Epoka tanich altcoinów? Nawet 100% wzrostu w ciągu ostatnich 24 godzin

3519
Epoka tanich altcoinów? Nawet 100% wzrostu w ciągu ostatnich 24 godzin

Czy postanowieniem noworocznym kryptoinwestorów było dać szansę mniejszym altcoinom? Wszystko na to wskazuje – w ciągu kilku ostatnich dni obserwowaliśmy bezprecedensowe wzrosty kursu i wolumenu sprzedaży NEM, TRX, ADA, XLM i XRP. Szczególnie ten ostatni pofrunął na niespotykane dotąd wysokości. Jednocześnie nic nie zapowiada od dawna wyczekiwanego kontrataku bitcoina. Czy w nadchodzącym roku czeka nas wielka zmiana warty?

Gra o TRON

TRON: 3.21% 0.02 $

Początków świetnej pasji TRX doszukiwać się można w mających miejsce pod koniec grudnia spekulacjach o nowych odważnych fuzjach waluty – ostatecznie okazało się, że we współpracę z TRON-em wejdzie azjatyckie Obike, podpinając po jego blockchain, bagatela, 10 milionów nowych użytkowników. Wymownym wyrazem uznania dla TRON-a jest oparcie na jego blockchainie chińskiej wersji kryptopiesełów – TRON DOGS. Większego honoru internety nie znają.

Żarty na bok. Skalę ambicji TRONA uzmysławia rozmiar innych partnerów przedsięwzięcia takich jak chiński Weibo (10 mln użytkowników) czy Gifto (20 mln). TRON ma ambicję zrewolucjonizować rynek mikropłatności (przede wszystkim w branży rozrywkowej). Odcinając w ten sposób zarządzających treściami pośredników, firma sięga poniekąd po romantyczny mit Złotej Ery Internetu, gdy należał on przede wszystkim do samych użytkowników – w tym kontekście nie mogą dziwić zawarte w “mapie drogowej” – planach ekspansji spółki w następnej dekadzie – deklaracje o budowie Sieci 4.0 czy odwołania do wizji Tima Bernersa-Lee.

Możliwe, że to tylko noworoczne uniesienie, jednak śmiała wizja TRON-a najwyraźniej podoba się inwestorom. Kurs waluty w okolicach pierwszego stycznia zaczął ostro piąć się w górę, w ciągu czterech dni potrajając swoją wartość. Za jednostkę TRX zapłacimy obecnie 0.02 $. Za wzrostem cen podążyła kapitalizacja – TRON szturmem wdarł się na listę dziesiątki największych kryptowalut serwisu bitcoinmarketcap – globalna wartość TRX przekracza obecnie 10 bilionów dolarów.

ADA, czy to wypada?

Cardano: 4.16% 9105.44 $

Altcoiny bywają traktowane jako młodsze rodzeństwo “poważnych” krypto – w przypadku Cardano (ADA) nasuwają się oczywiście skojarzenia z rozwiązaniami wprowadzonymi przez Ethereum. Stosowanie znanego z ETH systemu inteligentnych kontraktów w jakiś sposób może tłumaczyć ostatnie sukcesy beniaminka. Wskazać można też na dobrą passę samego ethereum, jak i na… najzwyklejszy w świecie hype.

Jedno jest pewne – ADA jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących altcoinów. Związane z nim nadzieje znajdują odbicie w spektakularnych wzrostach: w pierwszych dniach roku waluta urosła o niemal 100%, a jej cena po raz pierwszy przekroczyła symboliczną barierę dolara za jednostkę.

XLM

XLM: 2.83% 0.06 $

O sukcesach Stellarowych Lumenów pisaliśmy nie dalej niż przedwczoraj. Czas na mały update, choć niespodzianki nie będzie: waluta wciąż rośnie. Cena XLM otarła się parukrotnie o poziom dolara za jednostkę, a obecnie wynosi 0.06 $ – co oznacza ponad trzykrotny wzrost od końca ubiegłego roku! Cudowne dziecko Stellara utrzymuje swoją mocną pozycję również pod względem kapitalizacji: z wartością 15 miliardów dolarów jest obecnie siódmą największą kryptowalutą na świecie.

NEM

NEM: 3.93% 0.05 $

Bardzo ciekawym przypadkiem jest kariera NEM (New Economy Movement) bazującego na grupie całkowicie nowych rozwiązań takich jak: zbieranie (harvesting) zamiast kopania bloków, zarabianie na opłatach transakcyjnych czy system uwierzytelniania użytkowników przed dopuszczeniem ich do “zbiorów” (proof of importance). Szereg całkowicie nowych rozwiązań sprawia, że o NEM na pewno jeszcze od nas usłyszycie.

