Krypto „już z nami pozostaną”, mówi wiceprezydent Komisji Europejskiej

528
Parlament Europejski uchwala “rezolucję blockchainową”

W najbliższym czasie Unia Europejska skupi się na klasyfikacji aktywów krypto i stworzeniu planu regulacji, ogłosił wiceprezydent Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis na ostatnim spotkaniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych w Wiedniu.

Według Dombrovskisa, krypto-aktywa „już z nami pozostaną” i rynek „ciągle się rozrasta”, mimo „ostatnich turbulencji”.

Komisarz stwierdził, że w tym roku Unia Europejska skupi się na największym problemie kryptowalut, czyli ich odpowiedniej kategoryzacji i klasyfikacji. Zastanawiał się też, czy istniejące rozwiązania regulacyjne można już teraz zastosować do nowych aktywów czy trzeba stworzyć zupełnie nowe wytyczne.

Jak Dombrovskis podkreślał, Komisja już teraz połączyła siły z Europejskimi Organami Nadzoru, żeby stworzyć plan na regulację kryptowalut, zbudować soldine fundamenty na określenie statusu kryptowalut, a także „wykonać kolejne kroki w tym kierunku”.

W swojej przemowie Dombrovskis skupił się mocno na projektach typu ICO (Initial Coin Offering), charakteryzując je jako „realną alternatywę dla standardowego finansowania” i podkreślając, że ICO zebrały sześć miliardów dolarów w tamtym roku. Wiceprezydent KE zauważył, że „ta liczba będzie znacznie wyższa” w 2018 roku.

Jednocześnie odniósł się do innych problemów trawiących rynek krypto, z których wymienił między innymi braki w transparentności, ochronie inwestorów, integralności rynku, a także pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i przypadki hakerstwa.

Z tego powodu łotewski polityk widzi potrzebę monitorowania zmian zachodzących w tej branży, a także współpracę z Radą Stabilności Finansowej (FSB) i G20.

W lato FSB ogłosiło, że kryptowaluty nie stwarzają żadnego zagrożenia dla stabilności światowych finansów, jednocześnie przekonując, że ta nowa technologia musi być monitorowana z powodu dużych możliwości na rozwój.