Jak czytać białe księgi kryptowalut

838
Jak czytać białe księgi kryptowalut

Jeśli interesuje Cię przestrzeń blockchain, czy to jako inwestora, przedsiębiorcę czy programistę, rzeczą, której nie można uniknąć, jest czytanie białych ksiąg. Co tydzień pojawiają się kryptowalutowe lub blockchainowe dokumenty promujące nowe technologie, które „zrewolucjonizują” daną dziedzinę. Ponadto wiele dużych projektów w branży, jak Bitcoin i Ethereum, zaczęło od opublikowania białych ksiąg.

W rezultacie stały się one nieodłączną częścią tworzenia nowego projektu blockchain lub kryptowaluty. Inwestorzy, przedsiębiorcy i programiści oczekują dokumentu wyjaśniającego, jaki problem rozwiązuje dany pomysł i w jaki sposób to robi.

W związku z tym nauka czytania białych ksiąg jest niezwykle ważna dla każdego, kto angażuje się w świat kryptowalut. Jak większość inwestorów i obserwatorów w branży doskonale wie, w tej przestrzeni można natknąć się na sporo oszustw. Co więcej, wiele projektów wygląda dobrze, stosując właściwe modne słówka i zagrywki marketingowe, które nie są jednak poparte żadnymi następstwami i szybko się wypalają. W tym artykule przyjrzymy się, jak rozpoznać dobrą białą księgę z ważną ideą i technicznym doświadczeniem pozwalającym na faktyczne wykonanie danego pomysłu.

Wprowadzenie do białych ksiąg

Białe księgi to dokumenty, które badają przypadek użycia produktu lub usługi. Podczas gdy większość blockchainowych inwestorów kojarzy je z kryptowalutami, mają one długą historię w technologii i biznesie.

Co więcej, nie ograniczają się one do zastosowań technicznych i tak naprawdę nie ma żadnych zasad określających, co stanowi białą księgę. Każdy może ją opublikować. Ostatecznie białe księgi stały się tak samo zaangażowane w marketing, jak w wyjaśnienie problemu i rozwiązania. Doświadczone firmy wykorzystują je, aby ustanowić się ekspertami w danej dziedzinie, mając nadzieję, że konkurenci w branży odwołają się do ich „badań”. Jednakże białe księgi nie przechodzą procesu recenzji ani nie posiadają ograniczeń. Dobrze jest myśleć o nich jako o „raportach” lub nawet „pomysłach”.

Termin „biała księga” zyskał pewien prestiż sygnalizujący wiedzę techniczną. Mam jednak nadzieję, że teraz zdajesz sobie sprawę, iż może tak nie być.To, że coś nazywa się „białą księgą”, nie oznacza, że ​​jest wyjątkowe lub różni się od jakiegokolwiek innego dokumentu marketingowego. Dlatego rozsądnie byłoby nie zawsze wierzyć w to, co czytasz, i ciągle kwestionować każdą białą księgę, z którą się spotykasz.

Nie oznacza to, że wszystkie białe księgi to śmieci. Na przykład oryginalna wizja Satoshiego dla protokołu Bitcoin również pojawiła się w formie białej księgi. Kolejna wielka platforma blockchain także prawdopodobnie opublikuje swój raport, zanim wyda działający produkt. Bądź jednak ostrożny. Podejrzane monety i bezsensowne projekty mogą również posiadać białe księgi.

Istnieje kilka kluczowych pytań, które należy zadać, aby określić zasadność kryptowalutowej białej księgi:

1. Co ma na celu ten projekt?

Pierwsze pytanie powinno być dość proste, ale często zdarza się, że białe księgi są dezorientujące. Połączenie słów-wytrychów, technicznego żargonu i złożonych nazw, które można znaleźć w typowym kryptowalutowym dokumencie tego typu, bywa nieraz trudne do rozszyfrowania.

Jeśli nie masz pewności, co ma na celu projekt, istnieją dwa prawdopodobne wnioski. Albo jest tak zaawansowany, że będziesz potrzebować więcej wiedzy, zanim go zrozumiesz, albo tak naprawdę nie ma żadnego celu.

W każdym z tych przypadków prawdopodobnie nie należy jeszcze inwestować w projekt. Bez względu na to, co mówią inni i co czytasz na Twitterze, Reddicie lub na forach, jeśli nie rozumiesz pomysłu, nie inwestuj w niego.

2. Jak projekt działa?

Gdy już dowiesz się, co zamierza osiągnąć projekt, następnym pytaniem jest „jak?”.

