Blockchain i telekineza. Jak technologie przyszłości wchodzą w fuzję z kryptoświatem

903
Blockchain i telekineza. Jak technologie przyszłości wchodzą w fuzję z kryptoświatem

Niniejszy artykuł nie jest zachętą do inwestycji w Neurogress. Redakcja Cryptodemy.pl na ten moment nie jest w stanie powiedzieć nic o wiarygodności projektu i całego teamu nim zarządzającego, jednak sama tematyka projektu wydała nam się fascynująca i to właśnie na nią, jako kolejną technologię przyszłości, kładziemy nacisk w tym artykule.

Nieważne, czy wolimy Star Treka, Gwiezdne Wojny czy Battlestara, w większości światów sci-fi znajdziemy realizację jednego z największych marzeń ludzkości: możliwość kontroli materii za pomocą samej tylko siły umysłu. Dziś, w dobie dronów kontrolowanych myślami i protez zginających palce zgodnie z wolą właściciela, przyszłość wydaje się czekać tuż za rogiem.

Choć większość tego typu technologii wciąż jest jeszcze w powijakach, istnieją już startupy zdeterminowane, by nowoczesną telekinezę zanieść pod strzechy. Jednym z nich jest Neurogress. Ta młoda szwajcarska firma chce jednak iść krok dalej: połączyć możliwości urządzeń kontrolowanych za pomocą myśli z potęgą blockchaina.

Wielkie plany na wspaniałą przyszłość

Wizji Neurogress nie sposób odmówić ambicji. Firma pracuje nad rozwojem opartego na AI oprogramowania dla narzędzi sterowanych za pomocą umysłu (lub – w uproszczeniu – aktywności neuronów). Krótkoterminowym planem Neurogress jest stworzenie oprogramowania umożliwiającego obsługę różnych urządzeń jedynie za pomocą myśli. Program ma rozpoznawać polecenia za pośrednictwem nieinwazyjnego neurointerfejsu wbudowanego w opaskę na głowę. Polecenia mózgu mają być za pomocą oprogramowania tłumaczone na polecenia “zrozumiałe” dla urządzenia: na przykład sztuczne ramię złapie i podniesie kubek kawy, gdy tylko o tym pomyślimy.

Oprogramowanie będzie zaprojektowane w ten sposób, by mogło korzystać ze wspólnej bazy danych i sprawnie aktualizować się, by jak najlepiej sprostać wymaganiom konkretnych obsługiwanych urządzeń. Interfejsy programowania mają być początkowo dostępne jedynie dla programistów, ale po uzyskaniu wystarczającego finansowania Neurogress jest gotowe udostępnić je dla wszystkich na licencji open source.

Blockchain ma stać się częścią projektu na etapie wdrażania, choć wczesne plany zakładały oparcie całej platformy na systemie inteligentnych kontraktów Ethereum. Planowane jest również włączenie narzędzi Neurogress do środowiska Smart Environment, co umożliwi kontrolę wielu różnych urządzeń za pomocą jednego prostego neurointerfesju. Ambitny startup wciąż musi jeszcze podjąć decyzję, która platforma będzie najlepiej pasować do jego wymagań. Czy będzie to Ethereum, IOTA, EOS, jakaś nowa technologia, czy nawet własna, oparta na blockchainie waluta – to okaże się, gdy projekt wejdzie w fazę zaawansowaną.

Kopanie umysłem

Pierwsze fundusze startup ma zbierać podczas TGE (Token Generation Event). Przedsprzedaż już się zaczęła: 10 lutego Neurogress wyemitował swoje pierwsze tokeny – NRG. Mają one stać się wewnętrzną walutą całej platformy; za ich pomocą, użytkownicy kupią w sklepie Neurogress oprogramowanie i urządzenia, zlecą opracowanie kodu, dostosują korzystające z maszynowego uczenia się algorytmy, zaprojektują i udoskonalą istniejące aplikacje, a także przeprowadzą inne transakcje.

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie algorytmów maszynowego uczenia się: pozwolą one nieustająco doskonalać oprogramowanie neurokontrolera. Zasada decentralizacji umożliwi deweloperom zarówno korzystanie z algorytmów Neurogress do uruchamiania własnego oprogramowania, jak i dostęp do danych do przydatnych dla AI.

Firma planuje również emisję własnej kryptowaluty. Nowe środki kopać będzie można za pomocą nowatorskiej metody “Proof of Neural Activity”: algorytm kopiący ma przetwarzać… cyfrowe wzorce aktywności mózgu użytkownika!

Należy jednak zaznaczyć, że z powodu przepisów podatkowych w chwili obecnej mieszkańcy USA, Singapuru i Szwajcarii NIE będą mogli nabyć tokenów NRG. Inwestorzy powinni również pamiętać, że zakupione jednostki NRG nie podlegają zwrotowi… nawet jeżeli projekt ostatecznie nie wystartuje!

Myśl perspektywicznie

Potencjał urządzeń kontrolowanych za pomocą umysłu wydaje się ograniczać jedynie wyobraźnia użytkowników. Chociaż tego typu sprzęt wciąż jest niezwykle kosztowny, a trening użytkownika potrafi trwać ponad rok, firmy takie jak Neurogress bezustannie rozwijają ten warty potencjalnie miliardy dolarów rynek.

W wizji Neurogress, jego urządzenia i oprogramowanie znajdą zastosowanie nie tylko w dronach i protezach. Dzięki współpracy z innymi producentami młoda firma chce wprowadzić opracowywane przez siebie rozwiązania do medycyny, robotyki, gier komputerowych, transportu i innych dziedzin. Tylko wyobraźcie sobie ogromny, sterowany umysłem dźwig budowlany!