Polska kryptowaluta Golem notuje ogromny wzrost

704
Polska kryptowaluta Golem notuje ogromny wzrost

Piątek trzynastego nie okazał się być pechowym dniem dla posiadaczy GNT. Dziś do południa cena tokena GNT polskiego startupu kryptowalutowego Golem wzrosła prawie trzykrotnie. Reakcja rynku jest prawdopodobnie odzwierciedleniem niedawnego uruchomienia systemu w sieci głównej Ethereum.

Czym jest Golem?

Golem jest platformą wynajmującą moc procesora, łączącą zasoby obliczeniowe, które nie są aktualnie wykorzystywane w przyłączonych do sieci komputerach. Jest to aplikacja typu peer-to-peer, która pomaga użytkownikom wymieniać moc obliczeniową na tokeny kryptowaluty. Golem może być uznany za najbardziej obiecującą platformę blockchainową dającą możliwość skorzystania z dodatkowych zasobów CPU.

Moc obliczeniowa zostanie pobrana z nieużywanych, „bezczynnych” zasobów Twojego komputera, a w zamian otrzymasz zapłatę za umożliwienie Golemowi skorzystania z Twojego procesora. W 2016 roku ICO startupu zebrało 820 000 ETH, co po obecnej cenie warte byłoby około 340 milionów dolarów. Projekt uznawany jest za jedno z pierwszych zastosowań sieci Ethereum.

Golem zostaje wprowadzony w życie

10 kwietnia, po dwóch latach rozwoju, projekt Golem został uruchomiony na głównej sieci Ethereum. Twórcy kryptowaluty powiedzieli w wywiadzie dla serwisu Trustnodes:

„Droga do [wdrożenia projektu w] sieci głównej była skomplikowana i wymagająca, bardziej niż spodziewał się tego zespół Golema. Po 14 głównych (i kilku mniejszych…) iteracjach wersji Golem Alpha obsługujących kilka systemów operacyjnych, w tym MacOS, Windows i Linux, po ponad dwóch latach badań i rozwoju, zespół Golema postanowił uruchomić wersję Beta, zwaną Brass, w sieci głównej Ethereum.”

W chwili obecnej Golem przeznaczony jest głównie do renderowania grafiki (filmów animowanych, efektów wizualnych, interaktywnych aplikacji 3D i gier wideo) w darmowym oprogramowaniu Blender. Proces ten wymaga zazwyczaj ogromnych zasobów obliczeniowych. Moc procesora zamieniana jest na GNT poprzez interfejs, który łączy się bezpośrednio z Blenderem.

Twórcy projektu zapewniają, że wypożyczenie mocy procesora zdecentralizowanego superkomputera będzie tańsze niż korzystanie z bardziej tradycyjnych usług. Zespół oznajmia ponadto:

„Inne silniki renderujące, a także inne zastosowania spoza zakresu renderowania (takie jak uczenie maszynowe i inne przypadki wymagające ogromnej mocy obliczeniowej) powinny pojawić się później, jeszcze w 2018 roku.”

Co prawda projekt musi przebyć jeszcze długą drogę, zanim osiągnie swój cel – stworzenie superkomputera światowego – jednak uruchomienie systemu w sieci głównej stanowi jeden z najważniejszych kroków w udowadnianiu wartości Golema oraz podstawowej architektury sieci Ethereum.

Rynek reaguje na pozytywne informacje

Polska kryptowaluta Golem notuje ogromny wzrost1Wydaje się, iż wraz z uruchomieniem systemu w sieci głównej zaczyna powracać wiara inwestorów w projekt Golem. Przed południem cena monety wzrosła prawie trzykrotnie. Obecnie wartość GNT spadła, lecz nadal jest wyższa o ponad 64% niż jeszcze 24 godziny temu. W chwili pisania tego artykułu kapitalizacja rynkowa kryptowaluty wynosi 424 miliony dolarów.