Coinbase celuje z nowym pakietem produktów w 10-miliardowy rynek inwestorów instytucjonalnych

420
“Żegnamy Toshi, witamy Coinbase Wallet” - Coinbase odświeży popularny portfel mobilny

Jak wynika z wczorajszego wpisu na oficjalnym blogu, Coinbase – główny amerykański dostawca portfeli kryptowalutowych i usług giełdowych – ogłosił, że ​​wprowadza na rynek pakiet nowych produktów skierowanych do inwestorów instytucjonalnych.

Cztery nowe usługi – Coinbase Custody, Coinbase Markets, Coinbase Institutional Coverage Group i Coinbase Prime – stanowią odpowiedź na poważne obawy, które podobno dotychczas powstrzymywały inwestorów instytucjonalnych przed wkroczeniem w przestrzeń kryptowalutową. Należą do nich troska o bezpieczeństwo i zgodność z przepisami.

Adam White, wiceprezes i dyrektor generalny Coinbase, z całym zdecydowaniem powiedział serwisowi CNBC:

„Sądzimy, że dzięki temu uda się pozyskać 10 miliardów dolarów od inwestorów instytucjonalnych, którzy na razie przypatrują się z boku. Obserwujemy szybki wzrost świadomości i zaangażowania na rynku kryptowalutowym.”

Coinbase Custody, usługa po raz pierwszy ogłoszona w ubiegłym roku na oficjalnym blogu Coinbase, zajmuje się problemem numer jeden inwestorów instytucjonalnych, a mianowicie bezpieczeństwem. Spółka wyjaśnia, że rozwiązanie depozytowe dla zasobów cyfrowych zabezpieczy fundusze klientów poprzez poddawanie ich rygorystycznym środkom kontroli finansowej, takim jak ochrona wielopodpisowa, ścieżki audytu oraz limity wypłat.

Mimo że – według CNBC – firma podobno już przechowuje należące do klientów kryptowaluty o wartości ponad 20 miliardów dolarów, usługa Coinbase Custody zostanie powołana we współpracy z audytorem zewnętrznym, który (zgodnie z informacjami) jest niezależnym brokerem-dealerem zatwierdzonym przez SEC.

Tymczasem Coinbase Markets będzie elektronicznym rynkiem zapewniającym scentralizowaną pulę płynności dla wszystkich inwestorów. Zgodnie z dzisiejszym oświadczeniem Coinbase, w przyszłości będzie miał on na celu oferowanie usług rozliczeniowych. Coinbase Prime będzie z kolei osobną platformą handlową dla klientów instytucjonalnych.

Zgodnie z CNBC, Coinbase ma obecnie ponad 20 milionów klientów, a przez giełdę kryptowalut przelało się dotychczas 150 miliardów dolarów w cyfrowych aktywach. Według danych z Recode w 2017 roku platforma zanotowała 1 miliard dolarów przychodów, z czego 225 milionów dolarów pochodziło z finansowania venture capital od inwestorów takich jak Andreessen Horowitz, Union Square Ventures i New York Stock Exchange. Coinbase podobno wycenił się na około 8 miliardów w umowie nabycia serwisu Earn.com, które miało miejsce wiosną bieżącego roku.

W tym miesiącu ICE, właściciel nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, ogłosił własne plany rozliczania kryptowalutowych kontraktów swapowych w BTC, sugerując, że również on wymyślił zgodne z SEC rozwiązanie depozytowe dla inwestorów instytucjonalnych. Oświadczenie ICE pojawiło się niedługo po tym, jak gigant bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs powiedział, że „w ciągu kilku tygodni” otworzy platformę handlu kryptowalutami. Z uwagi na to, że przeszkody regulacyjne wydają się ustępować, wiele osób przewidziało, że „dojrzały” rynek kryptowalutowy rzeczywiście nieuchronnie przyciągnie do tej przestrzeni duże inwestycje instytucjonalne.