Czym są kryptowaluty?

1277
Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to jeden z przełomowych wynalazków XXI wieku, który już teraz zmienia losy naszego świata, dając zwykłym użytkownikiem większą władzę nad swoimi oszczędnościami. Jest to najgorętszy temat 2017 roku i coraz częściej pojawia się w mediach głównego nurtu.

W najprostszym opisie, jest to wirtualna waluta będąca poza kontrolą instytucji rządowych, banków, urzędników i wpływowych ludzi. Jej bezpieczeństwo bierze się ze skomplikowanego poziomu szyfrowania, uważanego za niemożliwe do złamania. Chociaż wiele osób może tutaj sceptycznie pokiwać głowami, to mimo śmiałych prób, do tej pory nikt nie zagroził bezpieczeństwu całego systemu.

Pierwszą, i najbardziej atrakcyjną, zaletą kryptowalut jest to, że każdy człowiek na Ziemi może założyć wirtualny portfel i dołączyć do społeczności osób, które wymieniają się internetowymi pieniędzmi. Transakcje są wykonywane bezpośrednio między użytkownikami. Przesyłanie kryptowalut między portfelami jest prawie natychmiastowe, ale jednocześnie nieodwracalne.

Po drugie, lista transakcji jest publicznie dostępna, jednak równocześnie bezpieczna z powodu systemu szyfrowania, który opisujemy w kolejnych artykułach. To wpływa na transparentność całej sieci (jesteś w stanie zobaczyć całą historię przelewów oraz drogę pieniądza od momentu jego stworzenia), ale jednocześnie pozwala na anonimowość (adresy portfeli to ciągi cyfr i znaków, które nie mówią nic o właścicielu danego portfela).

Po trzecie, w środowisku znajdują się też osoby, które wykopują kryptowaluty i wprowadzają nowe jednostki do obiegu. Ta sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność, ponieważ każda kryptowaluta posiada ograniczoną liczbę jednostek, które można wykopać. Taki limit został wprowadzony, by kontrolować inflację, a same kryptowaluty nazywa się walutami deflacyjnymi, ponieważ zyskują na wartości wraz z upływem czasu. To znaczy, że Twoja inwestycja w kryptowaluty będzie rosła z czasem.

 

To wszystko wpływa na atrakcyjność kryptowalut. Cały system jest zarządzany przez użytkowników, którzy monitorują utajnione dane, informujące o przepływie pieniędzy w sieci.

Na naszej stronie przybliżamy ci temat kryptowalut. W siedmiu przystępnych artykułach wytłumaczymy, jak powstały kryptowaluty, w jaki sposób działa cały system przesyłania jednostek między portfelami, dlaczego wirtualna waluta jest bezpieczna oraz jak wygląda rynek kryptowalut.