Ethereum o krok bliżej do wprowadzenia „Proof-of-Stake”

488
Ethereum rozważa opłaty, które pozwolą na rozładowanie ruchu w sieci

Główni deweloperzy Ethereum zdecydowali 31 sierpnia, podczas swojego regularnego spotkania transmitowanego przez YouTube, że opóźnią wprowadzenie tzw. „Difficulty Bomb”, czyli zwiększenia trudności wydobycia ETH. Zmiana w kodzie ma być wprowadzenia dopiero podczas hard forka o nazwie „Konstantynopol” (Constantinople).

Jednym z głównych zadań Fundacji Ethereum jest wprowadzenie nowego algorytmu konsensusu „Proof-of-Stake” (PoS). Aby go zaimplementować, deweloperzy wpadli na pomysł wspomnianego wyżej „Difficulty Bomb”, który spowoduje, że wydobywanie nowych bloków stanie się bardziej skomplikowane i mniej korzystne. Konstantynopol został zaprojektowany, by ułatwić przejście z algorytmu Proof-of-Work (PoW) na PoS.

W tamtym tygodniu deweloperzy oferowali trzy możliwe scenariusze tej zmiany, która wpłynęłaby na całą społeczność. Wybór był między EIP-858 zmniejszającym nagrodę do 1 ETH na blok, EIP-1234 do 2 ETH, a EIP-1295 zostawiającym nagrodę 3 ETH, jednak wpływającym na inne czynniki faworyzujące strukturę PoW.

Według postu na GitHubie deweloperzy zdecydowali się wprowadzić scenariusz numer dwa, w którym opóźnili „Difficulty Bomb” o 12 miesięcy, przez co na zimę 2019 roku łańcuch wprowadzałby nowe bloki co 30 sekund i zmniejszyłby nagrodę za wykopywanie wraz z wprowadzeniem forka Konstantynopol.

Oto, jak wyglądało podsumowanie dyskusji na temat przyszłości ETH:

Zaczynając od „CNSTNTNPL_FORK_BLKNUM”, klient ETH będzie obliczał złożoność, bazując na numerze fałszywego bloku sugerującym, że „difficulty bomb” jest regulowany 5 milionów bloków później, niż zostało to wcześniej ustalone w forku „Homestead”. Co więcej, nagrody z bloków zostaną poprawione do 2 ETH, a zmiana dosięgnie też wynagrodzenie za bloki oznaczone jako „wuj” i „bratanek”*.

Ethereum kosztuje w tym momencie 176.2 $ i wzrosło tylko nieznacznie mimo ostatniej wiadomości, że Chicago Board Options Exchange (CBOE) podobno planuje wprowadzić kontrakty „futures” na ETH do końca 2018 roku.

 

* Ethereum nagradza też za bloki, które w końcu nie zostały uwzględnione w głównym łańcuchu, ale jednak wykopane, stąd wzięła się nazwa „wuj” („uncle”) i „bratanek” („nephew”). Tak jak w drzewie genealogicznym ta strona rodziny istnieje, nie jest jednak z Twojej perspektywy główną linią, czyli głównym łańcuchem (przyp. red.).