Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut

952

Artykuł stanowi zbiór rad udzielonych przez autora oryginalnego tekstu (CryptOrangutang). Redakcja Cryptodemy.pl będzie regularnie zamieszczać tego typu felietony przedstawiające osobiste punkty widzenia komentatorów kryptosceny.

Próbujesz załapać, o co chodzi z tymi kryptowalutami? Nie wiesz, kiedy kupić/sprzedać lub jak rozpoznać następną potencjalną okazję na osiągnięcie dużego zysku? Istnieje zestaw pytań zadawanych przez każdą osobę, która jest nowa na arenie kryptowalut. Ze względu na Twoją krzywą uczenia się i mój ograniczony czas zdecydowałem się odpowiedzieć na wszystkie z nich w tym niewielkim artykule.

Zanim zaczniemy – poniższy artykuł przedstawia moje sposoby handlu i może różnić się od tego, co robią inni traderzy. To nie jest porada finansowa. Pokazuję tutaj jedynie metody, które się u mnie sprawdzają, więc (jak zwykle) polecam Ci przeprowadzenie swoich własnych badań zamiast ślepego podążania za jakimś gościem z Twittera.

Artykuł podzielony jest na sekcje odpowiadające konkretnym pytaniom. Jeśli nie jesteś zainteresowany jakimś tematem, po prostu przejdź do następnego. Na sam koniec przedstawię ogólne wskazówki. Zaczynajmy!

„Kiedy powinienem kupić?”

Odpowiedzi na poniższe pytanie udzielę z perspektywy analizy technicznej, więc zakładam, że znasz przynajmniej podstawy. Aby zrozumieć, jak uzyskać dobre momenty wejścia, nie używając analizy technicznej lub jak rozpocząć jej naukę – czytaj dalej. Wspomniane zagadnienia zostaną omówione w kolejnych częściach.

Na kupowanie kryptowalut patrzę z dwóch perspektyw. Pierwsza oparta jest na cyklach rynkowych. Prawdopodobnie rozpoznajesz poniższy schemat:

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut

Kiedy popatrzysz na świece tygodniowe lub dzienne pojawiające się na wykresach altcoinów w 2017 roku, zobaczysz bardzo podobny wzór w przypadku większości z nich. Stały, czasami szybki wzrost, po którym następuje długotrwały trend spadkowy i strefa akumulacji przechodząca w inny cykl. Dobrym przykładem może być kurs LBC na przestrzeni 2017 roku:

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_2

Wygląda znajomo?

Głównym celem w perspektywie rocznej jest kupno kryptowaluty po najmniejszej możliwej cenie (zanim zaczną się prawdziwe cykle altcoinów) oraz realizacja zysków po osiągnięciu szczytu. W drugiej części roku zwykle bardziej popularne stają się transakcje średnioterminowe i nowe projekty (stąd ICO miały swój najlepszy czas od połowy roku).

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_3

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_4

„Krótkoterminowe ruchy cen zawsze tylko rozpraszają
Zamiast tego skoncentruj się na analizie cyklu
Wkraczaj na rynek, gdy zaczyna się hossa, wyjdź, kiedy się kończy
Wychodź z rynku, gdy nadchodzi bessa, zainwestuj, gdy zmierza ku końcowi
Kluczowy jest moment, w którym podejmujesz działania”

Druga perspektywa dotyczy momentu, w którym kupujemy monety przed i podczas samego cyklu. W zależności od interwału czasowego i oczekiwanych zysków, doskonała transakcja może oznaczać dla każdego coś innego. Kiedy mówię o dobrym momencie wejścia, zwykle mam na myśli sytuację, w której:

 • linia wsparcia znajduje się wewnątrz popularnej formacji liniowej
 • cena znajduje się na poziomie podobnym co poprzednia strefa akumulacji po zakończeniu cyklu oraz występuje formacja dna (jako potwierdzenie)
 • ma miejsce przebicie (breakout) poziomu oporu lub cofnięcie (pullback) w kierunku tego poziomu

Poniższy wykres ETC zawiera wiele z wypunktowanych elementów. Obecnie znajduje się na linii wsparcia wewnątrz symetrycznego trójkąta, bardzo blisko silnego poziomu oporu. Cena znajduje się ponadto w okolicach strefy akumulacji z kwietnia. Siłę powyższych sygnałów potwierdza fakt, że wcześniej wystąpiła formacja podwójnego dna (formacja odwrócenia trendu), przy dużym wolumenie i zwyżkowych wskaźnikach. Bardzo kusząca okazja.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_5

Na mniejszym interwale otrzymaliśmy dno A&E (podwójne dno typu Adam i Ewa), które pojawiło się na wykresach większości altcoinów w poprzednim miesiącu. Te dołki zawsze mogą wyglądać inaczej – na przykład jak potrójne dno w przypadku POSW znajdującym się poniżej. Szukaj więc potwierdzenia silnego odwrócenia i trendu wzrostowego w innych wskaźnikach, takich jak wzrost wolumenu lub obecność HHHL (ang. higher highs, higher lows; wyższe szczyty, wyższe dołki). Tak w zasadzie wygląda pozycja, w którą chciałbyś zainwestować w oczekiwaniu na nadchodzące wzrosty.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_6

W przypadku POSW obserwowaliśmy wiele retestów poziomu wsparcia i przełamanie długoterminowej linii trendu, stanowiącej dynamiczny poziom oporu. Zwykle oznacza to początek strefy akumulacji, w której cena pozostaje stabilna, a smart money (więksi gracze, wpływający na ruchy cen) oczekują w przygotowaniu na nadchodzących wzrosty. Kiedy popatrzysz na obszar przed pikiem, zauważysz, że cena wraca na te same poziomy, pokazując po raz kolejny, jak działają cykle. Ten przykład był szczególnie zwyżkowy, ponieważ BTC wciąż dąży do swojego najwyższego poziomu w historii.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_7

Oczywiście nie każdy wykres tak wygląda, więc ważne jest, aby zawsze szukać podobnych formacji w szerszej perspektywie czasowej. Niektóre cykle mogą być przyspieszone, niektóre mogą działać wolniej, ale jedną z głównych zasad analizy technicznej jest to, że historia lubi się powtarzać. Wykres DOT na przykładzie poniżej charakteryzuje się występowaniem formacji trzech pików, z których każdy jest wyższy od poprzedniego. Bardzo prawdopodobne jest, że w chwili obecnej cena kryptowaluty wykonuje podejście, które sprawi, że ten wzór pojawi się na wykresie po raz kolejny.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_8

Zauważ, jak wstęgi Bollingera mocno zbliżały się do siebie za każdym razem przed dużymi ruchami

W przypadku handlu krótkoterminowego (jak w poniższym przykładzie) po wystąpieniu wybicia czekam zawsze na powrót ceny. Wchodzenie w momencie gdy formuje się duża świeca wzrostowa nie tylko daje mi złe miejsce do ustawiania moich stop-lossów, lecz także naraża mnie na bezpośrednie ryzyko posiadania pozycji stratnej. W celu znalezienia odpowiedniego momentu wejścia podczas pullbacku używam poziomów Fibonacciego mierzonych od dna do najwyższego szczytu. Złoty współczynnik, na który zawsze patrzę, to 0,618, jak widać na poniższych przykładach XEM i ENG. Obydwa zaliczyły następnie szalone wzrosty, co oznacza, że ​​było to lokalne dno bardzo silnego trendu wzrostowego.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_9

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_10

Kolejną rzeczą, której szukam podczas wejścia, są retesty poprzednich poziomów oporu. Zwykle po silnym przebiciu potwierdzonym przez duży wolumen, cena powraca, aby ponownie przetestować długoterminową linię trendu i odbić się od niej. Jest to bardzo optymistyczny sygnał, który zazwyczaj potwierdza rozpoczęcie nowego trendu wzrostowego, zwłaszcza jeśli ma miejsce na większych interwałach czasowych. Ostatnio świetnie widać tę zależność na wykresach VIA i BCH.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_11

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_12

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_13

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_14

Istnieją oczywiście dziesiątki innych wskaźników, których handlowcy używają do wybierania dobrych punktów wejścia. Przykładem mogą być formacje krzyża (przecięcia się wykładniczych średnich kroczących) czy chmura Ichimoku, ale te tematy są zbyt szerokie, aby o nich tutaj mówić.

„Kiedy powinienem sprzedać?”

Sprzedaż zależy w dużym stopniu od stylu handlu. Jesteś day traderem czy inwestorem? Chcesz szybkich zysków z fal trendów czy wolisz trzymać monety, maksymalizując zysk? Odpowiedź w obydwu przypadkach jest właściwie bardzo podobna. Należy pamiętać, że poniższe akapity zakładają, że ​​znasz podstawy analizy technicznej.

Ogólna zasada – wybieram moje punkty wyjścia odpowiednio do poprzednich kluczowych miejsc (na przykład lokalnych maksimów, linii trendu, silnych poziomów wsparcia) oraz używając poziomów Fibonacciego. Zazwyczaj potwierdzam sprzedaż, analizując wskaźnik RSI. Przez większość czasu trzymam większość kapitału poza moją początkową inwestycją, dopóki nie zobaczę potencjalnych znaków odwrócenia, jednocześnie realizując pewne zyski po drodze.

Znalezienie punktu wyjścia w handlu krótko- i długoterminowym jest bardzo podobne. Główną różnicą są w zasadzie tylko używane interwały. W przypadku bardzo szybkich transakcji najlepszym sposobem na znalezienie opłacalnego swingu jest rozpoznawanie formacji, takich jak trójkąty czy flagi w trendzie rosnącym. Są to szybkie poziomy konsolidacji podczas wyraźnego wzrostu, mające bardzo przewidywalne poziomy wyników. Przykład LINK zamieszczony poniżej charakteryzuje się podręcznikowym trójkątem występującym po większym wzroście.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_15

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_16

W poszukiwaniu bardziej ogólnych punktów wyjścia zawsze staram się patrzeć na szerszy obraz. Szukam następnej większej linii oporu (poprzedni poziom wsparcia przekształca się w obecny poziom oporu) lub kolejnego poziomu Fibonacciego. Należy pamiętać, że cena danej kryptowaluty powinna być w wyraźnym trendzie wzrostowym, nastawianie się na wzrost podczas oczywistej bessy brzmi prawie jak bycie niespełna rozumu.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_17

Pamiętaj, że droga do celu nigdy nie jest prosta. Po drodze znajdziesz jednak dziesiątki innych małych formacji, które dają sporo okazji krótkoterminowych. Spójrz na wykres NEO – pierwszym celem było poprzednie wsparcie, drugim natomiast najsilniejszy na wykresie poziom oporu, związany z pierwszym poziomem Fibonacciego (mierząc od maksimum ceny). Zwykłe trzymanie kryptowaluty doprowadzi cię do celu, ale po drodze pojawi się wiele pullbacków i mniejszych flag.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_18

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_19

Zdarzają się również przypadki szczytów po parabolicznych ruchach, takich jak ostatnie ruchy XVG. W takiej sytuacji preferuję podążanie za nastrojami rynkowymi niż przeprowadzanie analizy technicznej. Ostatnimi czasy widziałem artykuły twierdzące, że verge będzie kolejnym bitcoinem. Idealnie pasuje tutaj stara złota zasada – kupuj strach, niepewność i zwątpienie, a sprzedawaj chciwość. Przeklęci orędownicy verge nie mają wstydu, jeśli chodzi o polecanie kupna monety, której wartość względem bitcoina wzrosła 2000 razy w ciągu niecałego roku.

 Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_20

„Co sądzisz o monecie X?”

Najczęstsze pytanie ze wszystkich. Kiedy prosisz o radę co do pewnej monety, powinieneś zdać sobie sprawę, że ja (lub każdy inny trader) muszę wykonać tę samą pracę co Ty, gdybyś przeprowadził badania. Sprawdź ostatnie ruchy cen, przykłady zastosowania, zespół, strategię – wszystko. Nawet jeśli nie znasz technologii i analizy technicznej – jest to pretekst, aby w końcu się ich nauczyć.

Mówiąc z doświadczenia – moje prawdziwe zyski zaczęły się w momencie, gdy w końcu udało mi się znaleźć te niedocenione monety samodzielnie, zanim ktokolwiek zaczął o nich mówić. Tak właśnie znalazłem POWR w stadium pre-ICO i tak właśnie uzyskałem całkiem niedawno: 30-krotny zysk na XRB, 25-krotny zysk na BCO i 15-krotny zysk na XBY. Jeśli poważnie myślisz o pozostaniu w tej przestrzeni na dłużej, zrobienie własnych badań i zaufanie im to pierwszy krok, który powinieneś podjąć. Chyba, że ​​chcesz skończyć jak ten facet (tego typu pytania otrzymuję codziennie):

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_21

„Hej stary
Straciłem dużo bitcoinów
Proszę, pomóż mi proszę proszę :(„

Zrozum, że otrzymanie potwierdzenia od Twojego ulubionego tradera, iż warto inwestować w daną monetę, niczego w tej kwestii nie zmienia. Nawet jeśli ktoś Ci powie, że jest wspaniała, to powinieneś znać jej specyfikę, technologię i ludzi, którzy za nią stoją. Odetnij więc pępowinę i zacznij robić własne badania.

„W jakie monety powinienem zainwestować?”

W te, które Twoim zdaniem będą rosły od chwili wpłacenia przez Ciebie pieniędzy, aż do momentu, kiedy zdecydujesz się zamknąć transakcję.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_22

„Hej, jestem nowy w tej grze. Mam wolne 800 dolarów, szukam dobrej okazji, która da szybki wzrost, w co byś zainwestował? Byłbym wdzięczny za opinię, jeśli nie masz nic przeciwko.”

Jak zwykle, powinieneś inwestować w zależności od Twoich preferencji. W skali krótkoterminowej możesz zainteresować się monetami, których dotyczyć będzie nadchodzące duże wydarzenie (kalendarz wydarzeń możesz sprawdzić pod tym adresem). Zwykle przed takimi wydarzeniami pojawia się lęk przed przegapieniem czegoś istotnego, ale pamiętaj, że wiadomości są zawsze w jakiś sposób wyceniane przez rynek – nie przyjmuj tego wzrostu za pewnik. Przy każdej innej okazji powinieneś szukać monet, które:

 1. mają dobre fundamenty (przykłady zastosowania, dobry zespół deweloperski, niską podaż, unikalną propozycję sprzedaży)
 2. mają wykresy w odpowiednim stadium (takim, które występuje przed znaczącymi wzrostami, nie są w wyraźnym trendzie spadkowym lub są w trakcie pullbacku po wybiciu)
 3. nie są jeszcze odkryte przez szerszą publiczność (użyj $-tagów na Twitterze, aby zobaczyć, ile osób mówi o danej monecie)

Jeśli nie masz czasu/nie chcesz (ehh…) przeprowadzić własnych badań, istnieje wiele bezpłatnych/płatnych grup, które zapewniają sygnały. Jeśli chcesz postawić pieniądze na wybór kogoś innego – nie mogę Cię winić. Jeśli dana osoba zna się na rzeczy, może to być bardzo opłacalne. Gorzej jest w momencie, gdy wybór się nie sprawdza, a jedyną osobą, która przegrała zakład, jesteś Ty.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_23

Niezbędne narzędzie w zestawie przyborów „krypto-badawczych”

Zamierzam wygłosić małą przemowę, odpowiadając na to pytanie. Niesamodzielność podejmowanych decyzji to rak świata kryptowalut. Powinieneś zrozumieć, że trading to coś o wiele więcej niż tylko pobieranie/kupowanie sygnałów od odnoszących sukcesy handlowców. Musisz wiedzieć, jaki procent portfela powinien trafić na każdą monetę, jak długo chcesz trzymać pozycję, jak ustawić dla niej stop loss, na jakim poziomie zebrać z niej zyski lub jak zareagować w momencie nagłego załamania rynku. Każdy trader ma inną strategię i tolerancję na ryzyko. Nikt nie bierze na siebie odpowiedzialności za stratę. Jeśli więc zamierzasz zainwestować swoje pieniądze w daną monetę, pamiętaj o wszystkich innych elementach handlu, zanim całkowicie zaczniesz polegać na losowych osobach z Twittera (w tym na mnie). Wszystko jest „fajnie”, dopóki zarabiasz na zwyżkowym rynku, jednak w momencie, gdy kryptowaluta przestaje być pompowana, a Ty zostajesz sam ze swoją transakcją – nie wygląda to już tak optymistycznie.

Prawda jest taka, że ​​większość traderów, którzy obecnie mają płatne grupy (lub nawet kanały z bezpłatnymi sygnałami) jeszcze kilka miesięcy temu była taka jak Ty. Różnica polega na tym, że te osoby włożyły pracę, aby nauczyć się gry i stać się samowystarczalnymi. Zasadniczo większość sygnałów z grup można znaleźć za darmo lub dzięki badaniom, ale to wymagałoby czasu i nauki ze strony ludzi, którzy nie chcą tego robić. Jeśli już musisz gdzieś dołączyć – dołącz do grupy, która uczy analizy technicznej/fundamentalnej. Nic w tym złego – czemu tego nie wykorzystać skoro istnieje popyt? Z drugiej strony, grupy mogą naprawdę przynosić zyski użytkownikom, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu na samodzielne prowadzenie badań. Bądźmy jednak szczerzy, przeczytałem o wiele za dużo wiadomości proszących o wskazówki, aby wiedzieć jak to (w większości) działa.

Nie bądź taki jak ten facet. Brak pytań o to, co kupić, powinien iść w parze z samodzielną pracą.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_24
„Chłopaki, przepraszam, jeśli to głupie pytanie. Czy możecie mi powiedzieć, jaki jest przykład zastosowania tej monety?

Nawiasem mówiąc, pytam o to po zakupie monet o wartości 0,1 BTC.”

Jeśli jednak skorzystasz z ciężkiej pracy innych – przynajmniej doceń to, powiedz „dziękuję”, a może nawet daj napiwek po dobrej transakcji. Nic dziwnego, że wielu znanych traderów waha się udzielać pomocy początkującym, skoro potrafią oni tylko wymagać.

„Co powinienem zrobić z moimi altami, gdy BTC rośnie?”

Przez ostatnie kilka miesięcy inwestorzy systematycznie porzucali altcoiny, gdy cena BTC wzrastała. W obecnej chwili (alty zaczynają swoje nowe trendy wzrostowe i są generalnie w trakcie hossy) nie mam nic przeciwko trzymaniu monet pomimo spadków. Traktuję te dołki jako zdrową korektę przed osiągnięciem jeszcze wyższego poziomu.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_25

„Przestańcie narzekać, że ludzie sprzedają; to jest lepsze dla Posiadaczy; potrzebujemy więcej paliwa, które napędzi przyszłe zyski.”

Jeśli jednak jesteś day traderem, to zupełnie inna historia. Bardziej logiczne byłoby sprzedawanie przed wszystkimi spadkami, ale margines błędu jest tutaj niewielki. Jeżeli nie jesteś doświadczonym traderem, naprawdę trudno jest wbić się w odpowiedni moment i często kończy się to w następujący sposób:

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_26

Byłbyś zaskoczony, jak wiele osób tak robi

„Logika nowicjusza:

 1. W końcu decyduje się na kupno altcoinów po tym, jak wzrosły trzykrotnie w ciągu tygodnia
 2. Sprzedaje alty ze stratą, aby ścigać wzrosty BTC

* BTC rośnie przez chwilę *
* wzrost BTC się uspokaja *

 1. Altcoiny zaczynają ponownie rosnąć
 2. Odkupuje alty za cenę wyższą o 30%
 3. Powtórka ???”

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_27

„Na dłuższą metę może „oni” mają rację… ale czemu nie zrzucić kilku altcoinów w momencie, gdy ma się niezły zysk… kiedy jako trader wiesz, że i tak spadną… więc dlaczego nie? Nie chcesz mieć więcej bitcoinów?”

„Jest też szansa na superwzrost #bitcoina … nigdy nie wiadomo… więc myślę, że bezpieczniej jest sprzedawać alty (jeśli masz niezły zysk)… i po prostu trzymać BTC… nawet jeśli bitcoin znowu spadnie… Mogę znaleźć kolejny shitcoin… ale będziesz spać lepiej, inwestując w bitcoina…”

 

Wszystko sprowadza się do Twoich indywidualnych preferencji. Trzymanie się własnej strategii jest tutaj niezbędne. Panikowanie jest tym, co zawsze doprowadzi Cię do strat. Ostatnia okazja faktycznie przyniosła mojemu portfolio 15% więcej zysków, podczas gdy inni handlowcy sprzedawali i zwiększali swoje pozycje. Nie ma więc złotej zasady. Druga była zdecydowanie gorsza, ale nadal miałem niezłe zyski. Bądź jednak świadom, że korelacja może się zmienić w przyszłości i możemy zobaczyć altcoiny i BTC rosnące razem. Złotym środkiem byłoby posiadanie wąskich stop-lossów w przypadku transakcji opartych na sygnałach, ale w obecnym, wczesnym stadium cyklu altcoinów, nie jestem jeszcze gotów sprzedać żadnej z moich dobrych pozycji.

„Czy powinienem nadal trzymać?”

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_28

Jaki był Twój poziom wejścia? Czy wierzysz w potencjał danego projektu? Czy zdecydowałeś się na handel średnio- czy długoterminowy? Jest zbyt wiele indywidualnych pytań, aby odpowiedzieć na to pytanie poprzez proste „tak” lub „nie”. Nikt nie może pociągnąć za spust w Twoim imieniu, więc przed wejściem w transakcję spróbuj zdecydować, jaki to rodzaj handlu.

Jeśli masz dobry poziom wejścia i wierzysz w potencjał projektu – trzymaj monety, aby osiągnąć większy zysk, jednocześnie sprzedając niewielkie ilości po drodze.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_29

Jeśli nie masz pewności co do kierunku w jakim zmierza projekt, a Twoja pozycja w tej chwili jest niepewna – ustaw wąskie stop-lossy. Jeśli uda mu się wybić, zyskasz dodatkowy profit. Jeśli nie – zawsze masz zapasowe BTC, aby kupić w dołku lub zainwestować w inny projekt.

Po raz kolejny wszystko sprowadza się do jednego – prowadzenia własnych badań i zdobycia wiedzy na temat odpowiedniego momentu, w którym powinieneś zrealizować zyski z tej konkretnej transakcji.

Jeszcze jedna ważna sprawa – HODL to jedna z najgorszych rad, jakie słyszałem w tej przestrzeni. Zawsze trzeba unikać posiadania stratnej pozycji w momencie, gdy jest jasne, że zaczyna się tendencja spadkowa danej monety.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_30

Szybko ucinaj straty, pozwól rosnąć zyskom – trzymanie monet ma sens tylko wtedy, gdy znalazłeś bardzo niedocenioną, przeoczoną przez innych perełkę. W ten sposób maksymalizujesz zyski. Poczekaj, aż dotrze do większej liczby osób, zyskując wolumen i zwiększając wartość znacznie ponad poziom Twojego wejścia. Trzymanie nie ma sensu w momencie, gdy silnie napompowany rynek opada lub załamuje się, dając co najwyżej szansę na wyjście bez straty. Nawet jeśli pewnego dnia powróci do poprzednich poziomów, przegapisz mnóstwo transakcji, które można było wykonać w czasie, kiedy trzymałeś tę monetę.

„Jak znaleźć nową perełkę?”

Wyjaśnijmy coś sobie na początku – znalezienie nowych, niedocenionych projektów zabiera WIELE czasu i wysiłku. Nie ma sposobu na obejście tego. Opowiem krótko, w jaki sposób ja wyszukuję nowe perełki:

 • Coinmarketcap

Otwórz Coinmarketcap i szukaj. Przejdź do strony Recently Added i codziennie sprawdzaj każdą nową monetę. Zacznij od projektów znajdujących się poza top 400 rankingu i sprawdź-dosłownie-każdą-monetę. Wszyscy inwestorzy z Twittera, którzy znajdują te perełki, robią właśnie to – spędzają długie godziny na badaniu kryptowalut, o których 99% innych osób nigdy nie słyszało. Sprawdź, czy ostatnio nie wzrósł ich wolumen obrotu, czy sam projekt jest godny uwagi i czy jest w nim coś ciekawego z punktu widzenia technologii. Zwykle zanim znajdziemy prawdziwą, niezauważoną na Twitterze perełkę, damy się kilka razy złapać na inwestycje w monety, których cena jest sztucznie podbijana.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_31

Codziennie sprawdzaj nowe monety – zazwyczaj upływa trochę czasu, zanim ludzie zauważą ich istnienie.

