Czy w roku 2021 banki centralne będą kupować Bitcoin?

Założyciel Aike Capital, a jednocześnie słynny trader kryptowalutowy Alex Krüger napisał w pierwszy dzień roku 2021 na Twitterze, że należy dokładniej zbadać relację Bitcoin-złoto.

Krüger uważa, że banki centralne będą w końcu przechowywać Bitcoin niczym złoto i że ma to związek właśnie z traktowaniem złota przez banki.

Nastepnie w serii tweetów Krüger pokazał, jak zmieniał się w poprzednim roku popyt na złoto.

Trudne do wykorzenienia nawyki

Krüger wykazał, że popyt banku centralnego na złoto był w przybliżeniu stały w ostatnich dziesięciu latach, ale w 2020 roku gwałtownie spadł. Zwrócił przy tym uwagę na wzrost płynności, powodujący wzrost ceny złota.

Więc kto kupował złoto w 2020? Inwestorzy instytucjonalni zdominowali popyt, a popyt na biżuterię spadł, ponieważ jej cena wzrosła przez popyt na złoto banków.

Sprawdź więcej artykułów:

Krüger uważa, że…

  • jeśli banki centralne kupią Bitcoiny za tylko 5% z kwoty przeznaczonej na złoto, popyt na wiodące kryptowaluty wzrośnie o ponad miliard USD. Krüger czea na pierwsze wejście CB, gdyż to właśnie wejście będzie wydarzeniem z konsekwencjami.
  • jeśli natomiast ceny wzrosną jedynie poprzez wiadomości i gromadzenie się spekulantów, wówczas popyt na złoto w CB wrośnie.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Czy trader jest w stanie to uzasadnić?

Czy Krüger jest w stanie zagwarantować, że banki centralne nabędą Bitcoiny? Przy pojawieniu się cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), które są już na horyzoncie mogą być wszak one zabójcami Bitcoina i altcoinów?

Według niego CBDC raczej nie będą zabójcami Bitcoinów, chociaż celem większości testowanych obecnie CBDC jest stworzenie realnych środków transakcji, a więc stablecoina.

Według doniesień BelnCrypto, Chiny rozpoczęły już testy cyfrowego juana pod kątem zakupów detalicznych. Pilotażowe transfery P2P zostały uruchomione w grudniu. Również Europejski Bank Centralny i szereg innych podmiotów deklarują podobne działania w ukazywaniu, że waluty cyfrowe zwiększają możliwości przy dokonywaniu transakcji.

Obecnie jednak Bitcoin staje się skarbcem wartości bardziej niż cokolwiek innego. W 2020 nikt nie myślał o bitconie jako walucie płacenia za katering, czy kawę w knajpce. Bardziej koncentrowano się na przewidywanym od wzrostem zainteresowania bitcoinem takich inwestorów instytucjonalnych i korporacyjnych, jak GrayScale, czy MicroStrategy.

Czy Krüger trafnie przewiduje o CB wchodzących za pięć lat w Bitcoiny albo nawet w tym roku? Inwestorzy instytucjonalni stali się po czasie pro-krypto, a więc i czas pokaże, czy ten Bitcoin jako magazyn wartości stanie się interesujący także dla CB.

Sprawdź więcej artykułów: