Gdzie kupić Bitcoin? 3 miejsca, w których go kupisz

Bitcoin (BTC) to waluta cyfrowa wprowadzona na rynek w 2009 r. Była ona pierwszym tego typu komercyjnym projektem, a obecnie uważana jest za lidera na światowym runku kryptowalut. BTC nie ma namacalnej formy tak jak tradycyjne pieniądze — rozprowadzana jest wirtualnie. Co warto wiedzieć przed zakupem i w jakich miejscach możesz dokonać transakcji? Poniżej 3 propozycje.

Co warto wiedzieć przed zakupem BTC?

Inwestycja w bitocoina staje się coraz bardziej popularna. Wiele instytucji i placówek zaczyna akceptować płatność w postaci cyfrowych monet. Niektórym decyzja o zakupie BTC naprawdę się opłaciła, jednak są też tacy, do których los się nie uśmiechnął.

Warto wiedzieć, że bitcoin to waluta, która potrafi naprawdę zaskoczyć — zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie. Wykres wartości kursu to prawdziwa sinusoida, która może zmienić się z dnia na dzień. Wiele ekspertów uważa, że obecnie jesteśmy w samym środku hossy, czyli długotrwale utrzymującego się wzrostu wartości. Być może jest to prawda, jednak trzeba liczyć się z nagłymi skokami kursu.

Pamiętaj też, że bitcoin jest niezależny od tradycyjnych finansów i nie ma jednego konkretnego podmiotu odpowiedzialnego za nieprawidłowości. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego oszustwa, nie możesz zgłosić problemu wyższemu organowi.

Poniższe propozycje zostały opracowane na podstawie strony Jak i gdzie kupić Bitcoin? – przedstawiającej 10 sposobów na zakup Bitcoina i innych kryptowalut

Zakup Bitcoina w kantorze 

Wspomniane wyżej aspekty mają być może wydźwięk negatywny, jednak to tylko komunikaty informacyjne, a bitcoin oczywiście posiada również długą listę zalet. Dlatego skupmy się teraz na tym, gdzie można go kupić.

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest specjalnie stworzony kantor kryptowalut. Umożliwia on niemal błyskawiczną transakcję, a dodatkowo bitcoiny możesz kupować i sprzedawać w dowolnej ilości. Zasada jego działania nie różni się zbytnio od tradycyjnych kantorów.

Miejsc tego typu jest obecnie bardzo dużo, a każdy z nich ustala własną wartość kursu BTC, dlatego warto zrobić małe porównanie i kupować tam, gdzie jest najtaniej.

Niektóre kantory nie wymagają weryfikacji tożsamości, jednak często w takich sytuacjach nasze możliwości są ograniczone. Dlatego warto zdecydować się na konto zweryfikowane, które będzie wymagało od nas podania danych takich jak imię i nazwisko, adres oraz seria i numer dowodu osobistego.

Zakup Bitcoina na giełdzie 

Kolejnym miejscem do zakupu bitcoina jest giełda. Ten sposób jest nieco bardziej skomplikowany od transakcji w kantorach, jednak jego zaletą są dużo korzystniejsze ceny. Każda kryptogiełda sama ustala wartość kursu w zależności od podaży i popytu. Obecnie większa część obrotu na rynku kryptowalut odbywa się właśnie na giełdzie.

Do rozpoczęcia przygody z bitcoinami w takich miejscach, potrzebna jest rejestracja i weryfikacja konta. Musimy podać swoje dane oraz dostarczyć skan dowodu tożsamości. Cały proces na większości kryptogiełd przebiega bardzo szybko i na sfinalizowanie weryfikacji nie trzeba długo czekać.

Jeśli chodzi o zawieranie transakcji, to w tego typu miejscach można to robić z wykorzystaniem bitcoinów lub za pośrednictwem walut tradycyjnych. Oczywiście na giełdach działających na polskim rynku możemy płacić złotówkami.

Zakup Bitcoina w Bitomacie 

Nazwa bitomat pochodzi od wyrazów bitcoin oraz bankomat. Jest to kolejne miejsce, w którym możemy dokonać zakupu waluty BTC (także za tradycyjną gotówkę). Większość urządzeń umożliwia dokonywanie obustronnych transakcji, czyli zakupu i sprzedaży. Bitomat działa na podobnej zasadzie co tradycyjny bankomat, jednak wszystkie operacje są anonimowe — nie wymagają podawania żadnych danych personalnych. Zakup BTC w bitomatach jest bardzo prosty, wystarczy postępować zgodnie z poleceniami widocznymi na ekranie. Aby dokonać zakupu, będziemy potrzebować:

  • banknotów w wybranej walucie
  • portfela kryptowalutowego (czyli miejsca, służącego do przechowywania waluty)
  • telefonu komórkowego (w celu zeskanowania kodu QR portfela).