 • Popularne profile na Twitterze

Ostatnio coraz więcej traderów prosi ludzi o polecanie monet. Skorzystaj z tego i sprawdź każdy wątek podobny do tego dla $-tagów, których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Osoby, które wcześnie weszły w dany projekt lubią polecać swoje monety znanym traderom w nadziei, że zostaną rozpoznane.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_32

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_33

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_34

 • Bitcointalk / nowe tematy z tagiem ANN

Otwórz Bitcointalk, przejdź przez wątki i przejrzyj wszystkie nowo dodane tematy oznaczone tagiem ANN (announcements). Znajdziesz tutaj mnóstwo przykładów promowania monet i podbijania ich ceny. Na Bitcointalk pojawia się praktycznie każda nowa kryptowaluta, zanim trafi na CoinMarketCap. Jeśli naprawdę chcesz zainwestować w projekt na samym początku i obserwować jak się przebija – oto sposób, aby to osiągnąć. Powiedziałbym, że 90% postów nie nadaje się do czytania z powodu trollowania i czystej głupoty, ale hej – to jest przecież scena krypto. Jeśli chcesz skupić się na nowych wątkach na forum, sprawdź także bot ANN na Twitterze.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_35

„Która z monet jako kolejna osiągnie stukrotny wzrost?”

Ta, którą kupisz, gdy nie jest jeszcze znana i trzymasz wystarczająco długo, aby zobaczyć tego rodzaju zyski. Czasami zajmuje to miesiąc (XRB), czasami lata. Cierpliwość jest tutaj kluczem do sukcesu. Nie bój się, że przegapisz inne monety, jeśli chcesz osiągnąć te zyski.

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_36

Często trzeba czasu, aby rozpoznać dobrą technologię.

„Czy jest już za późno, aby wejść?”

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_37

Jedną z głównych zasad, według których żyję w świecie kryptowalut jest to, aby nigdy nie ścigać gwałtownych wzrostów. Jeśli przeoczyłem dobry moment wejścia w transakcję dla danej monety, szukam innej okazji, ponieważ są ich dziennie dziesiątki. Wchodzenie w monetę, która rośnie, może się wydawać kuszące ze względu na szybkie zyski, ale jest wręcz przeciwnie. Chodzi o to, aby zająć pozycję zanim moneta zostanie rozpoznana, a nie w środku ruchu wzrostowego. Wchodzenie na rynek w trakcie formowania się ogromnej zielonej świecy z powodu strachu przed zaprzepaszczeniem okazji lub z jakiegokolwiek innego powodu wiąże się z dużym ryzykiem. Bardzo zły moment wejścia ma większe konsekwencje niż tylko osiągnięcie mniejszych zysków (podatność na zmienność, brak możliwości ustawienia normalnych stop-lossów).

Odpowiedzi na pytania początkujących na rynku kryptowalut_38

Nie bez powodu wszyscy dobrzy traderzy próbują wykupić dołki na kilka tygodni przed rozpoczęciem cyklu altcoina a nie po tym, jak już wystartował. Czy jest już za późno, aby wejść? Zazwyczaj kiedy o to pytasz – tak. Jeśli chcesz wejść, poczekaj na pullback. Zwłaszcza jeśli naprawdę uważasz, że dany projekt wart jest trzymania na dłuższą metę i może to być ostatnia szansa, aby go złapać na niższych poziomach (na przykład po dużym ogłoszeniu). Codziennie dodawanych jest co najmniej kilka nowych monet, a dziesiątki kryptowalut są promowane przez Twitter. W zasadzie każdego dnia są nowe ICO, istotne ogłoszenia dla starszych monet, pogłoski o partnerstwach i setki innych wydarzeń.

I zamierzasz porzucić swój potencjalny X00% zysk dla wzrostu o 30%?

„Ile powinienem sprzedać po skoku wartości mojej kryptowaluty?”

Trzeba do tego podchodzić bardzo indywidualnie. Dążę do sprzedania mojej początkowej inwestycji w momencie gdy czuję, że pierwszy początkowy skok został wykonany. Może to oznaczać, że będzie to 50/100/200, a nawet 1000%, wszystko zależy od projektu. Dobrze jest sprzedać pewną część (nawet niewielką) po drodze, aby zawsze mieć trochę wolnego BTC na wykupienie dołków.

Ponadto – nie bój się sprzedawać większości monet, gdy nadejdzie odpowiedni czas – nie bez powodu tak wielu ludzi wyśmiewa się z osób trzymających DGB. Zastanów się jednak nad pozostawieniem pewnej części monet w otwartej transakcji zakładając możliwe przyszłe wzrosty – uspokaja to Twój umysł zapewniając, że nie przeoczysz ponownego nagłego skoku. Zwykle zostawiam w ten sposób około 10% początkowej inwestycji.

„Jak nauczyć się lepiej zarządzać ryzykiem?”

