Nie pozwól, by handel krypto zawładnął twoim życiem

529

Czy mógłbyś żyć bez kryptowalut? Dla ich zwolenników, bitcoin jest narkotykiem, który zawładnął nimi od momentu, gdy go odkryli. Jednak nie wszyscy HOLD-erzy czują to samo. Niektórzy, pod wpływem ogromnych strat i zdaniem sobie sprawy, jak bardzo kryptowaluty przejęły kontrolę nad ich światem, opuścili tę strefę na zawsze.

Żyć dalej, kiedy to wszystko się zakończy

„Po pięciu latach w kryptowalutach, wreszcie odchodzę”, zaczyna się wyznanie jednego z traderów. „Wczorajszy krach był brutalny i nie mogłem go objąć rozumem, gdy obudziłem się dzisiaj rano. Nie chcę normalnej pracy, ale ją podejmę. Zamiast spędzić dzisiaj cały dzień przed ekranem monitora w swoim mieszkaniu, mam zamiar poszukać pracy, pobyć trochę ze swoimi przyjaciółmi, których ignorowałem przez ostatnie miesiące, i zostanę zwykłym, szarym człowiekiem.”

Perspektywa odejścia z kryptowalut – i porzucenia wszystkiego co za nimi stoi – wywołuje u większości spazmy. Bycie w krypto to jak wspieranie twojego ulubionego zespołu piłkarskiego; wydaje się, że to niekoniecznie jest coś, co wybrałeś, ale raczej coś, co zostało ci powierzone. Kupowanie bitcoina to jak wejście w szeregi mafii: kiedy już tu jesteś, jesteś tu na całe życie. Jednak to życie nie zawsze jest współczujące i usłane różami. Dla wielu, którzy doszli do tego miejsca z powodu własnej chciwości i kiepskich decyzji, może to być kamień młyński u szyi, zwykłe obciążenie, pod którego ciężarem ledwie wytrzymujemy.

Kryptowaluty to nawyk, który trudno pokonać

Niewiele łez zostanie wylanych ku tym, którzy przyszli tutaj, by zarobić, a zamiast tego sparzyli się i wracają do miejsca, z którego przybyli. Cała reszta, która (i tutaj nie mówimy sarkastycznie) jest tutaj dla technologii i finansowej wolności, którą kryptowaluty mogą zapewnić, nigdzie nie pójdzie. Trzeba jednak zauważyć, że nie wszyscy, którzy opuszczą statek „KRYPTO”, zrobią to, ponieważ ich marzenia zostały zniszczone. Niektórzy sądzą po prostu, że zbyt się zanurzyli w tej przestrzeni.

„Zaczynam się zastanawiać, co zrobię za kilka miesięcy”, zastanawiał się jeden z freelancerów, przygotowując swoją strategię wyjścia. Pracując pełnowymiarowo w kryptowalutach przez sześć miesięcy, siedząc godzinami i godzinami przed komputerem, zaczyna czuć okropne zmęczenie. Od 2013 roku jest zauroczony bitcoinem, jedząc, śniąc i rozmawiając o kryptowalutach 24/7, ale taki wysiłek ma swoją cenę. Kontynuuje:

„Chciałbym otworzyć coś związanego z jedzeniem,
Jako coś innego, dodatkowego,
Jednak jeszcze nie w tym roku.”

Ludzie, którzy poświęcili wszystko

Nowe badania wydają się rozwiać mit na temat, że kobiety są mniej chętne do podejmowania ryzyka. To może być prawda, jednak uciekinierzy z krypto są głównie mężczyznami. Mimo że trudno zidentyfikować wszystkie te historie zaczerpnięte z for internetowych, tematycznych stron i grup na Telegramie, można jednak zobaczyć w nich jeden wzór, wspólną narrację: większość osób próbuje zrobić sobie przerwę z powodu problemów finansowych lub mindsetowych.

