Binance – giełda, na której znajdziesz wiele mniej znanych kryptowalut

1956
Binance wzorowo poradził sobie z próbą ataku. Co się naprawdę stało?

Binance oferuje szeroki wybór kryptowalut, w które chciałbyś zainwestować.

Jednocześnie różni się od innych giełd i pośredników, z którymi mogłeś mieć do tej pory do czynienia. Dla przykładu BitBay oferuje wpłaty złotówkowe i dolarowe, dzięki którym możesz bezpośrednio zakupić swoje ulubione kryptowaluty. Jednakże oferta BitBay nie jest bogata i często spotykamy się z pytaniami, gdzie mógłbyś kupić mniej znane monety, o których czytasz na łamach naszego portalu.

Binance jest odpowiedzią na te problemy, ale (jak już wcześniej wspomnieliśmy) zachowuje się zupełnie inaczej niż jego rywale. Musisz wiedzieć, że wiele portali sprzedających Bitcoiny i pozwalających na wpłaty gotówkowe obciąża Cię różnymi rodzajami opłat. Wykładasz dodatkowe pieniądze za depozyty pieniężne, ceny kryptowalut są często zawyżone, a jeśli taki pośrednik ma dodatkowo w swojej ofercie giełdę, to z Twojej kieszeni wylatują kolejne banknoty podczas kupna czy sprzedaży kryptowalut. Binance pobiera opłaty tylko za tę ostatnią czynność.

Czy to oznacza, że nie płacisz za wykonywanie pozostałych dwóch? Nie, ale po prostu dlatego, że ich tam… nie ma. Aby handlować na giełdzie Binance, musisz mieć w swoim portfolio inwestycyjnym już jakąś kryptowalutę, którą możesz później przelać na Binance, by tam swobodnie operować swoimi środkami.

Może to brzmieć skomplikowanie, ale naprawdę takie nie jest. Binance cieszy się ogromną popularnością właśnie ze względu na niskie opłaty tradingu. Dodatkowo nie musisz weryfikować swojej tożsamości, jeśli operujesz środkami mniejszymi niż dwa Bitcoiny (czyli ponad sto tysięcy złotych). Giełda używa dwustopniowej weryfikacji, więc jest jednocześnie bardzo bezpieczna. To wszystko powoduje, że Binance jest idealnym miejscem do handlowania kryptowalutami i dywersyfikowania swojego portfela.

W tym poradniku poprowadzimy Cię po wszystkich etapach rejestracji na Binance, wpłacenia środków oraz kupowania kryptowalut.

 1. Rejestracja na Binance
 2. Wpłata kryptowalut
 3. Trading na Binance

 

Etap 1.: Rejestracja na Binance

Zacznijmy od najprostszego kroku, czyli rejestracji na giełdzie. Przejdź do niej przez poniższy link:

Zostaniesz przeniesiony na stronę Binance. Kliknij przycisk „Register” w prawym górnym rogu:

W następnym oknie wypełnij dane do swojego konta i kliknij przycisk do rejestracji:

UWAGA: ze względu na ogromny napływ nowych użytkowników Binance otwiera rejestrację tylko raz dziennie na kilka godzin. Jeśli nie możesz przejść do tego kroku teraz, spróbuj ponownie później.

Wypełnij wszystkie pola i naciśnij przycisk „Register”, a następnie przejdź na swoją skrzynkę pocztową, by aktywować swoje konto.

Po pierwszym zalogowaniu wyskoczy ci okno o stworzeniu dwustopniowego logowania do swojego konta. Nie omiń tego kroku!

 

Polecamy wybrać „Google Auth” jako metodę na dodatkową weryfikację podczas logowania na konto. Ściągnij aplikację „Google Authenticator” na swój telefon i zeskanuj kod QR ze strony Binance, by ustawić dwustopniową weryfikację:

Twoje konto jest gotowe! Nie musisz się weryfikować, jeśli będziesz obracał niewielkimi sumami (Binance pozwala na wypłatę do 2 BTC dziennie), jednak nadal polecamy wykonanie tego kroku. W razie jakichkolwiek nieprzewidzianych problemów ze swoim kontem, będziesz mógł łatwiej udowodnić, że konto rzeczywiście należy do ciebie.

 

Etap 2.: Wpłata kryptowalut

Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, Binance jest giełdą, na której nie można zakupić kryptowalut – jedynie nimi obracać. Możesz je wymieniać między sobą lub sprzedać za Tether.

Tether (USDT) jest kryptowalutą, która ma imitować amerykańskiego dolara w świecie krypto. Firma stojąca za tą inicjatywą twierdzi, że każdy żeton jest powiązany z prawdziwym dolarem w proporcjach 1:1. Ponieważ jego wartość się nie zmienia (jest powiązana z walutą USA), inwestorzy często z niego korzystają, by przeczekać duże spadki.

Wpłacenie swojej waluty nie powinno Ci sprawić wiele problemów. Przejdź po prostu do części „Funds”, a następnie kliknij „Deposits Withdrawals”. Zobaczysz listę walut dostępnych na Binance.