Kiedy mówię, że trading to o wiele więcej niż kupowanie nisko i sprzedawanie wysoko, zwykle mam na myśli zarządzanie ryzykiem. Bardzo łatwo jest skorzystać ze wzrostów, ale trudniej utrzymać zyski w momencie, gdy rynek przechodzi w trend spadkowy. Mógłbym podzielić zarządzanie ryzykiem na dwie główne części:

 1. Trzymanie monet w bezpiecznym miejscu. Oznacza to, że nie używasz giełdy jako portfela, zawsze masz włączoną weryfikację dwustopniową, nigdy nie dzielisz się swoimi prywatnymi kluczami i korzystasz z portfela sprzętowego.
 1. Zarządzanie ryzykiem podczas handlu. Zasady te mogą być różne dla każdego tradera. Jestem w stanie powiedzieć jedynie co sprawdza się u mnie i pozwala mi pozostać przy zdrowych zmysłach:
 • Zawsze trzymaj pod ręką trochę wolnych BTC. To pozwala kupować dołki, wchodzić w nagłe okazje i generalnie jest zdrowe dla wzrostu portfela, ponieważ cały rynek handluje parami BTC, a cena wszystkich altcoinów zwykle spada podczas rajdów BTC.
 • Zróżnicuj swoje portfolio. Unikaj sytuacji, w której utkniesz ze wszystkimi swoimi pieniędzmi zainwestowanymi w jeden lub dwa projekty (chyba że chodzi o BTC lub ETH). Posiadanie różnych monet obniża całkowite ryzyko. Wybór żadnej z kryptowalut nie daje stuprocentowej pewności, że jej rynek ​​nigdy się nie załamie. Dobry przykład podał użytkownik Twittera @needacoin – zawierając 10 transakcji, potrzebujesz, aby tylko jedna z nich przyniosła dziesięciokrotny zysk aby wyjść „na zero”. Pozostałe transakcje mogą wiązać się z całkowitą stratą. Jedna lub dwie zwycięskie pozycje mogą nadrobić straty na wszystkich Twoich pozostałych pozycjach. Oczywiście staraj się nie dywersyfikować portfela nadmiernie – zmniejszenie ryzyka obniża również Twoją rentowność. Jesteś tutaj, aby zarabiać pieniądze, a nie łapać wszystkie pięciodolarowe ruchy.
 • Zawsze ustawiaj zlecenia stop-loss. Niektórzy twierdzą, że zlecenia te nie działają i są cały czas aktywowane, powodując straty. Mówią tak zazwyczaj ludzie, którzy wkraczają na rynek w bardzo złych momentach. Stop-lossy powinny być zawsze umieszczane poniżej ważnych linii wsparcia, aby po ich aktywacji mieć pewność, że spadek będzie jeszcze silniejszy niż poziom, na którym zostało wypełnione zlecenie. Ustawienie dziesięcioprocentowego stop-lossu po wejściu w środek zielonej świecy ma takie same znaczenie jak ostatnie wzrosty ADA. Nie ma sensu przetrzymywać stratnej pozycji, jeśli możesz kupić kryptowalutę niżej lub cieszyć się wzrostami BTC, niszczącymi altcoiny. Pamiętaj tylko, aby ustawić alarmy, które poinformują Cię gdy cel zostanie osiągnięty.
 • Nie umieszczaj większości swojego portfela w walutach o bardzo niskiej kapitalizacji. Trading jest dla ludzi, którzy chcą mieć stały wzrost, a nie ryzykować inwestowania 90% swojego kapitału w shitcoiny. Im mniejsza moneta, tym bardziej jest zmienna. Próbuję zazwyczaj umieścić bardzo niewielki procent mojego portfela w monetach o niższej kapitalizacji i zwiększać z czasem pozycję w miarę ich rozwoju. Shitcoiny są podatne na manipulację i często mają problemy z płynnością, więc spróbuj przydzielić części swojego BTC odpowiednio do poziomu ryzyka reprezentowanego przez monetę.
 • Zbieraj zyski w drodze na szczyt. To jest zdrowy sposób na pomnożenie swojej ilości BTC, pozwalający na większą elastyczność przy kolejnych ruchach. Będzie mniej bolało w przypadku, gdy nie uda się sprzedać monet na szczycie (co i tak nie zdarza się często).

Ogólne wskazówki

Naucz się gry. Naprawdę, nie bądź leniwy i zacznij badać przestrzeń. W perspektywie długoterminowej nie odniesiesz sukcesu, dopóki sam nie nauczysz się analizy technicznej i fundamentalnej.

Kiedy patrzysz na monetę – spójrz na jej wartość w BTC. Skorzystaj z wykresów par z USD, które pomogą Ci wybrać moment wejścia, ale pamiętaj, że Twoim celem wciąż jest uzyskanie jak najwięcej BTC. Nie bez powodu trzymanie BTC w okresie od czerwca do listopada było bardziej opłacalne niż 95% altcoinów w tym okresie (utrzymywały swoją wartość w USD, niewiarygodne).

Nie wpadnij w pułapkę Twittera podbijającego cenę monety. Dąż zawsze do tego aby mieć pieniądze ulokowane w danej kryptowalucie, zanim wszyscy zaczną o niej mówić. O monecie robi się głośno, ponieważ ludzie już ją trzymają a to zwiększa jej wartość.

