HSBC zawiera pierwszą w historii umowę handlową wykorzystującą blockchain

524
Pierwsza w historii umowa handlowa zawarta za pośrednictwem blockchaina

Jak donosił wczoraj Financial Times, Brytyjski gigant finansowy HSBC właśnie sfinalizował pierwszą w historii umowę handlową, której zapisy gwarantuje łańcuch bloków.

HSBC – jeden z największych holdingów finansowych na świecie – wystawił akredytywę (gwarancję płatności) koncernowi rolniczemu Cargill – najbardziej dochodowemu prywatnemu przedsiębiorstwu w Stanach Zjednoczonych. Umowa zaczęła wchodzić w życie już w zeszłym tygodniu i obejmowała transport soi z Argentyny do Malezji.

Próbna transakcja przebiegła pomyślnie, co oznacza, że blockchain ma potencjał, by znaleźć zastosowanie na wartym 9 bilionów dolarów globalnym rynku finansowania handlu.

Financial Times powoływał się na Vivka Ramachandrana, szefa działu innowacji i wzrostu HSBC, który powiedział:

“Blockchain nie jest dla nas niczym więcej niż tylko użytecznym narzędziem”.

To “użyteczne narzędzie” może jednak być wkrótce stosowane przez niektóre z największych globalnych korporacji chcących zaoszczędzić na kosztach obsługi transakcji i poprawić bezpieczeństwo – pod tymi względami zastosowanie blockchaina przewyższa umowy oparte na papierowych dokumentach.

HSBC interesowało się zastosowaniem łańcucha bloków w finansowaniu handlu co najmniej od roku. W marcu 2017 roku holding współpracował z centralnym bankiem Hong Kongu przy próbnym wdrożeniu tej technologii.