Fundacja Rozwoju Stellar pomorze ukraińskiemu rządowi stworzyć CBDC

Rząd Ukrainy we współpracy z Fundacją Rozwoju Stellar (Stellar Development Foundation –  SDF) będzie prowadził prace nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC).

Ukraina wykorzysta blockchain Stellar do stworzenia własnej CBDC

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy w dniu 28 grudnia 2020 r. podpisało porozumienie o współpracy (MoU) z Fundacją Rozwoju Stellar (Stellar Development Foundation – SDF), w ramach którego rozpoczną się prace nad stworzeniem wirtualnych aktywów na Ukrainie. Porozumienie przewiduje utworzenie krajowej cyfrowej waluty na bazie blockchainu Stellar. Ukraiński Wiceminister ds. Transformacji Cyfrowej i IT – Oleksandr Bornyakov potwierdził w udzielonym wywiadzie, że Ukraina pracuje aktualnie nad stworzeniem prawnych podwalin pod rozwój na Ukrainie wirtualnych aktywów. Jednocześnie dodał, że liczy na współpracę ze Stellar Development Foundation, która ma przyczynić się do rozwoju segmentu aktywów wirtualnych na Ukrainie oraz ich włączenia w ogólnoświatowy system finansowy.

Sprawdź więcej artykułów:

Wzrastająca pozycja Stellar Development Foundation w tworzeniu CBDC przez rządy różnych krajów

Jak wynika z wypowiedzi założyciela Stellar Jeda McCaleba, SDF prowadził już rozmowy na szczeblu władz różnych krajów, które miały dotyczyć współpracy z bankami centralnymi w zakresie emisji krajowych walut cyfrowych. Stellar chciałby stać się platformą wykorzystywaną przez rządy różnych krajów na świecie do emisji CBDC przy wykorzystaniu wolnej sieci należącej do Stellar. Na chwilę obecną Stellar jest jedną z nielicznych sieci blockchainowych, które wybrane zostały przez władze różnych krajów do prac nad CBDC. Poza Stellar, w projekty takie zaangażowane były także Tezos (XTZ) przy pierwszych próbach stworzenia waluty cyfrowej przez Bank Francji (wrzesień 2020 r.) oraz Ethereum ConsenSys, które prowadzi prace pilotażowe dla Hongkongu.

Rządy kolejnych krajów zainteresowane stworzeniem CBDC

Ukraina w tym momencie podjęła aktywne działania w kierunku stworzenia rządowej cyfrowej waluty, chociaż prace przygotowawcze trwają już od roku 2017. Jak się okazuje wiele innych krajów włączyło się już do wyścigu o CBDC. Należą do nich między innymi Chiny, Turcja i Rosja.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Chiny na czele wyścigu o CBDC

Chiny przodują w wyścigu o CBDC testując cyfrową walutę w różnych miastach kraju. Przykładowo, miasto Shenzen przeprowadziło już kolejną akcję promocyjną w cyfrowym yuanie (DCEP) o wartości 3 mln dolarów. Wcześniej miasto rozdało DCEP o równowartości 1,5 mln dolarów 50 tys. szczęśliwców.

Plany Turcji w związku z CBDC

Według wypowiedzi z grudnia 2020 r. szefa tureckiego banku centralnego, kraj ten planuje w drugiej połowie 2021 r. przeprowadzić pilotażowe prace nad cyfrową lirą.

Rosja, Arabia Saudyjska i ZEA przystępują do wyścigu o cyfrową walutę

Na temat potencjału CBDC wypowiedział się jeden z urzędników rosyjskiego banku centralnego, sugerując że w związku z rozwojem cyfrowej waluty w przyszłości banki nie będą musiały korzystać z systemu płatności SWIFT. Możliwości rozwoju własnych walut cyfrowych nie wykluczają także Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które dostrzegają duże szanse w tych projektach.

Sprawdź więcej artykułów: