Kryptowaluta Litecoin Kurs Kalkulator Notowania Cena

Litecoin
LTC
331.73
0.00451715 BTC
Marketcap
23,784,397,415
Wolumen (24h)
4,137,778,901
W obiegu
71,713,908 LTC
Całkowita ilość
84,000,000 LTC

Litecoin Kalkulator

LTC

Co to jest kryptowaluta Litecoin?
Jest to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Jest także jedną z najstarszych cyfrowych walut. Uważana za młodsze rodzeństwo Bitcoina. Jest on bowiem oparty na podobnym kodzie źródłowym. Posiadają zatem kilka tych samych właściwości.

Twórca LitecoinTę kryptowalutę stworzył Charlie Lee. Nie jest to przypadkowa postać, ponieważ pracował on przez dekadę dla Google. Od 2011 interesował się Bitcoinem, co zainspirowało go do stworzenia własnej cyfrowej waluty. Chciał wnieść na rynek coś innowacyjnego. Jego zamiarem nie było tworzenie konkurencji. Do 2017 roku Charlie Lee pracował dla giełdy Coinbase, lecz na swojej kryptowalucie całkowicie skupił się od roku 2018. W ciągu ostatniego czasu coraz częściej pojawia się temat odejścia Lee od swojego projektu, lecz ten wciąż się nie wycofał.

Różnice między Litecoin oraz Bitcoin

Jest kilka znaczących różnić pomiędzy tymi kryptowalutami. Jedną z największych jest częstsze generowanie nowych bloków w Litecoin, bo co około 2.5 minuty. Różnica jest widoczna także w miningu, czyli zastosowanym algorytmie.

Mining LTC

Algorytm Proof of Work pozwala na zdecentralizowanie sieci Litecoin. Tutaj sprawa wygląda jak z Boitcoinem, ponieważ tzw. górnicy cyfrowej waluty muszą używać koparek kryptowalutowych do wydobywania LTC. Sprzęt ten umożliwia łamanie różnych matematycznych kodów.

Czym jest Halving Litecoina?Halving ma miejsce co 840 tysiące wydobyte bloki LTC. Przekłada się to mniej więcej na raz do czterech lat. Tutaj nie ma znaczącej różnicy z Bitcoinem, ponieważ opierają się na podobnych zasadach.

Historia LTC pokazała, że doświadczył on do tej pory dwóch halvingów. Rolą tego procesu jest deflacja kryptowaluty. Przez rosnący poziom trudności wykopywania LTC, a zmniejszającą się nagrodę za to, niemożliwą czynnością jest wykopanie wszystkich monet Litecoin.

Prognozy LTC na wykresie5 grudnia 2020 roku wartość LTC wynosiła około 71 USD. Jeśli chodzi o kapitalizację rynkową, to waha się ona w granicach 4 585 341 906 USD. Litecoin jest na 7 miejscu rankingu CoinMarketCapu. Swoją największą cenę LTC osiągnęło w grudniu 2017 roku. Kurs wahał się wtedy w okolicach nawet 375.29 USD.

Notowanie LTC na giełdach

Popularność Litecoina przyczyniła się do tego, że jest on notowany na różnych giełdach cyfrowych walut. W obecnym czasie to niemal 140 giełd. Wśród nich są te najpopularniejsze, czyli Binance, Coinbase Pro, Kraken czy Kucoin.

Jaki portfel dla LTC?

Warto wyposażyć się w odpowiedni portfel cyfrowej waluty, jeśli myśli się o Litecoin. Przechowywanie środków tej kryptowaluty na giełdach może okazać się zgubne. Wielu hakerów może wykraść zebrane fundusze.

Dobrze jest zatem wyposażyć się w portfel, który nie będzie miał połączenia z Internetem. Tutaj warto zwrócić uwagę na tzw. zimne portfele. Możliwości są dwie: portfele sprzętowe lub portfele papierowe.

Popularne są także portfele gorące. One mają jednak kontakt z Internetem. Dostępne są także portfele desktopowe, przeglądarkowe czy mobilne. Wybór jest zatem szeroki.

Każdy może dobrać odpowiedni dla siebie portfel. Trzeba jednak pamiętać o jego bezpieczeństwie. Otrzymany klucz prywatny nie powinien być podawany innym osobom. Zakup portfela sprzętowego powinien odbywać się bezpośrednio od producenta.

Jeśli chodzi o portfel papierowy, to jego zakup powinien być całkowicie offline. Portfele gorące powinny być pobierane wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w portfele zimne. Najrozsądniej jest ich używanie przy dużych sumach w cyfrowych walutach. Tym samym maksymalnie zredukujemy szansę włamania przez hakerów.


Więcej informacji


 • Charts

 • Historical Data

 • Markets

 • Social

 • Powiększenie
 • Godzina
 • Dzień
 • Tydzień
 • Miesiąc
 • Rok
 • Cały czas
 • Typ
 • Wykres liniowy
 • Wykres świecowy
* Waluta PLN
Cena historyczna za Litecoin
DataOtwartyZamkniętyWysokiNiskiWolumen
Litecoin Markets
#SourcePairWolumenCenaChangeUpdated