John Newbery: „Jestem odpowiedzialny za najgorszy bug w historii BTC”

483

„Jestem zawstydzony i przepraszam”

23 września w komentarzach na Twitterze programista John Newbery, który jest odpowiedzialny za sprawdzanie bazy kodu Bitcoina, przyznał się, iż nie zauważył błędu, który mógł tyle kosztować całą społeczność.

Dwa dni temu pisaliśmy o problemie, przed którym stanęli programiści bitcoina, gdy okazało się, że feralny bug mógł spowodować wyłączenie części sieci, a nawet stworzenie monet BTC z niczego. Natychmiast zaczęła się naprawa wadliwego kodu i wprowadzanie aktualizacji w całej sieci.

Zostało też opublikowane pełne wyjaśnienie sytuacji, włącznie z technicznym specyfikacjami błędu, a także wprowadzonymi poprawkami.

Spór na ten temat rozgrzał, a John Newbery postanowił wziąć całą odpowiedzialność za ten błąd:

„Jestem odpowiedzialny za bug CVE-2018-17144”, Newbery pisze na Twitterze, dodając w serii tweetów:

„Nie ma możliwości, bym przegapił część CheckTransaction(). Kiedy ją przeczytalem, powinno natychmiast zapalić mi się czerwone światło przy komentarzu  “…so we skip it in CheckBlock””, tłumaczy.

„Ten komentarz wraz z flagą fCheckDuplicateInputs nie tylko śmierdzą, one cuchną. Powinienem był pójść tym tropem, a przynajmniej spojrzeć na Bitcoin Core PR #9049. Nie zrobiłem tego.”

Newbery dodał też, że czuje się „zawstydzony i przeprasza” za swoją niedbałość, jednak społeczność kryptowalutowa nie szukała osoby, którą mogłaby ukrzyżować. Przynajmniej nie cała.

Wiele znaczących osób ostrzegało przed poważnym charakterem takiego „przeoczenia”, a twórca Bitcoin.org Cobra opisuje je jako „bardzo straszne”. Jednocześnie Theymos z Bitcointalk uważa to za „najgorszy błąd od 2010 roku„.

Van der Laan uważa to za błąd całej społeczności

Inny programista bitcoina Wladimir van der Laan już wcześniej twierdził, że ta sytuacja została spowodowana z powodu braku współpracy całej społeczności.

„To źle, że tak zły kod się pojawił. Tak, schrzaniliśmy sprawę, jednak „my” sięga tutaj bardzo daleko”, skomentował w kolejnych tweetach w niedzielę.

Cała społeczność jest winna, ponieważ nie sprawdziła dokładnie zmian w konsensusie, więcej programistów musi mieć oczy otwarte! To także wasz obowiązek.

Van der Laan pisał w ramach debaty nad odkryciem błędu, który stał się ogniskiem zapalnym między zwolennikami bitcoina i bitcoina cash, krytykującym wzajemne niedociągnięcia.

„”Nieprofesjonalność” to za małe słowo”, dodał na koniec.