Kryptowaluta Bitcoin Kurs Kalkulator Notowania Cena

Bitcoin
BTC
128,455.18
1.00000000 BTC
Marketcap
2,414,980,335,445
Wolumen (24h)
193,263,304,612
W obiegu
18,605,587 BTC
Całkowita ilość
21,000,000 BTC

Bitcoin Kalkulator

BTC

Co to jest kryptowaluta Bitcoin?
Wokół kryptowalut dawniej narastała spora niepewność, nikt nie traktował ich jako godną inwestycję. Obecnie kryptowaluty, a przede wszystkim Bitcoin, posiadają stabilną pozycję na rynkach międzynarodowych i są na równi spostrzegane z innymi tradycyjnymi aktywami. Kryptowaluty z uwagi na pandemię koronawirusa odnotowują znaczne wzrosty zainteresowania. Wskazujemy, czym są kryptowaluty i czy można z nich korzystać bez znajomości branży IT.

Bitcoin (BTC) i inne kryptowalutyBitcoin jest to waluta cyfrowa, która charakteryzuje się tworzeniem i przetrzymywaniem wyłącznie w formie elektronicznej. Jej początek datowany jest na 2009 r., a za twórcę uznaje się Satoshi Nakamoto. Została stworzona jako pierwsza metoda płatności wirtualnych na rynku kryptowalut. Określana jest jako największa innowacja w ostatnim czasie. Do najważniejszych cech Bitcoina zalicza się:


Bezpieczeństwo - przekazywane informacje podlegają zaszyfrowaniu przy pomocy technologii "blockchain". Stosowane zabezpieczenia uniemożliwiają ich złamanie.

Szybkość - płatności dokonywane są wyłącznie drogą internetową. Nie jest istotna odległość i nie występują pośrednicy. System działa przez 24/7, także w święta. Transakcje mają średni czas zatwierdzenia wynoszący 10 minut.

Niskie koszty - niskie koszty transferu środków pozwala uznać Bitcoina za tanią alternatywę, także w przypadku wysokich sum, na co pozwala wyłączenie banków z transakcji.

Anonimowość - założenie konta nie wymaga spełnienia warunków formalnych, konta pozostają anonimowe. Każdy użytkownik otrzymuje login złożony z 54 znaków i hasło.

Decentralizacja - dane dotyczące stanu konta bitcoina są rozmieszczone po całym świecie, co poprawia bezpieczeństwo, w przeciwieństwie do banków, które posiadają scentralizowany system baz danych.

Ograniczone ilości - twórcy Bitcoina zastrzegli, że do 2140 roku ma powstać 21 000 000 jednostek kryptowaluty. Obecnie, w obiegu znajduje się łącznie ok. 16 500 000 Bitcoinów, zatem w najbliższym czasie będziemy odnotowywać znaczne spowolnienie w ich uwalnianiu.

Bitcoin - co to jest?Bitcoin zaliczany jest do formy cyfrowej waluty, która wyłącznie jest tworzona i przechowywana elektronicznie. Od walut tradycyjnych, odróżnia go fakt, że nie ma możliwości występowania w zmaterializowanej formie, wydruku. Bitcoin powstaje przy udziale informatyków z całego świata, bazują oni także na programach służących do rozwiązywania problemów matematycznych.

Bitcoin stanowi płynny środek wymiany i nieustannie zwiększa się zakres towarów i usług, które można uregulować przy jego pomocy. W ostatnim czasie coraz więcej instytucji, sklepów i firm zaczęło akceptować taką formę płatności. Z uwagi na brak fizycznej formy, wysłanie go w dowolne miejsce na świecie zajmuje chwilę. Na tej płaszczyźnie, widoczna jest różnica w odniesieniu do banków, w których przekazanie środków finansowych wymaga dokonania zapisu nawet na kilku książkach rachunkowych. W przypadku Bitcoina, taka konieczność nie zachodzi.

Kryptowaluty od waluty tradycyjnej różni także banki. Każdy bank dąży do stabilizowania posiadanej waluty. W konsekwencji posiada możliwość wpływu na wzrost podaży pieniądza poprzez "dodrukowywanie", co pozwala pokryć posiadane długi państwowe. Jednak z drugiej strony dochodzi do dewaluacji waluty. W przypadku cyfrowych walut nie funkcjonuje Bank Bitcoina, który miałby funkcje regulacyjną. Stąd też Bitcoin jest sam dla siebie bankiem