Dobra kryptowalutowa biała księga powinna wyjaśniać, jak technologia będzie działać, a najlepsze raporty przedstawiają funkcjonalność na różnym poziomie złożoności i wymaganej wiedzy technicznej. Na tym polu naprawdę wyróżnia się oryginalna biała księga Bitcoina. Jest to jeden z najbardziej czytelnych i zrozumiałych dokumentów dotyczących blockchainu, jakie kiedykolwiek napisano. Nie jest też bardzo długi, w przeciwieństwie do wielu nowoczesnych raportów. Jeśli nigdy jej nie czytałeś, biała księga Bitcoina jest idealnym punktem do rozpoczęcia badań. Daje świetny wgląd w to, jak powinna wyglądać dobra kryptowalutowa biała księga.

Jeśli pod koniec czytania dokumentu nie potrafisz powiedzieć, jaki problem rozwiązuje projekt i jak to robi, przeczytałeś słabą białą księgę. W rzeczywistości prawidłowo napisany dokument jest znakiem dobrze przemyślanego projektu. Działa to również w drugą stronę.

3. Dlaczego potrzebujemy tego projektu?

Mógłbym zbudować projekt blockchain, który specjalizuje się w podwodnej ochronie przeciwpożarowej, ale czy naprawdę byśmy tego potrzebowali?

Oczywiście to nie jest poważny pomysł. Niemniej jednak przywołuje on interesujący temat. Bardzo ważne jest, aby zbadać projekt w kontekście prawdziwego świata. Kto faktycznie użyje tego produktu i dlaczego to rozwiązanie jest lepsze niż wszystkie dostępne obecnie? Jeśli kryptowalutowa biała księga daje solidną odpowiedź na pytanie, kto i po co potrzebuje tego projektu, oznacza, że opisuje dobry pomysł.

Zanim jednak zainwestujesz swój czas lub pieniądze w dany pomysł, przeprowadź trochę badań, aby sprawdzić, czy ktoś inny nie robi tego samego lepiej. Istnieją setki projektów blockchain i być może podobny pomysł został już zrealizowany.

4. Dlaczego projekt ma się opierać o blockchain?

Nie każdy projekt musi być zbudowany na blockchainie. Tak, to niewygodna prawda.

Obecny internet to potężne narzędzie, a wiele z powstających blockchainowych ICO powinno być po prostu aplikacjami webowymi. Co więcej, wiele zwykłych firm próbuje wykorzystać trend blockchain, aby na tym zarobić.

Nie ma nic złego w uruchamianiu firmy z ICO jako modelem pozyskiwania funduszy. Jednak wiele startupów próbuje przedstawić swoje przedsiębiorstwo jako nowatorskie zastosowanie technologii blockchain, podczas gdy jest to zwyczajna firma.

Najlepsze białe księgi będą uczciwie opisywać, dlaczego ich rozwiązanie potrzebuje łańcucha bloków. Wiele projektów dobrowolnie przyznaje, że będą używać blockchainu tylko do generowania tokenów i zarządzania inteligentnymi kontraktami – i to jest w porządku. Jeśli jednak startup twierdzi, że ma jakiś nowatorski pomysł na oparte na łańcuchu bloków myjnie samochodowe (lub coś w tym stylu), strzeż się.

Podążaj za intuicją

Oczywiście będziesz również musiał przeprowadzić skrzętną analizę członków zespołu, sposobu przydzielania tokenów i innych kluczowych informacji zawartych w białej księdze. Widzieliśmy przykłady firm plagiatujących lub fałszujących swoje dokumenty, posprawdzaj więc pewne fakty i przeprowadź podstawowe badania. Nie bierz tych białych ksiąg za dobrą monetę.

Ostatecznie, czytanie raportów kryptowalutowych polega na tym, aby wiedzieć, czego szukać, a następnie zaufać intuicji. Białe księgi pochodzą od firm, które jeszcze nie rozpoczęły działalności, więc jest wiele niewiadomych. Jeśli zdecydujesz się włożyć swoje pieniądze w projekt, postępuj zgodnie z rozsądną filozofią handlową i nie inwestuj więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić. Nawet najlepsza biała księga nie oznacza, że ​​projekt się powiedzie, ale zła biała księga oznacza, iż projekt jest skazany na porażkę.

 

Oryginał artykułu autorstwa Bennetta Garnera został opublikowany na CoinCentral.com