Blockchain, SI, uczenie maszynowe i IOE – na tym zarobisz w 2018 roku

987
Blockchain, SI, uczenie maszynowe i IOE - na tym zarobisz w 2018 roku

Artykuł jest wyłączną opinią autora oryginalnego tekstu (Steve Andriole). Redakcja Cryptodemy.pl będzie regularnie zamieszczać tego typu felietony przedstawiające osobiste punkty widzenia komentatorów kryptosceny.

  • Prognozy na rok 2018 przewidują dalszy rozwój blockchainu, IOE, sztucznej inteligencji i uczenia maszyniowego oraz  technologii konwersacyjnych.
  • Rok 2018 ma stać się rokiem platform blockchain, a sama technologia przestanie być kojarzona wyłącznie z kryptowalutami.
  • Uregulowane mają zostać działania dużych firm z branży technologicznej.
  • Przewidywanym zagrożeniem na rok 2018 ma być dalsze szerzenie się fałszywych danych, informacji i wiadomości.

Wszyscy uwielbiają prognozy na nadchodzący rok. Moje przewidywania na rok 2018 są proste: sztuczna inteligencja (SI) robi prawdziwy postęp, internet wszystkiego (ang. Internet of Everything, IOE) się rozprzestrzenia, blockchain wchodzi w życie, wiele cyfrowych treści to fałsz, a duże, bogate firmy zostaną ostatecznie uregulowane. Lubimy też komunikować się z maszynami – zwłaszcza gdy wszystko jest połączone. Impet wymienionych tendencji jest silny i prawdopodobnie zwiększy się jeszcze bardziej w 2018 i 2019 roku.

Każdego roku obserwujemy trendy. Wiele przedsiębiorstw, firm konsultingowych i organizacji badawczych robi to samo. Wiele z tych tendencji to proste ekstrapolacje trendów z roku ubiegłego. Pojawiają się jednak również pewne przełomowe tendencje. Być może najbardziej interesujące są wskaźniki przyspieszenia niektórych trendów w danym roku. Jedne przyspieszają szybciej, inne wolniej. Impet wynika z dojrzałości technologii, wskaźników adopcji i tego, jak dobrze – lub źle – ewoluują przykłady ich zastosowania. Wyniki badania impetu są tak samo użyteczne jak same trendy.

W tym roku nie jest inaczej. Jest kilku starych faworytów i kilku nowych. Pojawiają się pewne przełomowe trendy, które przyciągają wiele uwagi. Istnieją również tendencje, które będą generować poważny impet w roku 2018 i później. Spójrzmy na 6 z nich i spróbujmy przewidzieć ich impet w skali od jednego do pięciu:

  • Interfejsy konwersacyjne
  • Platformy blockchain
  • Fałszywe treści
  • Tworzenie platform dla zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego
  • Internet wszystkiego
  • Zagrożenia regulacyjne

Mów do mnie

Od dziesięcioleci wiemy, że ludzie uwielbiają komunikować się z maszynami, szukając graficznych interfejsów i zanurzając się w świecie wideo. Ważne są nie preferencje, lecz stan technologii. Comcast, Google, Amazon i inne doprowadziły w 2017 roku do powszechnego ​​korzystania z interfejsów głosowych. Inteligentny głośnik HomePod pozwoli zapomnieć o problemach Siri (inteligentnego asystenta osobistego będącego częścią systemów operacyjnych firmy Apple). Comcast, największy dostawca telewizji kablowej w USA, stworzył część swoich reklam, różnicując je dzięki interfejsowi głosowemu Xfinity. Trend ten nabierze rozpędu w 2018 roku: wszyscy lubią rozmawiać ze swoimi aplikacjami. Ludzie uwielbiają mówić do swoich inteligentnych asystentów osobistych „Hej, Google” i „Alexa”. Znaczący wpływ na nasze życie wynika z połączenia za pośrednictwem internetu przedmiotów (ang. Internet of Things, IOT), który umożliwia dodatkowe funkcje. Dostępna jest już infrastruktura umożliwiająca sterowanie za pomocą głosu inteligentnymi domami, samochodami, budynkami, a nawet miastami. Jeśli nie chcesz samemu wydawać poleceń, możesz upoważnić Alexę (inteligentnego asystenta osobistego firmy Amazon), lub innych asystentów, do zarządzania coraz ważniejszymi obszarami swojego życia. Impet? 5/5. Jest to przełomowa technologia, ponieważ umożliwia wszelkiego rodzaju interakcje, rozwiązywanie problemów, planowanie, a nawet analitykę.

Blockchain

Tutaj sprawa jest prosta – ale istotna. 2018 będzie rokiem platform blockchain w większym stopniu niż aplikacji łączących przedsiębiorstwa i konsumentów. Rozpocznie się od branży finansowej. Kolejna będzie opieka zdrowotna. W 2018 roku blockchain całkowicie uwolni się od postrzegania go wyłącznie w kontekście kryptowalut. Stanie się legalną platformą transakcyjną, na której swoje pomysły będą wdrażali wiodący dostawcy technologii i liderzy branż. Impet w roku 2018? 4. Blockchain jest jednak dopiero u progu: mogłoby być 5.

