Giełda BitGrail zhakowana – 17 milionów NANO zostało skradzionych

833
NANO najszybszą kryptowalutą na Binance

BitGrail jest włoską giełdą oferującą wymianę wyłącznie między krypowalutami. Dostępne są pary walutowe z bitcoinem (BTC) i RaiBlocks (XRB). Szczególną popularność wśród użytkowników zdobywa RaiBlocks (obecnie Nano), ze względu na pozbawione prowizji wpłaty i wypłaty dokonywane w tej walucie cyfrowej. Tradycyjne pieniądze, takie jak dolar czy euro, nie są akceptowane na BitGrail.

Już pod koniec stycznia pojawiły się negatywne komentarze na temat BitGrail. Francesco „The Bomber” Firano, dyrektor generalny giełdy, poinformował, że ze względu na procedury weryfikujące tożsamość jego platforma przestanie obsługiwać klientów spoza Europy.

BitGrail wstrzymał wpłaty i wypłaty w kryptowalucie Raiblocks (XRB), a wszystkie środki zgromadzone na kontach użytkowników spoza Europy zostały automatycznie wymienione na bitcoiny. Obydwie decyzje wywołały zamieszanie, niepewność i niezadowolenie wśród użytkowników giełdy. Pojawiły się nawet spekulacje na temat planowanego przez BitGrail oszustwa o nazwie „exit scam”, czyli zatrzymania wypłat pieniędzy użytkowników. Spowodowało to gwałtowny spadek ceny XRB.

Niestety nie był to koniec kłopotów dla klientów firmy. Francesco The Bomber zaskoczył wszystkich, gdy wczoraj opublikował tę wiadomość na swoim oficjalnym koncie na Twitterze:

„BitGrail S.r.l. informuje swoich użytkowników, że wewnętrzne kontrole ujawniły nieautoryzowane transakcje, które doprowadziły do ​​zniknięcia 17 milionów Nano, kwoty stanowiącej część portfela zarządzanego przez BitGrail S.r.l.

Zarzuty nieuczciwej działalności zostały dziś przekazane właściwym organom. Sprawa jest obecnie przedmiotem dochodzenia policyjnego.

Informujemy, że problem nie dotyczy pozostałych walut.

W celu przeprowadzenia dalszych czynności dochodzeniowych wszystkie działania zostaną czasowo zawieszone (w tym wpłaty i wypłaty). Procedura ta jest niezbędna dla zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa.

Składamy najszczersze przeprosiny naszym klientom, którzy stracili środki wskutek nielegalnych transferów Nano na naszej platformie.

Inne ogłoszenia zostaną opublikowane wkrótce.

Dziękuję za uwagę.”

Zespół Nano w swoim oficjalnym oświadczeniu zaprzecza, że kradzież mogła wynikać z błędu w kodzie XRB. Twierdzi, iż wina leży po stronie BitGrail i odcina się od wszelkich działań firmy. Oznajmia również, że do 8 lutego nie posiadał żadnych informacji na temat niewypłacalności giełdy, dodaje jednak:

„Mamy teraz wystarczający powód, aby sądzić, że Firano wprowadzał w błąd Nano Core Team i społeczność w kwestii wypłacalności giełdy BitGrail przez długi okres. Nie będziemy odpowiadać na poszczególne posty lub oskarżenia Firano dotyczące tej sytuacji. Przygotowujemy wszystkie informacje, które mamy na ten temat, takie jak wpisy z blockchainu, zrzuty ekranu i dzienniki czatów. Przedstawiamy je organom ścigania.”

Deweloperzy Nano w swoim  oświadczeniu prezentują również dowód (w postaci zapisu z rozmowy na czacie w języku angielskim), że Francesco the Bomber próbował nakłonić ich do modyfikacji rejestru Nano:

„W naszej wczorajszej rozmowie (..) Firano poinformował nas o brakujących środkach z portfela BitGrail. Opcją sugerowaną przez Firano była modyfikacja rejestru w celu pokrycia jego strat – co nie jest możliwe ani też nie jest to kierunek, w którym zmierzamy.”

Sytuacja odbiła się szerokim echem w społeczności kryptowalutowej. Swoją pomoc oferował również dyrektor generalny giełdy Binance. Zapewnił, iż pozostaje w kontakcie z zespołem deweloperskim Nano.

„Jesteśmy w kontakcie z zespołem Nano i zamrozimy depozyty od zidentyfikowanych adresów, gdy tylko je otrzymamy. Jest to jeden z powodów, dla których wymagamy od prezesa/twórcy kryptowaluty bezpośredniego kontaktu w sprawie rozpoczęcia notowania danej monety na naszej giełdzie. Binance zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc. Musimy współpracować w celu ochrony użytkowników.”

Ostatnie doniesienia spowodowały gwałtowny spadek cen Nano z 11,77 na 9,06 dolara. Obecnie XRB kosztuje 9.53 $.