Bitcoin spada – kryptowaluty tracą przez noc od 10% do ponad 20%

698
“Zniszczmy Bitcoina” - kilka słów o artykule MIT Technology Review

Krypto rynek notuje gwałtowne spadki. Bitcoin zanotował ponad 8-procentową stratę w ciągu 24 godzin (chociaż jeszcze rano była to dwucyfrowa liczba) na wieść, że Wall Street przestaje się interesować kryptowalutami – przynajmniej na razie. „Odpowiadając na zainteresowanie klientów cyfrowymi aktywami, odpowiadamy, że ciągle badamy, w jaki sposób moglibyśmy je oferować w najlepszy sposób w tej przestrzeni. Na ten moment nie mamy wyciągniętych żadnych wniosków w zakresie oferty na cyfrowe aktywa”, powiedział rzecznik Goldman Sachs.

Analityk rynkowy z Etoro Mati Greenspan zauważył, że „oczekiwanie na wejście Wall Street do kryptowalut było głównym motorem napędowym zeszłorocznych skoków, więc jakakolwiek nowina w tej strefie może ruszać cenami w górę i w dół. Nawet jeśli wiadomość nie jest prawdziwa, i tak może mieć wystarczającą siłę, by spowodować niewielkie wyprzedaże.”

Goldman Sachs ma ciekawy związek z kryptowalutami. Jako pierwszy aktywnie wspierał kontrakty futures na bitcoina z CME i Cboe w tamtym roku. Poprzednie zapowiedzi tak dużej instytucji finansowej na pewno zostały przyjęte pozytywnie przez krypto społeczność i miały duże przełożenie na ceny wszystkich monet. Jednakże teraz twierdzi również, że porzuca wszystkie plany na stworzenie platformy tradingowej powiązanej z kryptowalutami.

Niekoniecznie koniec związku, ale chwilowa przerwa

Reporter z Business Insidera uważa, że Goldman Sachs zamierza przerwać prace nad swoją krypto ofertą. W związku ze zbyt dużymi niejasnościami regulacyjnymi, kierownictwo Goldman Sachs postanowiło zaprzestać prac nad własną platformą handlową, przekonując, że potrzebne są jasne zasady prawne, by tak duży bank czuł się komfortowo, wchodząc w sferę krypto.

Spekulacje na temat Goldman i krypto sięgają zeszłego roku, kiedy wiele osób sądziło, że to tylko kwestia czasu, by bank wszedł w nowe aktywa. Jednakże, wiele może się stać w ciągu roku (i wiele się stało). Ze strzelających w górę cen i ciągle wzrastającej kapitalizacji rynkowej, kryptowaluty, wydaje się, powróciły z powrotem na ziemię. Połączenie ostatnich spadków z odmownymi odpowiedziami SEC na temat bitcoinowych ETF-ów spowodowało, że wielu wpływowych ludzi z instytucji finansowych przestało wierzyć w tę inwestycję.

Z dobrych wiadomości: może to być koniec wyprzedaży. Bitcoin oraz inne kryptowaluty od rana próbują odrobić straty z nocy.

Business Insider zakończył swój artykuł słowami:

„Plotka głosi, że Goldman odsunął plany platformy tradingowej, by zastanowić się głęboko, w jaki inny sposób może wziąć udział w rynku kryptowalutym. Nie jest też powiedziane, że nie wróci do tych planów w przyszłości. Póki co bank skupia się na innych możliwościach, takich jak produkt powierniczy dla kryptowalut. Taka oferta pozwoliłaby Goldmanowi trzymać kryptowaluty u siebie, jednocześnie przekazując swoim klientom informację o zmianie ich cen. Wielu analityków rynkowych stwierdziło, że takie rozwiązanie musiałoby powstać w pierwszej kolejności, zanim instytucje finansowe mogłyby rozpocząć prawdziwy handel kryptowalutami.”