„Nie ma dowodu”, że USDT manipulowało ceną BTC

245
Nowy raport obwinia tethera o wzrost ceny BTC

Badanie przeprowadzone przez wykładowcę finansów w University of Queensland Business School profesora Wang Chun Wei zakończyły się wnioskiem, że nie ma wystarczającego dowodu, by uznać USDT za główne narzędzie do manipulacji ceną bitcoina w 2017 roku.

Publikacja o naziwe „Wpływ Tetheru na Bitcoina” została napisana w maju 2018 roku i użyła modelu VAR, w której cena bitcoina mogła zostać skorelowana z dostępnością USDT na rynku. Tym sposobem Wang Chun Wei starał się ustalić, czy istnieje dająca się zweryfikować zależność między tymi dwoma zmiennymi (ceną BTC i emisją USDT).

W przeciwieństwie do tego, czego wiele osób oczekiwało, badanie nie znalazło bezpośredniego związku między nimi. Pokazało jednak, że emisja USDT była skorelowana ze wzrostem obrotów oby kryptowalut.

W społeczności kryptowalut panuje duży sceptycyzm w stosunku do największego na świecie stabilnego coina, Tethera. W grudniu 2017 roku Amerykańska agencja Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wzięła na celownik Tether Limited, a w styczniu 2018 roku pojawił się anonimowy raport, w którym stwierdzono, że firma drukowała monety, by sztucznie pompować cenę Bitcoina. Nasz artykuł nie bada, czy nowo wydane monety Tether są rzeczywiście wspierane przez dolary amerykańskie czy nie, ale korzystając z nieograniczonego systemu VAR, badamy wpływ emisji tej kryptowaluty na cenę BTC. Podsumowując, nie znaleźliśmy żadnych dowodów sugerujących, że emisja Tethera pompowała bitcoina. Uważamy jednak, że emisja USDT wpłynęła na wzrost wolumenu obrotu obydwu kryptowalut w krótkich odcinkach czasowych.

Wyniki tego badania stoją w sprzeczności z tym przeprowadzonym przez Johna Griffina z University of Texas. Tam możemy przeczytać, że cena bitcoina była sztucznie pompowana przez nadmierną emsję USDT, aby zapobiec jakiejkolwiek znaczącej korekcie w dół.

Publikacja takiego badania na pewno znacząco pomoże jednostkom regulującym, które muszą obiektywnie podejść do całej sytuacji i posłużyć się różnymi metodami, by dojść do prawdy. Należy także zauważyć, że podobne badania w przeszłości spowodowały, że SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) interesowała się giełdą Kraken, która miała być zamieszana w manipulacje rynkowe z pomocą USDT.

Każda informacja o braku powiązania między emisją USDT a ceną BTC powinna uspokoić rynek i dać do zrozumienia, że wzrost wartości bitcoina był całkowicie naturalny.