Wybierz ten, który posiadasz w innym miejscu i kliknij obok niego „Deposit”. Zobaczysz adres konta tej jednej waluty, którą kliknąłeś. To właśnie na ten adres możesz zasilić swoje konto wybraną walutą. Pamiętaj jednak o kilku fundamentalnych zasadach:

 • Nigdy nie wpłacaj innych kryptowalut na dany adres! Jeśli chcesz wpłacić Ethereum, kliknij na „Deposit” przy Ethereum i własnie na ten adres wysyłaj swoje ethereum. Nie wysyłaj na niego litecoinów, ripple, cardano czy jakichkolwiek innych walut, bo je po prostu stracisz!
 • Zawsze upewnij się dwa razy, że poprawnie wpisałeś adres na giełdzie, z której wypłacasz pieniądze! Jeśli źle go skopiujesz, Twoje środki przepadną na zawsze. Pamiętaj – tu nie ma możliwości cofnięcia transakcji czy odwołania się do wyższej instancji nadzorującej cały proces.
 • Dokładnie czytaj opis całej procedury wpłaty. Niektóre kryptowaluty (na przykład Cardano) wymagają czegoś więcej niż tylko adresu giełdy. Dokładnie stosuj się do wskazówek na stronie, by nie utracić swoich środków.
 • Jeśli masz taką możliwość, najpierw przetestuj wpłatę na niskich wartościach. Jeśli cały proces zostanie zakończony powodzeniem, będziesz mógł przelać resztę monet tej samej waluty.
 • Pamiętaj, że to konto tak naprawdę nie jest Twoje – należy do giełdy! Ty je tylko użytkujesz. Dlatego radzimy większość swoich oszczędności trzymać na portfelu sprzętowym.

Czasami zdarzy się sytuacja, w której giełda tymczasowo zablokuje możliwości wpłat czy wypłat danej kryptowaluty. Wiąże się to najczęściej z przeciążeniem sieci danej waluty. Gdy tak się stanie, zobaczysz obok niej wykrzyknik na żółtym tle:

W takim wypadku nie będziesz mógł wpłacić lub wypłacić niektórych kryptowalut na Binance.

 

Etap 3.: Trading na Binance

Przejdźmy do najważniejszego punktu, czyli inwestycji w kryptowaluty.

W tej sekcji przeprowadzimy Cię krok po kroku po całym procesie wymiany kryptowalut oraz opiszemy dokładnie każdy element giełdy.

Aby zacząć wymieniać swoje kryptowaluty, kliknij w „Exchange”, a nastepnie w opcję „Basic”. Zostaniesz przeniesiony na stronę giełdy.

Zacznijmy od pierwszej rzeczy, czyli wyboru kryptowaluty, którą chcesz kupić bądź sprzedać:

W oknie po prawej na górze znajdziesz listę par tradingowych, czyli par kryptowalut, które możesz między sobą wymieniać. Do wyboru masz cztery opcje: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) oraz USDT. Po naciśnięciu któregokolwiek przycisku, zobaczysz pary tradingowe dla wymienionych wyżej walut.

Często będziesz musiał robić tak, by wymieniać swoją kryptowalutę na bitcoina, ethereum czy binance coina, by później zakupić kolejną kryptowalutę, używając ich par tradingowych.

Klikając w gwiazdkę, będziesz mógł dodać daną kryptowalutę do ulubionych. Lista ulubionych jest przydatna, gdy chcesz śledzić tylko określoną liczbę kryptowalut, na przykład tylko tych, które posiadasz.

Na górze zobaczysz ogólne informacje na temat danej pary tradingowej. Znajdziesz tam ostatnią cenę (wraz z przeliczeniem na dolary), zmianę w ciągu ostatnich 24 godzin, najwyższą oraz najniższą cenę w ciągu ostatnich 24 godzin, a także ilość wymienionej waluty w ciągu ostatnich 24 godzin.

 • Poniżej znajdziesz wykres danej kryptowaluty w postaci świec lub wykresu liniowego (pod przyciskiem „Time”). Świece to graficzna prezentacja tego, jak się zachowywała cena danej waluty w podanym przedziale czasowym.
 • Jeśli jest pomalowana na czerwono, to znaczy, że cena tej waluty spadła od rozpoczęcia do zakończenia rysowania danej świecy. Jesli jest pomalowana na zielono, to znaczy, że cena wzrosła.
 • Wielkość świecy jest zależna od pierwszej i ostatniej ceny w danym przedziale czasowym. Im większa świeca, tym większa była różnica między ceną wejściową a wyjściową. Zdarzy się też, że korpus świecy będzie po prostu poziomą linią. To po prostu znaczy, że cena startowa była taka sama co cena finałowa…
 • … nie znaczy to jednak, że cena utrzymywała się na tym samym poziomie przez cały czas budowania świecy. Przy każdej świecy możesz zauważyć coś w rodzaju knota, nazywanego „cieniem świecy”. Cień może być zarówno dolny, jak i górny. Pokazuje, jak daleko zawędrowała cena w górę i w dół podczas danego przedziału czasowego. Możesz to dobrze zaobserwować podczas tworzenia się świecy. Jej korpus będzie odwzorowywał tylko aktualną cenę, a po jakichkolwiek wahaniach zostanie tylko wertykalna linia. W końcu korpus się zamknie na ostatniej cenie, która stworzy cały korpus świecy.

