Giełdy kryptowalut spieszą się, aby usunąć walutę XRP

XRP znika z kolejnych giełd kryptowalut. To efekt oskarżeń o sprzedaż waluty jako niezarejestrowanego papieru wartościowego, które wystosowała amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

XRP znika z giełd po oskarżeniach SEC

Komisja oskarżyła Ripple, że spółka sprzedała niezarejestrowane zabezpieczenie, łamiąc tym samym prawo. Łączna wartość sprzedanej w ten sposób waluty ma wynosić ponad 1.3 miliarda dolarów.

Właściciele firmy bronią się, że XRP jest walutą, a nie umową inwestycyjną, więc nie musiało się stosować do przepisów, na które powołuje się amerykański regulator. Obecnie przepisy mówią, że wszystkie firmy sprzedające papiery wartościowe muszą być zarejestrowane przez SEC. Jeśli więc komisja potraktuje XRP właśnie jako papier wartościowy, to Ripple może mieć poważne problemy i zniknąć na stałe z giełd kryptowalut. Niektóre z nich już teraz usunęły lub zawiesiły możliwość handlu XRP. Na taki ruch zdecydowały się m.in.: Beaxy, Cross Tower i OSL.

Sprawdź więcej artykułów:

XRP traci na wartości

Całe zamieszanie już teraz odbija się negatywnie na tej kryptowalucie, która po wydaniu komunikatu SEC szybko straciła na wartości, a inwestorzy wyraźnie nie są nią obecnie zainteresowani, czekając na rozwój wypadków. Kapitalizacja XRP spadła w krótkim czasie aż o 9 miliardów dolarów.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Kolejne kryptowaluty na celowniku SEC?

Kryptowaluta Ripple to na razie najgłośniejszy przypadek ścigania transakcji niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, choć SEC już wcześniej podejmowała podobne kroki wobec innych walut. Co prawda amerykański regulator stoi na stanowisku, że papierami wartościowymi nie są Bitcoin i Ethereum, ale nie można z góry rozciągnąć tej opinii na wszystkie kryptowaluty.

Stąd też na rynku pojawił się niepokój co do dalszych losów całej branży. W ostatnich latach kolejne kryptowaluty wyrastały jak grzyby po deszczu i nie można wykluczyć, że wiele z nich wkrótce znajdzie się na celowniku SEC i jej testu Howeya, który jest używany do oceny czy dane aktywa spełniają kryterium bycia papierami wartościowymi.

Sprawdź więcej artykułów: