800 mln $ w bitcoinach przeniesione na giełdy – Silk Road upłynnia swoje rezerwy?

801
Bitcoin może sprawić, że karty kredytowe trafią do lamusa

Społeczność bitcoinowa próbuje odkryć historię kryjącą się za portfelem trzymającym ponad 111 000 BTC (wartych 802 miliony dolarów) – który po czterech latach ciszy nagle stał się aktywny.

Monety przelane na Bitfinex, Binance

Członek społeczności Reddit u/sick_silk przeanalizował portfel, który po raz pierwszy objawił się światu w maju 2014 roku. Znajdowało się na nim 111 114.615 BTC (wartych dzisiaj około 802,4 mln $) i niedawno byliśmy świadkami jego pierwszej aktywności, bowiem część środków została przelana na różne adresy, w tym na znane nam giełdy kryptowalutowe.

11 114 BTC (80,3 mln $) zostało przeniesione na portfel giełdy Bitfinex, za to kolejne 4421 BTC (32 mln $) znalazło się na Binance. Jak zauważa użytkownik Reddita:

„Te środki reprezentują 14% wszystkich funduszy i są warte więcej niż 110 milionów dolarów.”

Ta niezwykła aktywność spowodowała, że komentatorzy kryptosceny zaczęli się zastanawiać, czy jest to początek gigantycznej wyprzedaży środków z tego portfela, inni zaś próbują prześledzić drogę bitcoinów i dowiedzieć się, kto dysponuje tak dużymi pieniędzmi.

u/sick_slick przedstawił swoim czytelnikom kilka możliwych teorii na temat właściciela tego portfela. I tak, na liście znalazł się dark webowy rynek Silk Road, zimny portfel Mt. Gox czy samozwańczy Satoshi Nakamoto Craig Wright.

Oczywiście, równie prawdopodobne jest, że portfel należy do jednego z wielorybów, o którym nic nie wiemy.

Co na to rynek?

Kryptowaluty zwykle spadają, gdy duzi gracze wchodzą do akcji i zamieniają swoje bitcoiny na waluty fiducjarne.

Tak właśnie było w przypadku upłynniania rezerw Mt. Gox (giełdy kryptowalutowej, która straciła ogromną część swoich środków z powodu ataku hakerskiego w 2014 roku). Syndyk masy upadłościowej Nobuaku Kobayashi był oskarżany o ostatni spadek cen na rynku, kiedy to upłynnił ponad 30 tysięcy bitcoinów, by spłacić wierzycieli giełdy. Na szczęście, ten rozdział z życia kryptowalut już się zakończył, więc jest raczej wątpliwe, by ten portfel należał do Mt. Gox.

Tak samo niewiele osób sądzi, że bitcoiny należą do Craiga Wrighta, który od dawna uważa, że jest prawdziwym Satoshim Nakamoto (ale nigdy nie był w stanie pokazać na to ostatecznego dowodu, za co ostatnio ponownie został wyśmiany na Twitterze).

Wszyscy więc przyjmują Silk Road jako właściciela tego portfela.

Jednak nawet groźba sprzedaży dużej liczby bitcoinów nie zachwiała ceną najważniejszej kryptowaluty, która w tym momencie notuje swój szczyt z ostatnich trzydziestu dni – kosztuje 5578.43 $.