Cena bitcoina: logarytmiczny wzrost oznacza nowy rekord cenowy w 2018 roku?

842
Po tygodniu stabilnych wzrostów Bitcoin osiąga cenę 7,500 dolarów, a jego dominacja na rynku umacnia się

Trend paraboliczny bitcoina może oznaczać, że jeszcze przed końcem 2018 lub na początku 2019 roku będziemy świadkami nowego rekordu cenowego. BTC obecnie waha się między 6000 a 7000 $, a najwyższa cena w trzecim kwartale została ustanowiona na początku lipca i wynosiła 8400 $.

Logarytmiczny wzrost ceny bitcoina

Hymnem wielu krytyków BTC jest jego zmienność. Głosy o ostrych spadkach cen nie słabną i nie można zaprzeczyć faktowi, że jesteśmy daleko od cen grudniowych, jednak wielu przeciwników kryptowalut nie widzi większego obrazu na temat tego, jak BTC zachowywało się na przestrzeni lat.

W czasie swojego istnienia bitcoin doświadczył ogromnych spadków cenowych, jednak zawsze kończył swoją korektę w dół na poziomie znacznie wyższym niż ten, z którego wystartował w trend zwyżkowy.

Najprościej mówiąc, bitcoin wykazuje stałe zyski paraboliczne, co oznacza, że jest to zasób logarytmiczny. Patrząc na poniższy wykres linowy, wydaje się, że BTC wykazuje gwałtowny spadek od swojego rekordu cenowego w połowie grudnia 2018 roku.

Jednak na następnym wykresie staje się oczywiste, że wartość BTC systematycznie wzrasta w ujęciu rocznym. Nawet po spadku cen, BTC utrzymuje zdrową odległość od miejsca, w którym ten rajd w górę się rozpoczął.

Trochę historii

Wcześniej tego roku Clem Chambers z ADVFN porównał logarytmiczny wzrost bitcoina do portfela inwestycyjnego Warrena Buffetta. Cena BTC ma wzrastać o 26 procent w każdym okresie, tak więc Chambers przewidział, że bitcoin może przejść z 20 000 $ w rejony marzeń Drapera czy McAfee, którzy prognozowali skok jego ceny do dwustu pięćdziesięciu tysięcy czy nawet całego miliona dolarów.

Spoglądając wstecz, widzimy, że podczas pierwszej fazy bańki BTC jego cena podniosła się z dziewięćdziesięciu pięciu centów do trzydziestu dwóch dolarów, zanim spadła o dziewięćdziesiąt procent, by zatrzymać się na dwóch dolarach. W 2013 roku byliśmy świadkami podobnego trendu. BTC skoczyło ze stu do tysiąca dwustu dolarów, by później znaleźć wsparcie między dwustoma a trzystoma dolarami.

W tamtym roku BTC rozpoczęło swój trend zwyżkowy poniżej tysiąca dolarów, a zakończyło go na prawie 20 000 $. Po sześćdziesięcioprocentowym wycofaniu cena zaczęła się uspokajać w regionie powyżej 6000 $.

Analogią z bakterią

Wcześniej w tym roku socjolog Prateek Goorha porównał ruch cen bitcoina do fazy rozwoju bakterii w poście na Medium zatytułowanym “Paraboliczny supertrend bitcoina – ocena”. Według Goorhy każdy wzrost cen bitcoina pojawił się w okresie charakteryzującym się trzema etapami.

Pierwsza faza – “zastoju” – oznacza, że rynek zaczyna radzić sobie ze status quo ustalonym na podstawie poprzedniego spadku. Stadium charakteryzuje się trendem bocznym i następującymi po sobie krótkimi skokami, po których następują mini spadki.

Od ustanowienia dna w wysokości 6000 $ w lutym 2018 roku BTC doświadczyło czterech innych mini-spadków. Okresy te przeplatały się z nagłymi, krótkotrwałymi wzrostami cen.

Druga faza – “wzrostu wykładniczego” – powoduje, że BTC gwałtownie rośnie, by ustanowić nowy rekord cenowy. Podobnie jak bakterie, rynek zdaje się podwajać, a “byki” są pod kontrolą. Ostatnim razem ten wzrost zbiegł się z wprowadzeniem kontraktów futures na BTC.

Ostatnia faza – “spadku” – oznacza, że BTC doświadcza ogromnego spadku, zwykle o wartości powyżej 70 procent. Jednakże do tej pory największej kryptowalucie zawsze udawało się zatrzymać ruch w dół znacznie powyżej linii startu dla poprzedniego skoku.

 

Jeśli ten wzór jest prawdziwy, wówczas BTC powinno celować w kolejną dużą wartość cenową; może mającą nawet sześć cyfr.