Powrót Sprzedającego Wieloryba: około jedna piąta „brakujących” bitcoinów Mt. Gox wróciła na rynek

1004

7 marca tokijski prokurator i syndyk upadłości dla będącej bankrutem giełdy Mt Gox ujawnił, że dokonywał sprzedaży bitcoinów i bitcoinów cash od końca września 2017 do lutego 2018 roku. Nobuaki Kobayashi przyznał, że sprzedał BTC i BCH warte około 400 milionów dolarów.  

Kobayashi był odpowiedzialny za fundusze zebrane w celu dystrybucji wśród wierzycieli Mt. Gox. W środę 7 marca poinformował, że od końca września wprowadza część funduszy na rynek (do tej pory sprzedał około 40 000 bitcoinów). Syndyk ujawnił również, że jest on wciąż w posiadaniu kolejnych 1,9 mld dolarów w kryptowalutach (około 160 000 bitcoinów). Rozważa pozbycie się monet w celu zdobycia gotówki w celu spłacenia wierzycieli Mt. Gox.

Strona internetowa stworzona przez Gaelitoo, jednego z użytkowników Reddit, śledzi zasoby powiernika i podaje informacje o pozostałych posiadanych przez niego pakietach bitcoinów:

Pomimo tego, że Kobayashi potajemnie sprzedawał swoje zasoby, wywarł duży nacisk na rynek. Wielu członków społeczności obarcza go odpowiedzialnością za ogromną korektę, którą obserwujemy obecnie. Faktem jest, że syndyk odpowiada za dwudziestopięcioprocentowy spadek wartości bitcoina. Zdarzenie przypomina to, które miało miejsce w październiku 2014 roku, a mianowicie „Zabicie Sprzedającego Wieloryba” (ang. Slaying of the Bearwhale). Spekulant pozbywający się dużych ilości bitcoinów w krytycznym momencie został pokonany dzięki solidarnej akcji społeczności, która wprowadzała zlecenia kupna, aby nie dopuścić do spadku ceny. Było to punktem zwrotnym dla wartości BTC.

Zabicie „Sprzedającego Wieloryba”

Na początku października 2014 roku rozczarowany posiadacz bitcoinów wprowadził na rynek 30 000 monet w momencie, gdy cena była na poziomie wsparcia z poprzedniego rekordowego poziomu. Pomyślał, że hossa się skończyła i zdecydował się na wypłatę, prawie doprowadzając cenę do poziomów z 2010 roku.

Powrót Sprzedającego Wieloryba: około jedna piąta "brakujących" bitcoinów Mt. Gox wróciła na rynek

W efekcie rynek został rozbity, ale społeczność walczyła z traderem, który wywierał całą spadkową presję. Wydarzenie to stało się znane jako „Zabicie Sprzedającego Wieloryba”. To był moment w historii bitcoina, w którym mogliśmy poczuć prawdziwą solidarność wspólnoty. Opowiadano historie, a nawet powstał film o zaciekłej bitwie. „Sprzedający wieloryb” sprawił, że rynek zaczął drżeć, ale z drugiej strony Kobayashi nie jest zwykłym bitcoinowym wielorybem.

Z raportów wynika, że kryptowalutowa ​​giełda Kraken zaproponowała syndykowi współpracę w celu sprzedawania zasobów w sposób, który nie miałby tak negatywnego wpływu na rynki. Jesse Powell z firmy Kraken odpowiedział na post na Reddicie:

„Doradziliśmy powiernikowi, że jeśli miałby sprzedawać monety (czego nie zalecamy), powinien zrobić to w ramach aukcji, którą z przyjemnością ułatwimy. To było kilka miesięcy temu. Nigdy więcej nie słyszeliśmy o sprzedaży monet aż do spotkania wierzycieli z opinią publiczną. Możliwe, że otrzymuje wskazówki od kogoś innego. Niestety nie mamy żadnego wglądu w tę sprawę.”

Sprzedający Wieloryb Mt. Gox

W latach 2012-2013 Mt. Gox został uznany za największą na świecie giełdę bitcoina. Jednak po ataku hakerskim i kilku problemach giełda ogłosiła bankructwo. Firma miała już problemy w 2013 roku, ale zawiesiła swoją działalność handlową w lutym 2014 roku. Mt. Gox złożył wniosek o ochronę przed upadłością cztery lata temu po tym, jak ujawnił, że stracił 850 000 bitcoinów, wartych wówczas około 500 milionów dolarów. Firma, która później stwierdziła, że odzyskała około 200 000 bitcoinów, oskarżyła hakerów za straty.

Teraz zadaniem Nobuaki Kobayashiego jest spłacenie wszystkich wierzycieli Mt. Gox, co oznacza, że w ten czy inny sposób, prędzej lub później, będzie musiał sprzedać bitcoiny, aby wreszcie ukończyć dystrybucję. Jednak być może sprzedaż, która miała miejsce do tej pory wystarczy, aby wszyscy wierzyciele otrzymali wypłatę w postaci tradycyjnych walut. Oznaczałoby to, że syndyk nie będzie musiał zawierać kolejnych większych zleceń sprzedaży.

W tej chwili cena bitcoina spadła o ponad 15 procent po tym, jak komisja SEC ogłosiła swoje wymagania względem giełd kryptowalut, więc miejmy nadzieję, że Kobayashi wstrzyma się ze sprzedażą przez jakiś czas. Jeśli nie, autor uważa, że ​​społeczność jest wciąż wystarczająco silna, aby pokonać Sprzedającego Wieloryba Mt Gox.