„Nowi inwestorzy powinni zignorować wahania cen, trzymać krypto przez pięć lat”

570

Zwolennik kryptowalut Charlie Shrem stwierdził ostatnio, że nowi inwestorzy nie powinni się bać wahań cen kryptowalut, ale wybierać swoje tokeny z głową i trzymać je dla długoterminowych zysków.

„Ucz się i baw”

Rozmawiając z Yahoo Finance podczas MoneyShow Conference w San Francisco w czwartek 23 sierpnia, Shrem radził nowym inwestorom, by nadmiernie się nie wciągnęli w obserwację cen kryptoaktywów.

Potwierdził jednocześnie nieprzewidywalną naturę kryptowalut, mówiąc:

„Wkładasz swoje oszczędności w te rzeczy i czasami one pękają. To się zdarza. Ich wartość spada o 90%, potem wzrasta o 100%. Jeśli ktoś chce wejść do krypto, to zawsze mu mówię: „Ile pieniędzy jesteś w stanie teraz stracić i być OK z tym?” „500 $”, odpowiada mi. Więc radzę mu zainwestować te 500 $ w koszyk krypto i po prostu mieć z tego radość. Baw się, ucz się. Jest wiele dobrych inwestycji na rynku: Bitcoin, Ethereum, Dash, Litecoin. Dowiedz się, czym się one różnią.”

Shrem także radził inwestorom, by kupowali kryptowaluty z myślą o trzymaniu ich przez pięć kolejnych lat, po których jest duża szansa, że otrzymają zdrowy zwrot. To dlatego, że cykle rynkowe zwykle trwają około dwóch lat.

Charlie Shrem jest interesującą postacią. W lipcu 2016 roku opuścił mury więzienia, do którego został zamknięty za próbę sprzedaży bitcoinów do użytkowników nielegalnego rynku Silk Road. W tym samym czasie, gdy policja aresztowała go pod tymi zarzutami, Shrem funkcjonował także jako założyciel giełdy kryptowalutowej BitInstant, która kiedyś procesowała aż 30 procent bitcoinów w obiegu.

Od czasu wyjścia z więzienia Shrem współstworzył Crypto.IQ, startup edukacyjny oferujący porady, codzienne newslettery, dostępy do giełd kryptowalutowych oraz alerty dla traderów. Potwierdza jednocześnie, że cała sfera krypto ogromnie się zmieniła od momentu, kiedy zamknięto BitInstant, ale nie uważa wysypu nowych monet za złą rzecz czy zagrożenie dla Bitcoina.

Tak tłumaczył swoją opinię:

„Te 1600 monet robi coś w rodzaju marketingu partyzanckiego. Przyciągają zainteresowanie ludzi, wciągają ludzi… Bitcoin zawsze będzie „ojcem”, naszym złotem, w który wszyscy będą chcieli inwestować największe sumy pieniędzy. Jednak w pewnym momencie zauważymy, że wolumen transakcji bitcoinowych spadnie, ponieważ będzie wykorzystywany jako środek przechowywania wartości, a jeśli ten jeden upadnie – to upadną też wszystkie. Jednak inne projekty takie jak Steem dają ludziom dużo radości i pokazują, jak można eksperymentować z kryptowalutami.”

Shrem również wierzy, że długo wyczekiwane pozwolenie SEC na ETF-y bitcoinowe w końcu zostanie ogłoszone społeczności w 2019 roku, ale ostrzega, że rynek krypto musi mądrze wykorzystać tę okazję, ponieważ drugiej szansy nie będzie.

Jego słowami:

„To nasza jedyna szansa. Jeśli będziemy mieli ETF-y i coś się stanie, zostaniemy na lodzie. Zablokują nam je. Wiecie, jak będzie trudno, by raz jeszcze  dostać pozwolenie na ETF-y?”