Cyber atak na Legdera – wyciek marketingowej bazy danych

Wyciek marketingowej bazy danych Ledgera może stanowić niebagatelne zagrożenie dla użytkowników. Zamieszczane tam były dane osobowe klientów, w tym również adres. Obecnie to wszystko trafiło w niepożądane ręce tysięcy hakerów i przestępców.

Cyber atak na Legdera

Działania hakerów miały swój koniec 21 grudnia, kiedy pozyskane przez nich informacje zostały umieszczone na forum o tematyce hakowania i cyberataków. Sam system portfela był skutecznie zaatakowany w czerwcu br. Na skutek, czego uzyskali dostęp do poufnych informacji. W rezultacie te działania skutkują ujawnieniem aż 1 miliona adresów e-mail, a także 250 tysiącami adresów fizycznych.

Ledger nie pozostaje obojętny, pierwsze działania ze strony firmy opierają się na ostrzeganiu klientów o niedopuszczalności próśb pracowników o informacje związane z kontami. Przedstawiają, że adresy e-mail mogą być wykorzystane do wyłudzania informacji.

Pracownicy Ledger podkreślają, że wykradzione informacje nie stanowią zagrożeni dla portfeli sprzętowych klientów. Wskazują, że celem ataku były dane osobowe (nazwisko, numer telefonu, adres e-mil, adresy zamieszkania). Ta lista była konieczna do przesyłania zamówionych produktów przez klientów.

Z przekazanych informacji wynika, że wyciekło aż 250 000 adresów, łącznie z podstawowymi informacjami. Pojawiają się pierwsze doniesienia o skali nadużyć i szantaży. Część klientów otrzymała groźby z koniecznością wpłaty, co pozwoliłoby uniknąć włamania.

Sprawdź więcej artykułów:

Wyłudzenia w wiadomościach

Na uwagę zasługuje członek społeczności Reddit „u / relefantes”. Postanowił on zgłosić opublikowaną przez siebie opinię na forum, co umożliwiłoby ostrzeżenie innych. Oszuści przesyłają wiadomości o posiadanym adresie, a następnie rozkazują wpłacić 500 USD. Po uzyskaniu wpłaty deklarują, że nie będą prześladować lub próbować okraść. Wspomniany użytkownik nie wystraszył się, a wręcz zachęcał do spotkania.

Hakerzy wysyłają nawet 4 wiadomości e-mail i 5-6 SMS w ciągu dni. Pojawiały się opinie, że całość została przygotowana przez hakerów, a nic podobnego nie ma miejsca. Zadziałało to pokrzepiająco, inni użytkownicy zaczęli także zgłaszać otrzymywane wiadomości z danego maila.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Wiele osób powątpiewa w historię tego użytkownika, jednak z pewnością nie należy bagatelizować wycieku informacji osobowych. Użytkownicy rozważają wniesienie pozwu zbiorowego przeciwko Ledger.

Ponad to, hakerzy mogą przeselekcjonować informacje i zlokalizować scentralizowaną chłodnię, co pozwoli osiągnąć spory łub. Przy takiej stawce, z pewnością nie zawahają się tego dokonać.

Sprawdź więcej artykułów: