Co to jest blockchain?

1100
Co to jest block chain?

Wszystkie wykonywane transakcje są grupowane w bloki tworzące łańcuch bloków (ang. „blockchain”), które ustalają kolejność przelewów. 

Każdy blok posiada informację o transakcjach oraz poprzednim bloku w łańcuchu (co ustala ich kolejność). Jeśli transakcja nie znajduje się w bloku, posiada status niepotwierdzonej.

Jednak nadal może wystąpić problem pokroju „który blok był pierwszy?”. Dlatego też bloki nie mogą być dodawane do łańcucha w sposób przypadkowy i przez wszystkich użytkowników jednocześnie. Musi istnieć jakiś mechanizm, który będzie kontrolował dodawanie bloków do łańcucha, jednocześnie potwierdzający wszystkie transakcje tam się znajdujące.

W taki sposób do każdego bloku zostają przypisane zagadki kryptograficzne. Pojedynczy komputer potrzebowałby wiele lat, by rozszyfrować pojedynczą zagadkę (czyli znaleźć rozwiązanie w postaci liczby), jednak wspólną pracą komputerów w sieci zagadka jest rozwiązana średnio w ciągu 10 minut. Pierwszy komputer, który „odgadnie” poprawną liczbę, transmituje rozwiązanie do sieci i ustawia nowy blok w łańcuchu.

Komputer, który pierwszy „odgadnie” rozwiązanie, decyduje o kolejnym bloku, który dodaje się do łańcucha, tym samym potwierdzając pewną grupę transakcji. W taki sposób rozwiązano problem hierarchizacji transakcji.

Porada: czekaj zawsze na potwierdzenie transakcji, zanim uznasz, że bitcoiny zostały do Ciebie wysłane!

Ze względu na ciągle przyłączające się komputery do sieci, algorytmy zagadek są tak ustawione, by ciągle pozostać przy 10-minutowych okresach na rozwiązanie bloku. Długość rozwiązywania zagadek zależy też od kryptowaluty. Alternatywna kryptowaluta o nazwie Litecoin ma przewidziane zdobycie odpowiedzi w przeciągu 2,5 minuty, jednak o innych kryptowalutach napiszemy w kolejnych artykułach.

Może się zdarzyć, że twoja transakcja będzie w bloku na etapie rozwiązywania, jednak w tym samym czasie rozwiązywane są inne bloki. Jest to mały „wyścig” o to, który blok zostanie pierwszy przydzielony do sieci. Jeśli akurat inny blok zostanie rozwiązany wcześniej, to bloki nierozwiązane zostają porzucane, a ich transakcje (w tym Twoja) wracają na status niepotwierdzonych. Będą oczekiwać na przydzielenie do kolejnego bloku.

Ważną informacją jest to, że rozwiązanie zagadki w bloku jest nagradzane bitcoinami, co jest wystarczającą zachętą, by aktywnie uczestniczyć w potwierdzaniu transakcji. Nazywa się to wykopywaniem walut. Dzięki temu też kolejne monety są dodawane do obiegu. Co roku nagroda za wykopywanie jest zmniejszona o połowę, a przy ustalonej górnej granicy 21 milionów wykopanych monet, można policzyć, że ostatni bitcoin zostanie wykopany w 2140 roku. Co wtedy nastąpi?

Ludzie mogą przestać rozwiązywać zagadki, jeśli nie będą otrzymywali za nie nagrody. Oznacza to brak potwierdzonych transferów oraz załamanie całego systemu. Aby temu przeciwdziałać, niektóre transfery już teraz są obciążone opłatami, które przechodzą na własność osób rozwiązujących zagadki. Jest to jedno z rozwiązań, które ma zastąpić regularne nagradzanie tych osób nowymi monetami.