Nowy kod Bitcoina wreszcie w pełni obsługuje SegWit

949
5 popularnych projektów wkrótce uruchomi swoje sieci główne
  • W najbliższych dniach ma zostać uruchomiona nowa wersja kodu Bitcoina wprowadzająca aktualizacje dotyczące protokołu SegWit.
  • Mają one umożliwić użytkownikowi korzystanie z zalet protokołu takich jak niższe opłaty transakcyjne, łatwe tworzenie nowych adresów SegWit oraz większa elastyczność używania.
  • Zmiany w oprogramowaniu Bitcoina przyspieszą wdrożenie obsługi protokołu SegWit w portfelach kryptowalutowych.

Segregated Witness (SegWit) jest wyjątkowy.

I to nie tylko dlatego, że zmiana kodu Bitcoina koncentruje się na skalowaniu sieci (a tak jest) czy też toruje drogę dla nowej warstwy, umożliwiając wdrożenie technologii, która jest potencjalnie szybsza i tańsza (a to właśnie robi).

SegWit, aktywowany ostatecznie w sierpniu po miesiącach kontrowersji, zachęca deweloperów do stworzenia bardziej uporządkowanej, „tematycznej” wersji oprogramowania. Będzie to niecodzienne przedsięwzięcie dla zespołu programistów najstarszej i najwyżej wycenianej kryptowaluty na świecie.

W większości przypadków, gdy Bitcoin Core wprowadza nowe zmiany w kodzie kryptowaluty, luźna grupa deweloperów-wolontariuszy po prostu łączy razem różne optymalizacje. Jednak nadchodzące obecnie wydanie kodu (0.16.0 – szesnasta „główna wersja” od powstania Bitcoina) jest nieco inne.

Wersja ma zostać uruchomiona w najbliższych dniach. Wszystkie aktualizacje dotyczą protokołu SegWit – większość z nich skupia się na ułatwianiu wysyłania transakcji typu SegWit z domyślnego portfela wchodzącego w skład oprogramowania.

Tak więc, podczas gdy pierwsze wdrożenie software’u SegWit polegało na upewnieniu się, że sieć rozumie nowe reguły, 0.16.0 ma na celu umożliwienie użytkownikom skorzystania z ich zalet.

Andrew Chow, współpracownik Bitcoin Core, powiedział serwisowi CoinDesk:

„Podstawową zmianą jest dodanie nowego protokołu do portfela. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo tworzyć adresy SegWit.”

SegWit pod dostatkiem

Chow wyjaśnił, że funkcje SegWit zostały w tym celu dodane zarówno do zestawu komend wiersza poleceń, jak i do interfejsu użytkownika portfela, więc zarówno programiści, jak i nie-programiści mogą z niego korzystać.

Marco Falke, inżynier Chaincode Lab i współtwórca Bitcoin Core, zauważył, że chociaż możliwe było tworzenie adresów SegWit w poprzednich wersjach portfela, proces był „raczej podatny na hakowanie” i „w większości ukryty”.

Jednak obecnie, wraz z nową wersją oprogramowania, adresy SegWit staną się opcją domyślną, co oznacza, że tworzone adresy będą automatycznie kompatybilne z funkcją skalującą.

Wydanie 0.16.0 jest również pierwszą wersją obsługującą „macierzyste adresy SegWit”, zwane również adresami bech32 – nowy format, zainicjowany przez współpracujących z zespołem Bitcoin Core, Pietera Wuille’a i Grega Maxwella. Jest on bardziej przyjazny dla użytkownika niż starsze typy adresów i automatycznie obsługuje SegWit.

Według Falke: „To najbardziej ekscytująca cecha tego wydania.”

Dzięki automatycznemu tworzeniu adresów SegWit użytkownicy portfeli powinni wkrótce doświadczyć obniżenia opłat. Ten postęp z kolei może mieć szersze implikacje.

Bitcoin Core po raz pierwszy wprowadził SegWit w listopadzie 2016 roku, a bitwa, jaka nastąpiła po tym wydarzeniu, skłoniła niektórych użytkowników oprogramowania do wsparcia konkurencyjnej kryptowaluty, która całkowicie je wyeliminowała. Walutą tą był Bitcoin Cash, którego zwolennicy od dawna twierdzą, że większe bloki, w których jest dodatkowe miejsce przeznaczone na transakcje, są kluczem do niższych opłat.

Według Chowa jedną z zalet rodzimego formatu adresu SegWit jest fakt, że opłaty są nieco niższe. Przyznaje jednak, że ponieważ protokół jest tak nowy, większość portfeli obecnie go nie obsługuje.

Chow powiedział, że inne elementy tej wersji zapewniają większą elastyczność w stosunku do portfela Bitcoin Core. Na przykład jeśli użytkownicy chcą, mogą przechowywać swoje portfele lub klucze prywatne w innym katalogu danych.

Osoby bardziej zorientowane technologicznie mogą zapoznać się ze szczegółami w uwagach dotyczących najnowszej wersji.

Wyczekiwany od dawna

Nowa wersja mogłaby również pomóc w przypadku niektórych martwiących wiadomości na temat SegWit związanych z faktem, że przyjęcie protokołu prawdopodobnie było wolniejsze, niż oczekiwali jego zwolennicy.

Rzeczywiście, podczas gdy aktualizacja kodu globalnego oprogramowania może być niekoniecznie szybkim procesem, użytkownicy skarżyli się, że nawet niektóre duże firmy jeszcze go nie przyjęły.

Biorąc pod uwagę uprzedzenia i niecierpliwość użytkowników, wiele osób może być zaskoczonych, że zespołowi Bitcoin Core zajęło tak długo, aby dodać w swoim portfelu obsługę tego rodzaju transakcji. Deweloperzy uważają jednak, że istnieje kilka powodów zaistniałego opóźnienia.

„Po pierwsze, zespół twierdzi, że przed zaimplementowaniem wsparcia chciał przez pewien czas przyglądać się, jak SegWit w rzeczywistości radzi sobie w sieci – na wypadek gdyby pojawiły się luki w zabezpieczeniach lub inne problemy” – powiedział Chow. „Po drugie, polityka również stanowiła czynnik rozpraszający.”

Podczas gdy poprzednie wydanie oprogramowania (0.15.1) miało rozpropagować obsługę  SegWit w portfelach, deweloperzy twierdzą, że uruchomienie alternatywnego oprogramowania Bitcoina, zaplanowane na listopad 2016, jest częściowo odpowiedzialne za opóźnienie w koncentracji nad protokołem SegWit i przekierowanie wysiłków w kierunku innego celu.