Konflikt między Tether a SEC – czy będzie weryfikacja?

Paolo Ardoino odniósł się do zainteresowania, którego wykazuje SEC działalnością spółki Tether. “Spokojnie, Tether nie będzie celem SEC”. Tak brzmiał zwięzły komunikat CTO Bitfinex na tweeterze.

Theter pod lupą SEC

W ciągu tego tygodnia CTO Bitfinex sprokurował tekst na tweeterze, który w domyśle miał rozwiać lęki. Miały one dotyczyć tego, że spółka Tether trafia pod czujne oko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Odpowiadając na tweeta Ki Young Juna, dyrektora generalnego CryptoQant zwrócił Ardoino uwagę na fakt, że spółka przez niego zarządzana liczy się z surowymi przepisami Know Yor Customer/ Anti-Money Laundering. Owe przepisy ustanowione są przez Financial Crimes Enforcement Network Departamentu Skarbu (FinCEN). Mówiąc wprost, osoby, które insynuują, że Tether jest nie do końca regulowany szerzą tak zwany “FUD”. Pod skrótem tym kryją się czynniki odstraszające potencjalnych inwestorów. Są nimi strach, wątpliwości oraz niepewność.

Sprawdź więcej artykułów:

W trakcie wymiany tweetów między Ardoino, a Ki Young Junem ten pierwszy usiłował zaznaczyć, iż spółka Tether funkcjonuje w zgodzie z surowymi przepisami. Wspomniana korespondencja między oboma panami nie rozwiała kluczowej obawy związanej z omijaniem regulacji związanych z papierami wartościowymi. Tym bardziej może wprawiać w niepokój fakt, iż pojawia się przypuszczenie, że rezerwa dolara mogła być przez spółkę naruszona.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Tether rodzi kontrowersje

W 2019 roku złożone zostało memorandum przez prokuratora generalnego Nowego Jorku. Dotyczyło one dwóch spółek zarządzanych przez Paolo Ardoino. Główny zarzut, jaki się wówczas pojawił, dotyczył wartościowych, które były niezarejestrowane. Owe memorandum posądzało Tether i Bitfinex o pożyczki USDT, które udzielały rozmaitym przedsiębiorcom. To mogło rodzić poszlaki, że tokeny nie miały pokrycia w rezerwach dolara.

Dwaj uczeni, John Griffin oraz Amin Shams wspominali we wspólnym artykule, iż USDT posłużył manipulacji cen bitcoina (BTC). Jego wartość w końcówce roku 2017 wzrosła do kwoty 20 tysięcy dolarów amerykańskich. Ów artykuł pojawił się rok później.

Siostrzane spółki zostały przywołane do tablicy. Miały wykazać świadectwo przed Commodity Futures Trading Commision na zabezpieczenie USDT rezerwami dolara amerykańskiego. Mimo tego, że pojawiły się zarzuty wobec nich, nie wysunięto nigdy oficjalnego oskarżenia.

Sprawdź więcej artykułów: