Czy bitcoin stał sie nudny?

524
Największa europejska firma oferująca instrumenty ETF rozszerza usługi o produkty kryptowalutowe

Po gorączce rynkowej kryptowalut z 2017 roku zmienność bitcoina spadła do tego stopnia, że prawie stała się nudna, jak twierdzi Elemental Digital Asset Management – firma świadcząca usługi doradcze, handlowe, skarbowe, technologiczne i zarządzania zasobami na rynku cyfrowym.

Analitycy z Elemental twierdzą, że nadzieja na bitcoinowe ETF-y napędza rynek

Bitcoin jest wyceniany tuż powyżej 6500 $, jednak od początku września nie rusza poza sferę 6200 – 7200 $. Odkąd najbardziej dominująca kryptowaluta na świecie straciła poziom 20 000 $ i ponad 13 000 $ wartości w mniej niż dwa miesiące, jej zmienność i wolumen obrotu także znacząco spadły.

Buy Bitcoin Worldwidde wskazuje, że 30-dniowy indeks zmienności dla Bitcoina jest na najniższym poziomie od 12 tygodni, 2,55%, czyli o ponad 500 punktów bazowych niższym niż na początku stycznia 2018 roku, kiedy to wynosił 8,02%. Thejas Nalval i Kevin Lu, dyrektor portfolio i dyrektor działu badań ilościowych w Elemental Digital Asset Management, napisali raport właśnie o tym zjawisku.

Można argumentować, że osłabiony indeks niestabilności, który obserwujemy w przypadku bitcoina, to znak, iż rynek powoli uznaje tę kryptowalutę jako środek przechowywania wartości. To zabawna teoria, ale może jednak przedwczesna. Można również argumentować, że ceny bitcoina ustabilizowały się ze względu na bardziej naturalne zapotrzebowanie i naturalną podaż. To także jest możliwe.

Ponieważ jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni cyfrowy handel walutami był ograniczony w paśmie 10%, co jest bardziej typowe dla akcji o małej lub średniej kapitalizacji zamiast aktywów, które wcześniej wykazywały roczny poziom zmienności bliższy 100%, zespół badawczy jest „trochę bardziej sceptyczny”.

Uważamy, że na rynku w tym momencie za mało się dzieje. Można by zasugerować, że bitcoin stał się nudny. Wygląda na to, że wszyscy czekają z boku, aż ktoś inny wykona pierwszy ruch w ekstremalnie długiej grze w cykora.

Zespół uważa jednak, że za kulisami kryje się coś jeszcze. Nieuregulowane firmy maklerskie decydują o obecnych cenach, ale „pozostaje nadzieja, że rynek instrumentów pochodnych wyewoluuje w coś nieco bardziej dojrzałego w nadchodzących latach.”

Ponadto rynek nadal reaguje na prawdopodobieństwa zatwierdzenia bitcoinowych ETF-ów przez SEC, ale Nalval i Lu zalecają inwestorom, aby nie oczekiwali na jego nadejście w ciągu następnego roku czy nawet dwóch lat.

Biorąc pod uwagę, że skok bitcoina jest zależny od pozytywnej odpowiedzi, rynek może zostać też osłabiony, jeśli kolejne aplikacje [na ETF – przyp. red.] zostaną odrzucone.

Wykres zmienności w czasie pokazuje, że przed 2012 rokiem bitcoin miał standardowe odchylenie dziennych zwrotów między 5% a 15%. Z wyjątkiem dwóch skoków w 2013 roku, jego zmienność była utrzymywana zwykle poniżej 5%, aż do ostatniej wielkiej kryptowalutowej gorączki.