Czym są altcoiny?

1717
Czym są altcoiny?

W ciągu ostatnich lat powstało wiele nowych kryptowalut, które bazowały na systemie Bitcoina. Niektóre z nich zmodyfikowały znalezione tam rozwiązania, uważając, że da się znaleźć lepszą alternatywę dla pierwszej kryptowaluty. Różnice między kolejnymi „klonami” mogą być znaczące. Ich twórcy chcieli poprawić szybkość transferów, usprawnić algorytmy szyfrujące, stworzyć zupełnie nowe metody dystrybucji monet czy po prostu jeszcze bardziej zwiększyć anonimowość jego użytkowników.

Na rynku znajdziesz setki kryptowalut, które próbują konkurować z bitcoinem:

Ethereum – jedna z najciekawszych kryptowalut, która ma całkowicie inne przeznaczenie niż Bitcoin. Wykorzystuje rozwiązanie łańcucha bloków, jednak w celu stworzenia środowiska wolnego od standardowego modelu klient-serwer. Opiszemy ją dokładniej w kolejnym artykule, ponieważ jego twórcy założyli sobie ambitny cel powrotu do początkowej idei Internetu – pełnej wolności i niezależności od stron trzecich.

Bitcoin Cash – powstał jako alternatywa do wielkich firm oferujących transfery pieniężne, takich jak Paypal. Zwykły bitcoin nie może rywalizować na polu szybkości transakcji ze względu na niewielki rozmiar bloków. Twórcy Bitcoin Cash uważają, że to ogranicza potencjał prawdziwej internetowej waluty, dlatego zaproponowali zwiększenie rozmiaru bloków. Więcej transakcji może wejść w ramy jednego bloku, co zwiększy też szybkość całej operacji. Niestety, aby rozwiązać takie bloki, potrzebna jest większa moc obliczeniowa komputerów, dlatego krytycy Bitcoin Cash obawiają się, że wykopywanie stanie się przywilejem dla wyselekcjonowanej grupy osób, która w taki sposób zdobędzie władzę nad systemem.

Ripple – kryptowaluta, która nie jest zdecentralizowana tak jak Bitcoin. Jej nazwa wzięła się od firmy, którą ją stworzyła i posiada w tym momencie 60% wszystkich monet w obiegu. Jej przeznaczeniem było stworzenie sieci szybkich transakcji między bankami. Potwierdzenie transferu zajmuje tylko 5 sekund (w odróżnieniu od 10 minut bitcoina). Dodatkowo, wszystkie monety XRP zostały wykopane przed startem systemu, więc nie występuje tutaj normalny proces wykopywania tak jak w bitcoinie.

Litecoin – stworzony przez byłego inżyniera Google Charlesa Lee w 2011 roku i używa algorytmu skryptowego do szyfrowania. Dodatkową różnicą jest to, że Litecoin jest wykopywany przez karty graficzne, w 4 razy szybszym tempie niż bitcoin, co też zwiększyło górną granicę monet do 84 milionów. Jeśli bitcoin jest uważany za złoto w społeczności kryptowalut, to Litecoin jest jego tańszym odpowiednikiem – srebrem.

Dash – to skrót od „digital cash”. Ma być kolejnym, szybszym zamiennikiem bitcoina, której transakcje są potwierdzone w ciągu jedynie minut. Posiada też dodatkową funkcję usprawniającą prywatność. Jeśli sobie tego zażyczymy, możemy wykonać transfer, którego nie można prześledzić. Cechuje się też zupełnie innym sposobem rozprowadzania monet i zachęca swoich użytkowników do przedstawiania pomysłów na rozbudowę sieci.

To tylko najważniejsi rywale bitcoina, jednak pełna lista altcoinów jest dużo dłuższa. W tym momencie na rynku znajduje się ponad 1000 alternatywnych kryptowalut.