Nowatorstwo jest najwyraźniej w cenie również u inwestorów (szczególnie na początku roku). Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin cena krążącego w sieci NEM żetonu XEM skoczyła o ponad 40%. Tryumfalny pochód waluty zaczął się już przed sylwestrem: z poziomu nieco poniżej dolara za jednostkę, kurs wspiął się do obecnej ceny 0.05 $, spekuluje się o rychłym i stałym przekroczeniu poziomu dwóch dolarów za żeton.

Ripple, szturmem na podium

XRP: 0.88% 0.22 $

Obserwowane wzrosty tanich altcoinów są imponujące, jednak niezaprzeczalnie bank rozbiło Ripple. Tuż przed Świętami pisaliśmy o sforsowaniu przez XRP granicy dolara za jednostkę. Zapomnijcie o tym. XRP powitało Nowy Rok fajerwerkami i wzleciało na poziom około 2 dolarów. To też już przeszłość. Obecnie kurs XRP pewnie przekroczył poziom 3$… i wzlatuje wyżej. Jeśli kurs się utrzyma będziemy mogli mówić o wzrostach rzędu 400% w ciągu niecałych dwóch tygodni. Oczywiście, nadejdzie potem czas na korektę, jednak już samo przekroczenie granicy 1 dolara jest dla kryptodrobniaków kamieniem milowym.

Skąd tak nieprawdopodobne wzrosty? Na pewno możemy pociągowi do nowości, właściwemu wejściu w nowy rok – nową epokę. Jednak takie pscychologizowanie nie wyjaśnia wszystkiego. Ripple oparte jest na tak odrębnym mechanizmie, że niektórzy mają wręcz wątpliwości, czy można je uznać za “prawdziwą” kryptowalutę. I choć niektórzy analitycy uważają, że przyczyni się to do odejścia od XRP (a przynajmniej znalezienia mu odmiennych zastosowań), guru tacy jak Michael Arrington wciąż je wspierają, dostrzegając w innowacyjności wartość samą w sobie. Do bezprecedensowego wzrostu XRP przyczyniły się też najnowsze wiadomości – przede wszystkim plotki o rychłym uznaniu handlu Ripple przez Coinbase.

Astronomiczne wzrosty XRP znalazły odbicie w “rankingu” kryptowalut. Ripple szturmem wdarło się do pierwszej trójki największych walut i przy kapitalizacji na poziomie 146 miliardów dolarów jest obecnie drugą kryptowalutą na świecie – tuż za Bitcoinem (około 250 miliardów dolarów). Niektórzy wieszczą, że w 2018 roku możemy być świadkami pojedynku o pozycję lidera.

Stary bitcoin mocno śpi

Bitcoin: 4.16% 9105.44 $

Co słychać tymczasem u starego, dobrego bitcoina? Ano, zaskakująco niewiele. Wydaje się, że kurs BTC zastygł na poziomie około 14 – 15 tysięcy dolarów. Konsolidacja była co prawda wyczekiwana, szczególnie po okresie mocnych spadków z drugiej połowy grudnia, obecny przestój może jednak sprawiać wrażenie ciszy przed burzą. Ostrożność inwestorów mogą wzbudzać również oczekiwane konsekwencje wejścia w życie Segwit2X.

Jedno nie ulega wątpliwości – na tle młodych wilczków, ruchy najstarszej kryptowaluty wydają się cokolwiek ospałe. W okolicach Wigilii i Sylwestra kurs chwilowo spadł co prawda do niewidzianego od początku grudnia poziomu 12 000 dolarów, poza tym meandrował jednak sennie na wysokości 13 – 14 tysięcy za jednostkę. Obecnie za BTC zapłacimy 9105.44 $.

Warto pamiętać, że okres konsolidacji nastąpił po wyjątkowo intensywnych wzrostach w listopadzie i grudniu. Dla zerkających z zazdrością na brykanie tanich altcoinów hodlerów wzrosty bitcoina mogą wydawać się zamierzchłą przeszłością… ale miały one miejsce raptem kilka tygodni temu! Można spokojnie uznać, że po emocjonalnym rollercoasterze, który zafundował im ostatni miesiąc, kryptoinwestorzy zasłużyli na nieco spokoju.

Wszystkie powyższe altcoiny – i wiele innych – możecie kupić na Binance.