Opera dodaje portfel kryptowalutowy do desktopowej wersji swojej przeglądarki

222
Opera dodaje portfel kryptowalutowy do desktopowej wersji swojej przeglądarki

Norweska spółka Opera Ltd, twórca używanej przez 322 miliony ludzi przeglądarki internetowej, zdecydowała, że jej niedawno wypuszczony mobilny portfel kryptowalutowy zostanie wbudowany również w desktopową wersję jej flagowego oprogramowania. Programiści twierdzą, że na decyzję wpłynęła “niezwykle pozytywna reakcja kryptospołeczności i szeregowych użytkowników na portfel kryptowalutowy wbudowany w Operę na Androida”.

Desktopowa Opera otwiera się na kryptowaluty

Norweska firma, która stworzyła popularną Operę, wyjaśnia, że plany rozbudowania jej desktopowej wersji o portfel kryptowalutowy mają rozwiązać dwa problemy. Po pierwsze, użytkownicy Opery nie będą już musieli instalować i konfigurować dedykowanej wtyczki, by móc połączyć przeglądarkę z kryptowalutową aplikacją mobilną (procedura zdobywania dostępu do portfela wymagała, między innymi, skanowania kodu QR). Po drugie, system zabezpieczeń w smartfonie umożliwi nowe metody przechowywania kluczy prywatnych – użytkownicy będą mogli na przykład podpisywać transakcje za pomocą skanowania linii papilarnych, bez konieczności wpisywania długich i skomplikowanych haseł zabezpieczających.

Charles Hamel, szef produktu Opera Crypto, podkreślał zalety nowej funkcjonalności:

“Dzięki wbudowaniu portfela kryptowalutowego bezpośrednio w przeglądarkę, usuwamy konieczność instalowania skomplikowanych wtyczek czy stosowania odrębnych aplikacji. Otwarcie desktopowych przeglądarek Opery na krypto oznacza wejście w drugą fazę projektu spopularyzowania kryptowalut i idei Web 3.0”.

Wprowadzić krypto do mainstreamu

Obecna wersja aplikacji Opery (której wersja beta miała premierę w zeszłym miesiącu) obsługuje na razie tylko ETH, tokeny ERC-20 oraz automatycznie przyznawane użytkownikom kolekcjonerskie tokeny ERC-721. Deweloperzy zapowiedzieli jednak stopniowe dodawanie wsparcia dla kolejnych kryptowalut.

Decyzja o otwarciu desktopowej przeglądarki na kryptowaluty stanowi część długoterminowej strategii Opery wyjścia naprzeciw oczekiwaniom bardziej zaawansowanych użytkowników poprzez dodawanie kolejnych wbudowanych w oprogramowanie funkcjonalności. Krystian Kolondra z działu EVP Browsers przyznawał:

“Opera ma ambicję pozostawania w awangardzie przemian technologicznych. Naszym następnym celem jest wprowadzenie kryptowalut do głównego obiegu. Wierzymy, że blockchain to technologia jutra – w nadchodzących latach będziemy obserwować, jak przekształca ona całą Sieć.”