Bitcoin Cash przygotowuje się do forka. Portfel Ledger wstrzymuje jego usługi

160
Rusza Memo - zdecentralizowana sieć społecznościowa Bitcoina Cash

Ledger, popularny producent portfeli sprzętowych z Francji, niedawno ujawnił plany firmy dotyczące zbliżającego się hard forka bitcoina cash, zaplanowanego na 15 listopada. Społeczność jest podzielona i są dwa sposoby, na które ta aktualizacja może się zakończyć. We wtorek 30 października Ledger wyjaśnił swoim klientom, że planuje wstrzymać usługi dla BCH w dniu forka i poczekać, który z łańcuchów okaże się dominujący.

Ledger wstrzyma transakcje BCH podczas listopadowego forka

Już za mniej niż dwa tygodnie sieć bitcoin cash czeka zmiana konsensusu, a wraz z nim – prawdopodobnie hard fork. Problemem jest jednak, że istnieją dwie różne wizje modernizacji sieci, a dwa zespoły programistyczne proponują dwa zupełnie różne sposoby na rozwój tego coina. Oznacza to, że ze względu na różnice między informatykami z Bitcoin ABC i Bitcoin SV możemy być świadkami kolejnego hard forka. Teraz, dwa tygodnie przed datą aktualizacji, Ledger ogłosił, że jego portfel wstrzyma transakcje BCH, ponieważ społeczność nie doszła do porozumienia, a obydwie implementacje nie posiadają tzw. „replay protection”, czyli ochrony przed odtworzeniem transakcji z jednego łańcucha na drugim.

Jak wyjaśnia niedawny post firmy:

Ledger zawiesi usługi dla Bitcoina Cash, dopóki nie będzie jasne, który z łańcuchów okaże się stabilny, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Powodem tej decyzji jest zapobieganie niepożądanym transakcjom (wynikającym z ataku metodą powtórzenia) powodującym możliwą utratę funduszy i inne potencjalne problemy z BCH w tym okresie.

Ledger zapowiedział, że poinformuje o swoim następnym ruchu, gdy tylko ujrzy rezultat hard forka i będzie miał jaśniejszy obraz przyszłości BCH. Dobrą wiadomość jest to, że w tym niespokojnym okresie klucze prywatne bitcoina cash pozostaną zabezpieczone.

Użytkownicy portfela będą mogli zobaczyć na stronie Ledgera, kiedy zostaną przywrócone usługi związane z BCH.

Zwolennicy BCH oczekują więcej planów awaryjnych

Ogłoszenie Ledgera jest kolejnym z kolei w środowisku kryptowalutowym. Wcześniej platformy handlowe Bitasiaex i Coinex były pierwszymi, które poinformowały swoich klientów o tym, jak zamierzają sobie poradzić z forkiem. Coinex planuje zrobić kopię zapasową wszystkich aktywów BCH, a użytkownicy otrzymają 1:1 split, jeśli bifurkacja nastąpi podczas forka. Bitasiaex także proponuje 1:1 i uzna tylko jeden z łańcuchów za BCH – ten z większym dowodem pracy.

W tej chwili, dwa tygodnie przed forkiem, oba zespoły programistycznie nie posiadają ochrony przed atakiem metodą powtórzenia, a wielu zwolenników BCH uważa, że taki protokół nie pojawi się w żadnym z dwóch proponowanych klientów. Wynik może prowadzić do „wojny haszowej”, a ponieważ bitcoin cash używa konceptu o nazwie Unspent Transaction Outputs (UTXO, Niewydanymi Transakcjami Wyjściowymi), to gdy podział występuje bez ochrony przed powtórzeniem, oba łańcuchy są dokładnym odzwierciedleniem siebie nawzajem i jest możliwe (przy wysyłaniu transakcji), by UTXO powtórzyć w obydwu sieciach. Ataki metodą powtórzenia mogą prowadzić do strat finansowych, jeśli wystąpią błędy w zdezorientowanej sieci lub złośliwy napastnik dwukrotnie użyje danych transakcji w obu łańcuchach.

W „wojnie haszowej” dłuższy łańcuch o największym dowodzie pracy stanie się zasadniczo bitcoinem cash, a krótszy, według wielu, po prostu umrze.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni prawdopodobnie więcej giełd i dostawców portfeli będzie przedstawiało swoje plany dotyczące hard forka z 15 listopada. Można bezpiecznie założyć, że ponieważ oprogramowania Bitcoina SB i Bitcoina ABC nie posiadają ochrony przed powtórzeniem, to inni usługodawcy również wstrzymają transakcje BCH, dopóki kurz nie opadnie.

Jakiekolwiek transakcje BCH w tym czasie będą się wiązały ze sporym ryzykiem.

 

 

Czym jest Ledger? Chcesz bezpiecznie przechowywać swoje kryptowaluty?

Zajrzyj do naszego artykułu!