DeFi czym jestem? Wprowadzenie do projektu

Prawdopodobnie zauważyłeś, że każdy w kryptowalutowym świecie używa DeFi. Są to jedynie cztery litery, a ostatnimi czasy wniosły miliardy dolarów kapitalizacji na rynek kryptowalut, podnosząc kursy co po niektórych kryptowalut nawet stukrotnie. Chociażby dlatego warto na finanse zdecentralizowane zwrócić uwagę. Odrobinka wiedzy nie zaszkodzi nikomu.

Chociaż aplikacje oraz systemy DeFi, a nawet obcowanie samo z nimi potrafi być skomplikowane niezmiernie, to w końcu, od czego mamy analityków BitHuba.

Wyjaśniając czym jest właściwie DeFi musimy rozpocząć od niedawnej historii. Otóż w roku 2017, gdy różne zespoły deweloperów kryptowalut zebrały grube setki milionów dolarów w walucie twardej, aby zafundować sobie pokaźne jachty oraz modelki krzykliwe, jakieś pięć procent programistów oraz założycieli budował w pocie czoła przez ostatnie trzy lata ciekawe rzeczy. Po prostu DeFi jest fajne. Jest to kolejna iteracja wykorzystania samego potencjały, jaki nam daje Ethereum, zarówno pod względem systemowej architektury, jak i także świetnej społeczności, poziomem samej koordynacji, która przypomina wczesne lata Bitcoina.

Sprawdź więcej artykułów:

Skąd wzięło się DeFi?

Ludzie, którzy zainteresowani są kryptowalutami zaczęli zadawać bardzo mądre pytania. Owszem, możemy handlować swoimi coinami, ale co dalej? Nadal się opieramy na giełdach scentralizowanych wymiany walut, powierzając swoje informacje wrażliwe firmom, które mogą zniknąć następnego dnia (i jak się okazało niestety, doszło rzeczywiście do tego wielokrotnie). Czy całą przewodnią myślą kruptowalutą przypadkiem nie była ucieczka od takich rzeczy?

Zatem stworzono aplikację, która omija wszelkich pośredników, składają władze na kartach kodu. Społeczność kryptowalut raz jeszcze powiedziała – jeśli mamy iść do przodu, to powinniśmy za sobą zostawić to, co ogranicza nas najbardziej – ludzi, którzy stoją pośrodku.

Skrót DeFi wywodzi się od słowa Decentralized Finance (Finanse Zdecentralizowane). Jeśli chcemy zrobić coś w środowisku, wiedziąc, że może potrwać to nieco więcej czasu, to wykonujesz to w zdecentralizowany sposób. Wszystko pomijasz, pomijasz i jeszcze raz to wszystko pomijasz, co pewnego dnia mogłoby sprawić, że do Twoich drzwi zapuka smutny mężczyzna, mówiąc, że już jest czas na Ciebie.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Giełdy zdecentralizowane – DEXy

Giełdy zdecentralizowane, takie jak Kyber Network oraz Uniswap umożliwiają nam handel z zachowaniem jednoczesnym pełnej kontroli nas naszymi kryptowalutami. U podstaw tychże systemów stoją użytkownicy – tacy jak Ty, czy też ja. Lokują oni kryptowaluty swoje w tak zwanych “poolach”, opisanych ściśle przez wytyczne, kodu, który jest zawarty w smart kontraktach. Stają się oni dostarczycielami płynności czy też LP (skrót anglojęzyczny od określenia Liquidy Provider – DeFi jest pełne nowej terminologi, warto zatem, jest się skupić co nieco).

Jest to niezmiernie ważne. Wszystkie zależności wydają się oczywiste i po zapoznaniu się z powyższym w pełni zrozumiałe. Jak widać nie jest to takie skomplikowane.

Sprawdź więcej artykułów: