Bitcoin był forkowany już prawie 70 razy

436
Bitcoin był forkowany już prawie 70 razy

Kiedyś forkowanie bitcoina było rzadkością. Następnie stało się normą. A obecnie jest memem, w którym każdy może forkować sobie bitcoina co tydzień. Sumarycznie miało miejsce już 69 forków BTC plus kolejne 18 forków altcoinów. Posiadacze bitcoinów, monero, ethereum i litecoinów mogli zabiegać o bezpłatne otrzymanie prawie 80 dodatkowych monet. Niezależnie od pytania, czy robienie tego jest warte ich czasu, ale to już inna kwestia.

Forkuj wszystko

Powszechnie wiadomo, że od czasu uruchomienia bitcoina cash jakość i wartość kolejnych forków uległa pogorszeniu. Jednak to, o czym nie każdy wie, to liczba rozwidleń łańcucha, które miały miejsce dotychczas. Monety takie jak Bitcoin Coral, Bitcoin Sudo i Bitcoin Star nie są powszechnie znane. I nigdy nie będą. Podobnie jak większość forków bitcoina, które można znaleźć na wyczerpującej liście Forkdrop.io, monety te nie są notowane na giełdach.

Dla każdego, kto interesuje się forkami i kto rozważa zdobycie tych monet, zasoby Forkdrop.io zawierają przewodniki na temat ich pozyskiwania oraz sekcje dotyczące pasywnych i aktywnych airdropów. Osoby z mniejszą wiedzą techniczną mogą skorzystać z usług witryn, które pomogą im zdobyć darmowe monety – w zamian za prowizję. To, czy wspomniane tokeny są warte ubiegania się o nie (nawet nie biorąc pod uwagę prowizji), jest dyskusyjne.

Bitcoin był forkowany już prawie 70 razy1
Jedyne forki bitcoina, którymi można obecnie handlować.

Ile warte są wasze monety forkowe?

Z 69 forków bitcoina, które powstały do tej pory, tylko 10 jest notowanych na giełdach. Łącznie mają one wartość 941 dolarów lub około 0,12 BTC. Po wyłączeniu bitcoina cash pozostaje już tylko 206 dolarów (0,026 BTC). O ile nie jesteś właścicielem stosu bitcoinów, zabieganie o te forki nie jest warte trudu. W przypadku osób, które są szczęśliwymi posiadaczami obfitych zapasów BTC: przenoszenie ich i narażanie się na ujawnienie swojego klucza prywatnego w witrynie strony trzeciej, w zamian za dodatkowe 2,5% BTC, po prostu nie jest warte ryzyka.

Jeśli chodzi o altcoiny, zyski są równie słabe. Forkdrop.io wymienia 18 forków altcoinów, chociaż wiele innych rozwidlało się, klonując kod, a następnie dodając własne elementy. Na przykład Verge jest pochodną dogecoina, ale nigdy nie udostępniono go posiadaczom doge na zasadzie 1:1. Sekcja aidropów altcoinowych zawiera sześć forków ethereum, trzy pochodne litecoina, sześć forków monero i kilka innych. Tylko trzema z tych monet można handlować, a ich łączna wartość to zaledwie 20 dolarów. Nie trzeba uciekać się do matematyki, żeby przyznać, że zabieganie o forki altcoinów jest bezsensowną praktyką, chyba że są one automatycznie rozdzielane przez giełdę, nie wymagając najmniejszego wysiłku od posiadacza altów.

Forkgen ułatwia każdemu rozwidlanie łańcucha bitcoina.

Darmowe monety – ale za jaką cenę?

Rozwidlanie łańcucha bitcoina jest łatwe. Narzędzia takie jak Forkgen wykonają za Ciebie całą ciężką pracę. Używając mantry „Forkuj, aż Ci się uda” (ang. “fork it till you make it”), prowadzą one nowicjuszy przez prosty proces, który kończy się kliknięciem niebieskiego przycisku z napisem „Generuj Nowy Altcoin”. Jednak jak odkrywają twórcy takich forków jak Bitcoin Minor, Bitcoin King i Bitcoin Boy, po oddzieleniu się od łańcucha BTC ciężka praca dopiero się zaczyna. Jak to ujął Jimmy Song:

„Bitcoin nadal będzie czymś innym, ponieważ w przeciwieństwie do monet scentralizowanych, jest napędzany przez rynek, niezmienny i niedościgły. Są to właściwości wspaniałego środka do przechowywania wartości, a to daje Bitcoinowi użyteczność, której nie ma żaden inny token.”

Jedna z monet nie została wymieniona na Forkdrop. Jest nią Bitcoin Private. Ten przypadek był trochę inny od pozostałych, ponieważ jest forkiem jednocześnie zclassic i bitcoina. BTCP wkroczył na giełdy, kosztując około 80 dolarów, ale jego cena spadła czterokrotnie w ciągu miesiąca. Wydaje się, że nie ma znaczenia, jaką monetę rozwidlasz, w jaki sposób i dlaczego. Faktem pozostaje, że wszystko, co powstało po bitcoinie cash, jest skazane na zapomnienie. Forkowe monety mogą być zabawne, ale na podstawie dotychczasowych dowodów można stwierdzić, że nie warto o nie zabiegać.