BitBay: jak kupić swojego pierwszego bitcoina?

17981
BitBay-Logo-White

Miliony osób zaczęły już inwestować w kryptowaluty, w tym również cała ekipa Cryptodemy.pl.

Zakup pierwszego bitcoina nie jest takim trudnym zadaniem, jak może Ci się wydawać. W tym artykule pokażemy Ci krok po kroku, jak założyć konto na największej polskiej giełdzie kryptowalut BitBay:

  1. Rejestracja
  2. Weryfikacja
  3. Zdeponowanie środków
  4. Zakup bitcoina

 

Etap 1: Rejestracja

Wszystko zaczyna się od założenia konta na BitBay:

Po kliknięciu w powyższy przycisk, ujrzysz okno, w którym będziesz mógł wybrać sposób rejestracji. Kliknij w najbardziej komfortową dla siebie opcję. Polecamy „Adres email” i wybór skrzynki pocztowej, na której posiadasz podwójną weryfikację, na przykład gmail.

(Podwójna weryfikacja to znaczące zabezpieczenie przed atakiem hakerskim. Jest to zmieniająca się co 15 sekund sekwencja sześciu cyfr, które musisz wprowadzić przy logowaniu na konto. Nawet jeśli Twoje hasło zostanie skradzione, to złodziej nadal nie będzie mógł spojrzeć na Twoje maile bez dodatkowego kodu. Tutaj możesz przeczytać więcej o włączeniu podwójnej weryfikacji na gmailu. Zalecamy włączenie podwójnej weryfikacji na każdej platformie, która to oferuje.)

Jeśli wybrałeś adres email, pokaże Ci się kolejne okienko rejestracji:

Wpisz swój adres email i zaznacz pierwsze pole wyboru dotyczące regulaminu. Drugie pole, dotyczące przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną, nie jest wymagane.

Po kliknięciu przycisku „Zarejestruj się”, otrzymasz informację, że Twoje konto na BitBay zostało założone.

Czas na aktywację konta. Przejdź do swojej skrzynki pocztowej i znajdź wiadomość od BitBay, w której musisz kliknąć przycisk „Aktywuj konto”:

Prawie zakończyliśmy rejestrację! W kolejnym oknie podaj ogólne informacje na temat swojego konta, takie jak nazwa użytkownika, hasło i kod, który będzie zabezpieczeniem przed niechcianymi operacjami na Twoim koncie:

Po kliknięciu „Dalej”, wybierz domyślne ustawienia swojego konta:

Kliknij „Stwórz konto” i… gotowe!

Powinieneś już mieć dostęp do panelu BitBay, który wygląda następująco:

Pierwszy krok do kupienia bitcoina został wykonany!

Przejdźmy teraz do drugiego etapu: weryfikacji tożsamości.

 

Etap 2: Weryfikacja

Weryfikacja konta może brzmieć strasznie, jednak cały proces jest bardzo prosty. Polecamy przejść ją jak najszybciej. Przy wzrastającym zainteresowaniu bitcoinem czas oczekiwania na weryfikację również się wydłuża. Z tego powodu najlepiej wykonać ją od razu i nie przejmować się później, że w kluczowym momencie nie jesteś w stanie wykonać transakcji.

Zaczynajmy!

Po kliknięciu przycisku „Zweryfikuj swoje konto” zostaniesz przeniesiony na stronę, na której musisz określić, jakiego rodzaju konto założyłeś: osobiste czy firmowe.

W tym poradniku zajmiemy się kontem osobistym, dlatego po wybraniu tej opcji ukaże nam się czterostopniowy proces, zaczynający się od potwierdzenia miejsca zamieszkania:

Już na tym etapie proponujemy wpisać miejsce zamieszkania, które możesz później potwierdzić, przedstawiając np. rachunek za Internet na tym adresie z Twoim imieniem i nazwiskiem.

W kolejnym kroku należy wpisać informacje o swoim dowodzie osobistym (lub innym dokumencie potwierdzającym Twoją tożsamość):

Następnie przechodzimy do potwierdzenia danych wprowadzonych w dwóch powyższych formularzach. Pisaliśmy wcześniej o dokumencie potwierdzającym twoje miejsce zamieszkania. Zeskanuj go lub zrób mu zdjęcie i prześlij w tym formularzu:

W końcu, zrób to samo z dokumentem tożsamości, który podałeś w drugim kroku:

Jeśli wszystko zostało poprawnie wypełnione, po kliknięciu przycisku „Wyślij” powinieneś otrzymać informację o prawidłowym przesłaniu formularzu weryfikacji.

A po pewnym czasie na Twoją skrzynkę pocztową powinna dojść taka wiadomość:

Mamy już w pełni funkcjonalne konto, jednak brakuje na nim jeszcze jednej rzeczy – środków, które pozwolą Ci kupić Twojego pierwszego bitcoina!