Szerzenie się fałszywych informacji

Ta tendencja jest niepokojąca – twórcy technologii cyfrowych powinni ponosić znaczną odpowiedzialność za tworzenie, udostępnianie i rozpowszechnianie fałszywych danych, informacji i wiadomości. Trend ten będzie nadal eksplodować w 2018 roku – i pozostanie tak na czas nieokreślony. Nie ma ograniczeń technologicznych co do ilości fałszu w systemie. Co gorsza, fałszerstwo jest opłacalne, co oznacza, że ​​istnieją korzyści związane z tworzeniem, udostępnianiem i rozpowszechnianiem nieprawdy. Skutki eksplozji fałszu nie są możliwe do wyliczenia, ale z całą pewnością można powiedzieć, że efekty nigdy nie są zdrowe i podważają wiarygodność demokratycznych instytucji i samego przemysłu technologicznego. Czasy rozkwitu szczerej cyfrowej ery przeminęły. Uważaj na specjalistów od technologii i ich firmy, staraj się przynajmniej stawiać opór temu trendowi. Facebook, Twitter i Google mają najwięcej do zrobienia. Nasze ukochane firmy technologiczne mają przed sobą prawdziwy dylemat. Jeśli dokręcą śrubę, stracą pieniądze i subskrybentów – jeśli ją poluzują, utracą wiarygodność. Impet? 5. (A może 2. Ciężko powiedzieć.)

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Oprócz przetwarzania języka naturalnego – które zostało opisane jako trend numer 1 – w tym roku będą się liczyć również inne aspekty sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zadebiutują formalne platformy i aplikacje do ich tworzenia i wykorzystywania. Najbardziej godnymi uwagi trendami do obserwowania w tym roku będą jednak ataki SI na pracowników wykorzystujących wiedzę specjalistyczną. W 2018 roku rozpocznie się pierwsza faza długotrwałej wojny przeciwko wysokim kosztom zatrudnienia oraz nieefektywności urzędników. Mówiąc prościej: automatyzacja oparta na wiedzy stanie się zagrożeniem dla stanowisk księgowych, prawników i diagnostów, a także dla innych pracowników posiadających wiedzę specjalistyczną. Automatyzacja zadań na niższym/zerowym poziomie wymaganej wiedzy również wciąż rośnie. Impet: 5.

Internet wszystkiego

Rok 2018 zachęci do większych inwestycji w czujniki, łączność i aplikacje, które będą je obsługiwać. Ignoruj ​​trendy, które przewidują liczbę połączonych urządzeń. Tego nikt nie wie. Ale śledź tendencje, które opisują wpływ połączeń między urządzeniami i sprawdź swój model biznesowy dla wprowadzenia tych wczesnych przykładów IOE. Kluczowego trendu nie tłumaczy żadna technologia czy pojedyncza aplikacja, którą ktoś opracował w inkubatorze. IOE reprezentuje integrację trendów technologicznych w bardzo podobny sposób, w jaki analityka generuje (lub nie) zwrot z inwestycji we wszystkie tendencje technologiczne. IOE jest zatem tak potężny, jak trendy, które umożliwiają jego istnienie. Śledź więc postępy w technologii czujników, zasilania, integracji, łączności sieciowej, sztucznej inteligencji i innych branżach, które przyspieszają przyjęcie IOE. Impet? 4.

Jeszcze jeden trend

Jest jeszcze jeden trend, który zasługuje na nieco uwagi: struktura samego przemysłu technologicznego. W 2018 roku nastąpi znaczna konsolidacja. Jednocześnie narasta (choć nie jest jeszcze ostateczna) presja legislacyjna w celu rozbicia gigantów technologicznych, zwłaszcza że ​​trend szerzenia fałszywych informacji nadal eksploduje. Nacisk będzie się również zwiększał, ponieważ coraz więcej technologicznych ulubieńców znajduje się w publikacjach takich jak „Rajskie papiery” (przeciek dokumentów i informacji finansowych związany z unikaniem płacenia podatków poprzez inwestowanie w firmy z siedzibami w rajach podatkowych – przyp. tłum.). Tak więc, oprócz niestabilności pojawiających się technologii cyfrowych, zmiany dotkną samego przemysłu, który je tworzy. To może być najważniejszy trend w 2018 roku. Impet? Wyraźne 10/5. Zwróć szczególną uwagę na firmy świadczące usługi, na których polegasz – i które lubisz – tak bardzo. Zwróć uwagę na sposób, w jaki technologia jest regulowana a zarazem dystrybuowana.

Konfrontacje z rzeczywistością

Coroczne prognozy są obowiązkowe. Wszyscy ich oczekują. Zwykle bywają one również trochę niejasne (zapewniając tym samym możliwość zaprzeczenia im po fakcie). Spójrzmy prawdzie w oczy, nikt nie chce, aby klient przekształcał swój biznes w oparciu o prognozy, które mogą być błędne. W związku z tym roczne przewidywania nie powinny być specjalnie użyteczne. Najważniejszym trendem jest impet. Na szczególną uwagę zasługują te technologie, które zyskują rozpęd. Te, których impet słabnie można odstawić na koniec kolejki – przynajmniej do przyszłego roku.