Nie zakochuj się w swojej kryptowalucie – miej jaja by ją sprzedać, gdy nadejdzie właściwy czas, nawet jeśli z punktu widzenia analizy fundamentalnej nie ma sensu aby miała rozpocząć trend spadkowy. Cykle rynkowe żyją swoim własnym życiem, a Ty jesteś tutaj po to, aby osiągnąć zysk.

Nie daj się nabrać znanym osobom publikującym linki referencyjne do Bitmex. Pomijając przypadek, w którym naprawdę znasz się na rzeczy, nie powinieneś grać z wykorzystaniem wysokiej dźwigni. Bez dobrych umiejętności w zakresie analizy technicznej jest to w zasadzie hazard.

Zrozum, że nie możesz złapać wszystkich wzrostów. Są ich dziesiątki dziennie, a uczucie strachu przed przeoczeniem okazji jest jeszcze gorsze, ponieważ wszyscy mówią o tych wzrostach na Twitterze. Nie słuchaj tego. Jeśli nie dzisiaj, to jutro wypromują Twoją kryptowalutę.

Ułóż własną strategię. Każdy trader jest inny i nie ma sensu podążać za kimś, kto ma inny poziom tolerancji ryzyka. W zasadzie zależy od tego cały styl gry – czy jesteś traderem krótko-, średnio- czy długoterminowym. Zdecyduj, co jest dla ciebie ważne i na tej podstawie wymodeluj swoją grę.

Jeśli chcesz wejść w monetę znajdującą się w fazie wzrostu – poczekaj przynajmniej na pullback, nigdy nie wchodź wprost w momencie skoku. W 95% przypadków jest to przepis na katastrofę. Traktuj to jak pokera – zawsze chcesz zrobić dobre zagranie, niekoniecznie najbardziej dochodowe.

Zawsze obserwuj BTC podczas handlu altcoinami. BTC jest królem i obecnie decyduje, co się wydarzy. Czy jesteśmy w fazie wzrostu poprzedzonej konsolidacją, czy też obserwujemy wzrosty i spadki altcoinów?

Zawsze miej trochę wolnych BTC, aby kupić dołki i zachować elastyczność. Nigdy bym nie polecił zainwestować 100% środków w rynek altcoinów, jest on zbyt niestabilny. Bądź otwarty na inne możliwości.

Zawsze sprzedawaj zyski w miarę zwiększania dywersyfikacji portfela. Lepiej szukać kolejnych potencjalnych dziesięciokrotnych wzrostów, niż trzymać wszystkie pieniądze w czymś, co duże wzrosty ma już za sobą. Również ryzyko jest niższe.

Zawsze ustawiaj stop-loss. Jeśli masz dobre momenty wejścia, nie będą one uruchamiane, jak mówi większość ludzi. Pozwoli Ci to uzyskać płynność i nigdy nie pozwoli trzymać stratnej pozycji.

Bądź pokorny – nie myśl, że jesteś bogiem, bo złapałeś naprawdę dobry wzrost. Nawet małpa może złapać dziesięciokrotny wzrost we właściwym czasie. Nigdy nie przestawaj się uczyć i zrozum, że to utrzymanie zysku jest trudne – nie jego osiągnięcie.

Dobry moment wejścia jest ważniejszy niż ściganie wzrostów. Masz dużo większą elastyczność, gdy wchodzisz w odpowiednim miejscu, nie jesteś zmuszony do szybkiej sprzedaży w celu uniknięcia straty. Bądź otwarty na inne możliwości.

Nie bój się realizować zysków. Odnosi się to do czerpania zysków w celu dywersyfikacji portfela poprzez zainwestowanie w nowe monety, lub do czerpania zysków ze wszystkiego, gdy tylko nadejdzie odpowiedni moment (koniec sezon altcoinów, załamanie rynku, nadchodzące duże wydarzenia). Nie zakochuj się w swojej inwestycji, to doprowadzi Cię do strat.

Nigdy nie inwestuj zbyt wiele w ryzykowną monetę. Większe zyski mogą kusić, ale utrzymanie stabilności portfela i ostudzenie głowy jest ważniejsze niż jakieś dodatkowe %. Mniejsze monety są podatne na manipulację, więc unikaj zbytniego wystawiania się na takie ryzyko.

Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić. To oczywiste, ale wiele osób wciąż jest zbyt chciwych, chcąc uzyskać łatwe zyski. Otrzymałem wystarczającą liczbę wiadomości typu „pomóż mi”, aby wiedzieć, że to prawda.

Naucz się podstaw analizy technicznej, aby wiedzieć kiedy kupić i kiedy sprzedawać, to niezbędne. Nie przeczytasz tego w żadnym pojedynczym artykule – musisz poświęcić swój własny czas.

Doceń pracę, którą wykonują inni ludzie. Traderzy spędzają godziny na badaniach i dzieleniu się ich wynikami za darmo, aby inni mogli je mieć bez żadnego wysiłku. Powiedz „dziękuję”, daj im napiwek, nie żądaj więcej.