 

Etap 3: Zdeponowanie środków

Aby zakupić bitcoin (lub jakąkolwiek inną kryptowalutę), musisz mieć zdeponowane pieniądze na swoim portfelu na BitBay:

Jest bardzo wiele możliwości wpłat, dlatego nie będziemy ich tutaj wszystkich opisywać. Wybierz tę najbardziej dla Ciebie komfortową:

Przy każdej opcji znajdziesz dokładny opis, w jaki sposób zdeponować środki na swoje konto BitBay. Zalecamy przeczytać go dokładnie i poprawnie wypełnić wszystkie pola.

Wybór wpłaty zależy od tego, jak szybko środki pojawią się na Twoim koncie. Jeśli jednak już nadejdą, jesteś gotowy na zakup swojej pierwszej kryptowaluty!

 

Etap 4: Zakup bitcoina

Jak przy wszystkich transakcjach, zalecamy dwie rzeczy:

  1. roztropne zakupy,
  2. dywersyfikację portfela.

Jest wiele opcji zakupu kryptowaluty.

Najprostsza to „Szybka transakcja„. System BitBay sam wybiera dla Ciebie najkorzystniejszy kurs dostępny w danym momencie i natychmiastowo finalizuje transakcję.

Kolejna popularna to „Wystawienie oferty„. Tam masz większy wpływ na cenę, za jaką zakupisz daną kryptowalutę. Podajesz proponowaną kwotę oraz liczbę jednostek, które chcesz kupić. Jeśli system znajdzie taką ofertę w bazie, zostanie ona automatycznie wykonana.

Następną, już trochę bardziej skomplikowaną, opcją jest „Stop Market„. Jest używana w celu uruchomienia sprzedaży na rynku w momencie, gdy cena spada do założonego poziomu lub wywołania zakupu, gdy cena rośnie i osiąga ustalony poziom. Przykładowo, dodajesz ofertę kupna typu Stop powyżej aktualnego kursu. System dokona zakupu w momencie, gdy rynek pójdzie do góry i osiągnie założony poziom ceny.

W końcu, możesz też skorzystać z „Fill or Kill„. Jest to oferta limitowana, która musi zostać zrealizowana natychmiast i w całości, lub zostanie anulowana. Celem korzystania z tego typu oferty jest upewnienie się, że pozycja jest wprowadzana natychmiast, zrealizowana w całości i po określonym kursie.

Od ciebie tylko zależy, którą z tych ofert wybierzesz.

 

 

To wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o korzystaniu z BitBay.

Jednakże na sam koniec tego artykułu chcielibyśmy przypomnieć o ważnej zasadzie, która powinna towarzyszyć Ci w każdym momencie przebywania w Internecie: zasadzie zerowego zaufania.

Po pierwsze, pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo swojego konta. To oznacza wprowadzenie wyżej wymienionej podwójnej weryfikacji na każdym koncie pocztowym czy na każdej giełdzie, z której korzystasz (wiele z nich posiada tę opcję).

Po drugie, uważaj na kradzież Twoich danych osobowych poprzez „phishing”. Dokładnie sprawdzaj maile, które do Ciebie przychodzą, i nie klikaj w przypadkowe linki. Jeśli jest to oficjalny mail od BitBay (ponieważ zakładasz w danym momencie konto i poprosili Cię mailowo o aktywację), jesteś bezpieczny. Zalecamy jednak wzmożoną ostrożność przy klikaniu w odnośniki, które otrzymujesz na swoją skrzynkę pocztową.

Wreszcie chcielibyśmy wspomnieć, że nawet najbardziej poważane giełdy mogą stać się ofiarami ataku hakerskiego. Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości, zdarzają się również i dzisiaj. Niestety żyjemy w czasach, w których wszystkie instytucje finansowe są nieprzerwanie narażone na takie zagrożenia. Nie inaczej jest z ogromnym rynkiem kryptowalut, który obraca już ponad 500 miliardami dolarów. Taka kwota przyciąga wiele nieuczciwych jednostek.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Internet nie jest bezpiecznym miejscem. Z tego powodu wiele osób używa giełd tylko do zakupu i sprzedaży monet, a swoje kryptowaluty przechowuje metodą „cold storage”, czyli na zewnętrznych narzędziach niepodłączonych do Internetu. Nie zrzucasz wtedy odpowiedzialności na osoby trzecie (zasada zerowego zaufania!), tylko sam zabezpieczasz swoje środki. Oprócz ciebie samego, nikt inny nie ma dostępu do fizycznego portfela, na którym trzymasz kupione kryptowaluty.

Jeśli chciałbyś się bliżej przyjrzeć takiemu sposobowi na przechowywanie swoich środków, polecamy dwa portfele, które bardzo dobrze spełniają swoją rolę:

 

Crytodemy.pl życzy Ci tanich zakupów i wysokich zwrotów!