Co to jest bitcoin?

938
cryptodemy-3-bitcoin

Bitcoin jest pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą.

Jej twórcą jest Satoshi Nakamoto, który przedstawił ją światu w 2008 roku. W swoim referacie szczegółowo opisał pomysł na pierwszą internetową walutę, która byłaby przesyłana pomiędzy użytkownikami bez potrzeby angażowania w transakcje żadnych stron trzecich – banków i instytucji finansowych, które:

  1. przechowują informacje o właścicielach kont,
  2. pobierają opłaty za swoje usługi,
  3. a także często działają zbyt wolno, co doskonale widać przy przelewach międzynarodowych.

Nakamoto bazował na pomysłach swoich poprzedników i ustrukturyzował cały system tak, by można go było wprowadzić w życie i zakończyć teoretyczną debatę, która toczyła się od dekady.

Sam system zaczął działać 3 stycznia 2009 roku poprzez publikację pierwszego klienta bitcoinów o nazwie „wxBitcoin”. Do obiegu weszło pierwsze 50 bitcoinów, a żeby zachęcić ludzi do dołączenia do systemu, Nakamoto stworzył (według jego słów) „absurdalnie prostą” zagadkę kryptograficzną, z którą miał dać sobie radę każdy komputer. Jeśli dobrze pamiętasz, w poprzednim artykule wspominaliśmy o „bit goldzie”, który ofiarowywał swoim użytkownikom jednostki wirtualnego pieniądza za poprawne rozwiązanie zagadek kryptograficznych. Bitcoin działa w podobny sposób, jednak zmodyfikował trochę system stworzony przez Nicka Szabo, o czym też napiszemy na następnych stronach tego wprowadzenia.

Bitcoin zaliczył wolny start i na samym początku nie był wiele wart. Do dzisiaj najpopularniejszą historia krążącą po Internecie jest zapłata 10 000 BTC za jedną pizzę. W dzisiejszych czasach to odpowiednik ponad 600 milionów złotych.

Jednak powoli bitcoin zaczął przybierać na wartości. Działo się to z tego powodu, że jego wykopywanie (czyli właśnie rozwiązywanie kryptograficznych zagadek zawartych w blokach dotyczących transakcji) kosztuje czas i pieniądze. Nie obyło się też bez pomocy społeczności, która w pierwszych miesiącach skupiała się tylko na propagowaniu nowej formy płatności.

W ciągu następnych kilku lat wiele firm oraz instytucji zaczęło przyjmować dotacje i płatności w bitcoinach, jednak jego prawdziwy boom przypadł na 2017 rok. W pierwszych dniach stycznia bitcoin przekroczył magiczną granicę 1000 $, by w listopadzie dobić do 7000 $, a w grudniu skoczyć ponad 10 000 $ i w końcu osiągnąć wartość 20 000 $!