Kryptowaluta Tether Kurs Kalkulator Notowania Cena

Tether
USDT
4.53
0.00006076 BTC
Marketcap
295,899,636,219
Wolumen (24h)
150,914,804,696
W obiegu
65,362,681,003 USDT
Całkowita ilość
65,362,681,003 USDT

Tether Kalkulator

USDT

Co to jest kryptowaluta Tether?Tether (USDT) to kryptowaluta najpopularniejsza należy do grona stable-coins, a więc coinów powiązanych w stosunku jeden do jednego do aktywa konkretnego (bardzo podobnie jak między innymi True USD, Dai). Tether jest w założeniu swoim powiązany bezpośrednio z kursem amerykańskiego dolara (USD) oraz zmierza zawsze do uzyskania wartości dokładnej 1 USD. Tether zbudowany jest na blockchainie bitcoina  (BTC) poprzez samą platformę OmniLayer (podobnie jak na przykład MaidSafeCoin).

Bardzo niewielka część tokenów USDT również istnieje w formie kontraktów ERC20, opartych na blockchainie Ethereum. USDT jest tokenem scentralizowanym emitowanym przez firmę prywatną Tether Ltd. w transzach wielomilionowych, które trafiają w głównej mierze na giełdy kryptowalut. Spółka, która emituje USDT deklaruje, iż jego podaż ma pokrycie pełne w amerykańskich dolarach.

Tether USDT - Kalkulator USDT/ PLNTether dokładnie powstał w lipcu 2014 roku oraz nazywał się początkowo Realcoin, zaś jego współtwórcą kontrowersyjny był kryptowalutowy przedsiębiorca - Brock Pierce, który również współtworzył między innymi wraz z firmą Block one razem z firmą EOS. Nazwa obecna Tether ustalona została w listopadzie 2014 roku.

USDT powstał tak naprawdę po to, aby móc umożliwić arbitraż pomiędzy wszelkimi giełdami kryptowalut (zarabianie na różnicach cen tegoż samego instrumentu na giełdach różnych), który nie byłby możliwy przy użyciu przelewów powolnych w dolarach. Tether miał także giełdom umożliwić wprowadzenie kwotowanych instrumentów w samym ekwiwalencie dolarach bez konieczności wprowadzania regulacji wymaganych przy obrocie fiducjarnymi walutami, pełnego weryfikowania klientów swoich oraz prowadzeniu bankowych kont.

Kurs Tether USDT NotowaniaTether nie posiada podaży ograniczonej (liczby tokenów), ponieważ ta zależna jest od wysokości posiadanych finansowych rezerw w amerykańskich dolarach. Co więcej USD wymienić można na USDT, po zarejestrowaniu się na stronie oficjalnej Tethera. Wymiana Tetherów na dolary także jest dostępna na samej stronie projektu.

Kontrowersje związane z TetherUSDT jest tokenem, który wywołuje niezmiernie duże kontrowersje w samym środowisku kryptowalut. Jednym z powodów jest sama struktura scentralizowana projektu, w której to firma prywatna jest emitentem wyłącznym tokenów. Kolejny zarzut wobec USDT to powiązania spółki Tether Ltd z największą giełdą kryptowalut Bitfinex, na której przez bardzo długi okres czasu odbywał się możliwie największy obrót Tetherem, co nasuwać może podejrzenia między innymi o konkurencję nieuczciwą.

Co więcej, informacja o wszelkich powiązaniach Tethera z Bitfines trzymana była w tajemnicy oraz wyciekła dopiero po opublikowania tak zwanego Paradise Papers (wyników dziennikarskiego śledztwa, które ujawniło odpływ w zasadzie miliardów dolarów do podatkowych rajów) w miesiącu października 2017 roku. obecnie Bitfinex nie oferuje możliwości bezpośredniej tradingu USDT na platformie swojej, wymieniając Tethera na amerykańskie dolary.

Jednak zarzutem największym wobec Tethera jest sam brak transparentności - firma zapewnia, że wszelkie tokeny, które zostały wyemitowane są zabezpieczone amerykańskimi dolarami ulokowanymi na bankowych kontach spółki w stosunku jeden do jednego, co nazywa się tak zwanym Proof of Reserve. Pomimo tego, od początku istnienia USDT firma nie przeprowadziła jakiegokolwiek audytu finansowego zewnętrznego, który by potwierdzał pokrycie tokenów w USD, co wzbudza kontrowersje szczególne środowiska w obliczu emisji kolejnych tokenów, które powoli się zbliżają USDT do kapitalizacji, która jest równia 3 miliardów USD.

Pod koniec stycznia roku 2018 Tether poinformował o zakończeniu współpracy ze swoim audytorem dotychczasowym, firmą Friedmann LLP, która nie mogła rzekomo wykonać audytu w ustalonym, jak i także dopuszczalnym czasowym zakresie. Niewiele wcześniej, bo w roku 6 grudnia 2017 roku Bitfinex oraz Tether otrzymały od CFTC wezwanie do złożenia wyjaśnień związanych z działalnością każdej z firm. Szczegóły jednak nie zostały jeszcze upublicznione. Z kolei Tether i Bitfinex zapewniały, że była to jedynie kontrola rutynowa.

Manipulacja ceny bitcoina oraz TetherUSDT był oskarżany wielokrotnie nie tylko o "nadmuchiwanie" sztuczne rynku tokenami bez pokrycia potwierdzanego w dolarze, ale także o samo manipulowanie cenami innych kryptowalut, w tym bitcoina oraz największych altcoinów. Potwierdzeniem tejże hipotezy był raport "Is bitcoin really un-tethered?" opublikowany w dniu 13 grudnia 2018 roku. Został on napisany przez ekonomistów z Uniwersytetu w Teksasie.

Według nich część wzrostów bitcoina oraz głónych altcoinów pod koniec roku 2017 spowodowana była znaczną manipulacją ceny poprzez emisje kolejne tokenów USDT w momencie samych spadkowych korekt. Według raportu: mniej niż jeden procent godzin rynkowej aktywności z dużymi transakcjami w Teterze powiązanych było z pięćdziesięciu procentach wzrostów potężnych bitcoina oraz sześćdziesięciu czterech procent wzrostu innych kapitalizowanych najwyżej kryptowalut. 


Więcej informacji


 • Charts

 • Historical Data

 • Markets

 • Social

 • Powiększenie
 • Godzina
 • Dzień
 • Tydzień
 • Miesiąc
 • Rok
 • Cały czas
 • Typ
 • Wykres liniowy
 • Wykres świecowy
* Waluta PLN
Cena historyczna za Tether
DataOtwartyZamkniętyWysokiNiskiWolumen
Tether Markets
#SourcePairWolumenCenaChangeUpdated