Kryptowaluta Bitcoin Kurs Kalkulator Notowania Cena

Bitcoin
BTC
97,776.56
1.00000000 BTC
Marketcap
1,872,898,168,680
Wolumen (24h)
153,488,467,154
W obiegu
19,171,043 BTC
Całkowita ilość
21,000,000 BTC

Bitcoin Kalkulator

BTC

Co to jest kryptowaluta Bitcoin?
Wokół kryptowalut dawniej narastała spora niepewność, nikt nie traktował ich jako godną inwestycję. Obecnie kryptowaluty, a przede wszystkim Bitcoin, posiadają stabilną pozycję na rynkach międzynarodowych i są na równi spostrzegane z innymi tradycyjnymi aktywami. Kryptowaluty z uwagi na pandemię koronawirusa odnotowują znaczne wzrosty zainteresowania. Wskazujemy, czym są kryptowaluty i czy można z nich korzystać bez znajomości branży IT.

Bitcoin (BTC) i inne kryptowalutyBitcoin jest to waluta cyfrowa, która charakteryzuje się tworzeniem i przetrzymywaniem wyłącznie w formie elektronicznej. Jej początek datowany jest na 2009 r., a za twórcę uznaje się Satoshi Nakamoto. Została stworzona jako pierwsza metoda płatności wirtualnych na rynku kryptowalut. Określana jest jako największa innowacja w ostatnim czasie. Do najważniejszych cech Bitcoina zalicza się:


Bezpieczeństwo - przekazywane informacje podlegają zaszyfrowaniu przy pomocy technologii "blockchain". Stosowane zabezpieczenia uniemożliwiają ich złamanie.

Szybkość - płatności dokonywane są wyłącznie drogą internetową. Nie jest istotna odległość i nie występują pośrednicy. System działa przez 24/7, także w święta. Transakcje mają średni czas zatwierdzenia wynoszący 10 minut.

Niskie koszty - niskie koszty transferu środków pozwala uznać Bitcoina za tanią alternatywę, także w przypadku wysokich sum, na co pozwala wyłączenie banków z transakcji.

Anonimowość - założenie konta nie wymaga spełnienia warunków formalnych, konta pozostają anonimowe. Każdy użytkownik otrzymuje login złożony z 54 znaków i hasło.

Decentralizacja - dane dotyczące stanu konta bitcoina są rozmieszczone po całym świecie, co poprawia bezpieczeństwo, w przeciwieństwie do banków, które posiadają scentralizowany system baz danych.

Ograniczone ilości - twórcy Bitcoina zastrzegli, że do 2140 roku ma powstać 21 000 000 jednostek kryptowaluty. Obecnie, w obiegu znajduje się łącznie ok. 16 500 000 Bitcoinów, zatem w najbliższym czasie będziemy odnotowywać znaczne spowolnienie w ich uwalnianiu.

Bitcoin - co to jest?Bitcoin zaliczany jest do formy cyfrowej waluty, która wyłącznie jest tworzona i przechowywana elektronicznie. Od walut tradycyjnych, odróżnia go fakt, że nie ma możliwości występowania w zmaterializowanej formie, wydruku. Bitcoin powstaje przy udziale informatyków z całego świata, bazują oni także na programach służących do rozwiązywania problemów matematycznych.

Bitcoin stanowi płynny środek wymiany i nieustannie zwiększa się zakres towarów i usług, które można uregulować przy jego pomocy. W ostatnim czasie coraz więcej instytucji, sklepów i firm zaczęło akceptować taką formę płatności. Z uwagi na brak fizycznej formy, wysłanie go w dowolne miejsce na świecie zajmuje chwilę. Na tej płaszczyźnie, widoczna jest różnica w odniesieniu do banków, w których przekazanie środków finansowych wymaga dokonania zapisu nawet na kilku książkach rachunkowych. W przypadku Bitcoina, taka konieczność nie zachodzi.

Kryptowaluty od waluty tradycyjnej różni także banki. Każdy bank dąży do stabilizowania posiadanej waluty. W konsekwencji posiada możliwość wpływu na wzrost podaży pieniądza poprzez "dodrukowywanie", co pozwala pokryć posiadane długi państwowe. Jednak z drugiej strony dochodzi do dewaluacji waluty. W przypadku cyfrowych walut nie funkcjonuje Bank Bitcoina, który miałby funkcje regulacyjną. Stąd też Bitcoin jest sam dla siebie bankiem i na jego bezpośrednie funkcjonowanie nie mają wpływu inne instytucje. W prowadzonej niezależnej księdze rozliczeniowej znajdują się informacje o stanie posiadania przez wszystkich użytkowników, a także znajdują się zapisy dokonywanych przez nich transakcji. Do utworzenia konta z kryptowalutą konieczne jest wyłącznie pobranie specjalnej aplikacji, a następnie wygenerowanie loginu i hasła. Każde konto jest w pełni anonimowe i jego założenie nie wymaga spełnienia wymogów formalnych.
Powyższe informacje są odzwierciedlone w pojęciu "krypto". Każda z posiadanych informacji przez Bitcoina ulega starannemu zaszyfrowaniu wewnątrz tego systemu. Co więcej, wykorzystywana jest do tego innowacja w świecie informatyki - technologia "Blockchain". W dosłownym tłumaczeniu oznacza nic innego jak "łańcuch bloków". Powiązania pomiędzy nimi mają charakter kryptograficzny.

Technologia Blockchain - jak działa?


Technologia blockchain jest wizualizowana jako wieża zbudowana z klocków. Stworzona wieża ma stanowić nawiązanie do statusu kont walut cyfrowych, a dokładniej do informacji o stanie posiadania, czyli kto i ile. Określa punkt widzenia dla wszystkich użytkowników tej kryptowaluty. Bloki tworzone są podczas zawierania nowych transakcji, które posiadają wpływ na aktualny status danego konta.

Każdy nowy blok przed dołączeniem do wieży musi ulec specjalistycznemu zaszyfrowaniu, ale także dopasowaniu. Proces jest niezwykle skomplikowany, konieczne jest wykonanie szeregu obliczeń matematycznych w całej sieci komputerów. Później dochodzi do dołączenia bloków, a nowe transakcje zostaną sfinalizowane w systemie. Dopiero wtedy dochodzi do dokonania transferu środków, które zostały wskazane przez użytkowników.

Sprawdź również inne kryptowaluty:
Bitcoin Cash Giełda, Ethereum kurs, Tether ile kosztuje, XRP Kantor, Litecoin Notowania, Polkadot Cena


Więcej informacji


 • Charts

 • Historical Data

 • Markets

 • Social

 • Powiększenie
 • Godzina
 • Dzień
 • Tydzień
 • Miesiąc
 • Rok
 • Cały czas
 • Typ
 • Wykres liniowy
 • Wykres świecowy
* Waluta PLN
Cena historyczna za Bitcoin
DataOtwartyZamkniętyWysokiNiskiWolumen
Bitcoin Markets
#SourcePairWolumenCenaChangeUpdated