Ethereum jako największy altcoin

1338
Ethereum po 15 000 dolarów? Tak twierdzi współzałożyciel Reddita

Ethereum jest bardzo podobny do bitcoina jeśli chodzi o zasadę działania, jednak jego system skupia się na zupełnie innym celu.

Bitcoin od początku miał być alternatywą dla regularnych form płatności. Ominięcie pośredników niosło za sobą zew wolności, która zaraziła miliony osób. Wreszcie mogliśmy wykonywać bezpośrednie transakcje pomiędzy użytkownikami bez potrzeby angażowania w to stron trzecich.

Ethereum nie był zaprojektowany jako kryptowaluta, chociaż też taką jest. Jego główne założenie to uwolnienie się od pośredników w Internecie takich jak serwery hostingowe. Korzystając z rozwiązania blockchain, Ethereum zostało stworzone jako środowisko programistyczne, które ma być wolne od stron trzecich.

Sieć używa własnej wirtualnej maszyny EVM (ang. Ethereum Virtual Machine), która jest w stanie uruchomić każdy program, niezależnie od języka, w jakim został napisany. Daje to jego użytkownikom ogromne możliwości.

Najważniejsze jest jednak to, że członkowie sieci są niezależni od stron trzecich. Nie przechowują swoich danych na zewnętrznych serwerach, ale w szyfrowanej sieci, która oferuje ogromne bezpieczeństwo. Dodatkową zaletą jest to, że aplikacje mogą pracować cały czas i bez żadnych opóźnień.

Niestety istnieją również minusy takiej sieci. Dodatkowy kod, napisany specjalnie na potrzeby Ethereum, nie posiada znanych błędów, ale te mogą się pojawić w nieokreślonej przyszłości. Jeśli tak się stanie, twórcy Ethereum będą musieli je naprawić, jednak nie wiadomo, jak cała sytuacja odbije się na sieci.

Walutą sieci jest Ether, który w 2017 roku przekroczył granicę 300 $. Mimo że dla wielu traderów jest to kolejny sposób na inwestycję pieniędzy, to dla programistów w sieci jest zwykłym środkiem płatniczym, który rozdysponowują na opłaty transakcyjne i różnego rodzaju usługi.