardów dolarów. Obecnie jest ona ponownie w fazie wzrostu, wynosząc 587 miliardów dolarów w momencie publikacji tego artykułu.

Strach kontra chciwość

Powód #1:  Impet ruchów cen kryptowalut często zależy od inwestorów z Azji, skąd w ostatnich tygodniach nadchodziły niezbyt optymistyczne wiadomości. Chiny nieustannie próbują tłumić całą branżę, a Korea Południowa pozostaje niezdecydowana ze względu na szum medialny wywołany siejącymi strach regulacjami, które pojawiają się prawie co tydzień. Strach, niepewność i zwątpienie są tak samo zaraźliwe jak obawa przed zaprzepaszczeniem okazji. Paniczna wyprzedaż spowodowała spadek wartości wszystkich monet, a niektóre straciły aż 40% w ciągu ostatnich kilku dni.

Patrząc wstecz na historyczne wykresy bitcoina, okazuje się, że styczniowa wyprzedaż miała miejsce kilka razy w przeszłości. Bitcoin jest złotym standardem dla kryptowalut, a wiele altcoinów jeszcze wtedy nie istniało.

5 powodów, dlaczego nie należy się martwić styczniowym spadkiem cen_4

5 powodów, dlaczego nie należy się martwić styczniowym spadkiem cen_3

5 powodów, dlaczego nie należy się martwić styczniowym spadkiem cen_2

5 powodów, dlaczego nie należy się martwić styczniowym spadkiem cen_1

Katalizatory załamania rynku

Powód #2: Spekuluje się, że jednym z czynników współodpowiedzialnych za załamanie rynku jest Chiński Nowy Rok Księżycowy, który zwykle przypada na luty. Jest to pora roku, kiedy ludzie biorą urlopy i podróżują, by odwiedzić rodzinę. W tym celu będą potrzebować tradycyjnych pieniędzy, a nie kryptomonet. Ponieważ narody azjatyckie są odpowiedzialne za lwią część handlu kryptowalutami, może to w znacznym stopniu przyczynić się do rocznej wyprzedaży.

Powód #3: Kolejnym czynnikiem może być koniec roku podatkowego, kiedy inwestorzy muszą zapłacić roczne należności. Podobnie jak w poprzednim przypadku – trzeba to zrobić w tradycyjnych walutach a nie w kryptowalutach. Chociaż nie jest to jedyny katalizator, może mieć pewien wpływ na ruchy cen.

Powód #4: Inną przyczyną sprzedaży aktywów przez inwestorów może być zakończenie pierwszego w historii kontraktu terminowego na bitcoin. W momencie, gdy angażują się duże podmioty, takie jak CBOE i CME, mniejsze rynki mogą zostać zmanipulowane przez inwestorów instytucjonalnych. Dopóki sytuacja się nie ustabilizuje, działania tego typu mogą być obserwowane częściej.

Powód #5: Oscylacje wykresów kursu kryptowalut nasilają się wraz z wejściem na rynek nowych i niedoświadczonych handlowców. Dopiero gdy uświadomią sobie oni, że jest to naturalny cykl, a świat kryptomonet się nie kończy, sytuacja trochę się uspokoi. Wzrost sumy inwestycji rynkowych w kryptowaluty o ponad 2500% w ciągu niespełna roku świadczy o tym, że wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju tej obiecującej branży.