Bitmain osiąga wycenę 15 miliardów dolarów po wsparciu od największego udziałowcy Ubera

111
Bitmain osiąga wycenę 15 miliardów dolarów po wsparciu od największego udziałowcy Ubera

Chiński Bitmain – gigant branży minerskiej – wyceniany jest obecnie na 15 miliardów dolarów. Jak donosił kilka dni temu portal QQ news, przedsięwzięcie minerskie osiągnęło tak zawrotną wycenę po zamknięciu rundy finansowania w ramach przedwstępnej oferty publicznej (IPO), w której wsparło ją kilku poważnych inwestorów.

Najnowsza umowa, która według źródeł portalu zawarta została w minioną sobotę, obejmuje wsparcie od chińskiego konsorcjum technologicznego Tencent oraz japońskiego Softbanku – największego udziałowcy Ubera, posiadającego 15 procent akcji pioniera nowoczesnych usług przewozowych. Z kolei Tencent jest deweloperem WeChat – wiodącej chińskiej platformy społecznościowej, z której korzysta już miliard użytkowników, a której wycena w marcu bieżącego roku przebiła szacowaną wartość Facebooka o 72 miliardy dolarów.

Według QQ, Bitmain zaplanował start swojej oferty publicznej na wrzesień – ma się ona odbyć za pośrednictwem giełdy w Hong Kongu, a wartość pakietu akcji przedsiębiorstwa wyceniono na 30 miliardów dolarów. Wcześniej CEO Bitmaina Jihan Wu planował start IPO już na początku czerwca.

W lutym bieżącego roku Bitmain kontrolował 70 – 80 procent światowego rynku koparek Bitcoina. W 2017 roku firma zanotowała zyski rzędu 3 – 4 miliardów dolarów – to więcej niż amerykański producent kart graficznych Nvidia.

Pod koniec lipca Fortune donosiło, że w pierwszym kwartale bieżącego roku Bitmain zarobił już na czysto 1 miliard dolarów. W tym samym miesiącu firma zamknęła kolejną rundę finansowania, które przyniosła jej 300 – 400 miliona dolarów na inwestycję i wywindowała jej wycenę do poziomu 12 miliardów dolarów.

W międzyczasie Canaan Creative, kolejny chiński gigant z branży miningowej, ogłosił plany uruchomienia swojej własnej oferty publicznej, w której również będzie pośredniczyć giełda hongkońska.

Z kolei nie dalej niż wczoraj Bitmain ogłosił plany wybudowania w Teksasie za pół miliarda dolarów blockchainowego centrum danych i instalacji minerskiej. Centrum ma zacząć działać na początku przyszłego roku, a jego powstanie stanowić będzie część planu ekspansji firmy na rynek amerykański.