Poniżej wykresu znajdziesz wolumen dla danego przedziału czasowego oraz wskaźnik MACD, który przedstawia zmiany w sile, kierunku, momentum i trendu danej kryptowaluty.

Idąc dalej, po lewej znajdziesz wszystkie zlecenia kupna/sprzedaży bliskie aktualnej ceny, która jest wyświetlana w centrum tego panelu. Dzięki temu możesz zobaczyć w kolumnach po jakiej cenie inwestorzy chcą kupić i sprzedać daną kryptowalutę, jak dużo jej chcą kupić/sprzedać oraz jaka jest jej cena w parze walutowej. W bardziej gorącym momencie inwestowania możesz być zaskoczony nie tylko, jak szybko zmienia się ostatnia cena, ale także jak często są modyfikowane istniejące zlecenia.

Po prawej stronie znajdziesz za to historię ostatnich transakcji.

Znając to wszystko, przejdźmy teraz do panelu, w którym będziesz składał zamówienia na kupno lub sprzedaż kryptowalut:

To właśnie tutaj ustawiasz zlecenia na kupno lub sprzedaż kryptowalut. Wystarczy, że wybierzesz cenę, po której chcesz sprzedać lub kupić daną monetę (pamiętaj, że ceny podawane są w głównej walucie danej pary tradingowej, nie w dolarach; wyjątkiem są jedynie pary USDT), oraz liczbę monet. Funkcja „Limit” wystawi Twoją ofertę po proponowanej cenie – później musisz już tylko czekać, aż znajdzie się ktoś, kto będzie chętny wymienić walutę za proponowaną przez Ciebie cenę.

Opcja „Market” jest dużo prostsza. Umożliwia Ci natychmiastowe kupno lub sprzedaż danej waluty po cenie rynkowej, jednak ta wygoda ma pewną cenę. Za używanie tej opcji uiścisz większą opłatę, niż przy tworzeniu własnego zlecenia.

W końcu jest też funkcja „Stop Limit”, która tworzy Twoje zlecenie dopiero w momencie, gdy cena przekroczy określoną przez Ciebie wartość. Tę opcję opisaliśmy bardzo dokładnie w naszym poradniku i szczerze zachęcamy Cię, by go odwiedzić:

 

 

To wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o korzystaniu z Binance.

Jednakże na sam koniec tego artykułu chcielibyśmy przypomnieć o ważnej zasadzie, która powinna towarzyszyć Ci w każdym momencie przebywania w Internecie: zasadzie zerowego zaufania.

Po pierwsze, pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo swojego konta. To oznacza wprowadzenie wyżej wymienionej podwójnej weryfikacji na każdym koncie pocztowym czy na każdej giełdzie, z której korzystasz (wiele z nich posiada tę opcję).

Po drugie, uważaj na kradzież Twoich danych osobowych poprzez „phishing”. Dokładnie sprawdzaj maile, które do Ciebie przychodzą, i nie klikaj w przypadkowe linki. Jeśli jest to oficjalny mail od Binance (ponieważ zakładasz w danym momencie konto i poprosili Cię mailowo o aktywację), jesteś bezpieczny. Zalecamy jednak wzmożoną ostrożność przy klikaniu w odnośniki, które otrzymujesz na swoją skrzynkę pocztową.

Wreszcie chcielibyśmy wspomnieć, że nawet najbardziej poważane giełdy mogą stać się ofiarami ataku hakerskiego. Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości, zdarzają się również i dzisiaj. Niestety żyjemy w czasach, w których wszystkie instytucje finansowe są nieprzerwanie narażone na takie zagrożenia. Nie inaczej jest z ogromnym rynkiem kryptowalut, który obraca już ponad 700 miliardami dolarów. Taka kwota przyciąga wiele nieuczciwych jednostek.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Internet nie jest bezpiecznym miejscem. Z tego powodu wiele osób używa giełd tylko do zakupu i sprzedaży monet, a swoje kryptowaluty przechowuje metodą „cold storage”, czyli na zewnętrznych narzędziach niepodłączonych do Internetu. Nie zrzucasz wtedy odpowiedzialności na osoby trzecie (zasada zerowego zaufania!), tylko sam zabezpieczasz swoje środki. Oprócz ciebie samego, nikt inny nie ma dostępu do fizycznego portfela, na którym trzymasz kupione kryptowaluty.

Jeśli chciałbyś się bliżej przyjrzeć takiemu sposobowi na przechowywanie swoich środków, polecamy dwa portfele, które bardzo dobrze spełniają swoją rolę:

 

Crytodemy.pl życzy Ci tanich zakupów i wysokich zwrotów!