„Właśnie obliczyłem swoje straty, 76% w ciągu 2 miesięcy, czuję, że czas odejść”, brzmi kolejna wiadomość na dosyć dużo mówiącej grupie „Rekt Plebs” na Telegramie. „Jestem dosłownie skończony, jeśli chodzi o krypto”, płacze kolejny. Nie jest też zaskakujące, że tak dużo osób, które wcześniej zatraciło się w World of Warcraft, teraz podzieliło taki sam los z kryptowalutami. Zastrzyk dopaminy, który nawadnia nasz ośrodek przyjemności, działa w tych dwóch przypadkach identycznie.

Rekt Plebs ma bardzo dużo podobnych historii:

„Okay, zainstalowałem Telegrama i zobaczyłem ten kanał nazwany „Trading Crypto Coach. Myślałem, że zbieranie 10%-50% profitu z każdego trade’u jest proste, dlatego zacząłem to robić (w grudniu) i zyskałem całkiem „ok” profit.
Wtedy wpadłem na pomysł. Sprzedałem swój dom i zacząłem handlować tymi pieniędzmi, kiedy zdarzył się krach.
Wszystkie monety traciły.
Straciłem $350,000 z powodu tego kanału. Teraz pracuję na dwóch zmianach, żeby tylko przeżyć.”

Poważne uzależnienie

„Jestem uzależniony od tego gówna”, przyznała osoba na /biz/, którą opisywaliśmy na początku. „Muszę od tego odetchnąć na chwilę i zrobić coś innego. Tak samo jak WoW 5-6 lat temu, tak teraz krypto podporządkowało całe moje życie pod siebie. Nie jest to zdrowe i uderza w moje stosunki z przyjaciółmi i rodziną; sam mój umysł nie może już tego wytrzymać. Może po prostu potrzebuję przerwy, ale w tym momencie nie jest moim celem, by niedługo tu powrócić. Krypto to moje uzależnienie i muszę się uratować, uciec z tego błędnego koła.”

Tak opisuje swoje portfolio:

180 000 $ to najwyższa suma w pewnym momencie. 10 000 $ teraz, wypłaciłem 25 000 $ podczas spadków. Nawet nie wiedziałbym, co zrobić z tymi 180 000 $, jeśli bym do nich kiedyś wrócił. Straszne. Jednak dużo mnie to nauczyło. Chciałem po prostu pożegnać się z tym miejscem, które przyniosło mi tyle radości przez ostatnie 2 lata. Zostawiam sobie 40 $ w ETH i MKR po wypłacie reszty środków.

W ciągu minut portfel, do którego ta osoba udostępniła swój klucz prywatny, został wyczyszczony przez jednego z czytelników.

Ludzie podchodzą niezwykle obsesyjnie do swoich nawyków. Mamy tendencję do zrobienia czegoś na 100% lub wcale. Dlatego jedni faceci trenują sześć razy w tygodniu na siłowni, a inni spędzają ten czas na kanapie, zaś kobiety przeskakują co chwilę z odchudzania do wrzucania w swoje ciało niezdrowej ilości jedzenia.

Kryptowaluty, jak wszystkie dobre rzeczy w życiu, najlepiej spożywać w umiarkowaniu, ale dużo łatwiej to powiedzieć, niż zrobić.

Większość ludzi ma możliwość zamknięcia okna z Tradingview, gdy czują, że obsesja się rozpoczyna. Jednak dla tych, którzy nie potrafią kontrolować swoich kompulsywnych zachowań, całkowite odcięcie od krypto, chociaż na chwilę, może być jedyną opcją.

Odejście z rynku, który jest w tendencji zniżkowej, to jedna rzecz. Jednak utrzymanie tej dyscypliny, gdy ceny rosną w górę, może być problemem zupełnie innego rodzaju.

 

Artykuł jest wyłączną opinią autora oryginalnego tekstu. Redakcja Cryptodemy będzie regularnie zamieszczała tego typu felietony, ukazujące punkt widzenia różnych postaci ze świata krypto.