Reklamowe oszustwa związane z kryptowalutami – scam Rosja Ukraina

Źródeł oszustwa reklamowego z wykorzystaniem zdjęć australijskich celebrytów należy szukać w Rosji – twierdzi brytyjski dziennik “The Guardian”, powołując się na opublikowany w marcu 2020 roku raport.

Reklamowe oszustwo ze źródłem w Rosji

Chodzi o znaną w internecie próbę wyłudzenia pieniędzy przy pomocy nielegalnych programów inwestycyjnych mających dawać możliwość zakupu bitcoinów. Programy te mieli rzekomo promować australijscy celebryci. W rzeczywistości ich zdjęcia w reklamach zostały użyte bez ich wiedzy i zgody, a oni sami nie mieli z całą sprawą nic wspólnego.

Jak napisał “The Guardian”, podmioty stojące za tymi programami pochodzą z Moskwy, a reklamy były w internecie publikowane co najmniej od 2018 roku. Brytyjska gazeta opisując szczegóły dodaje, że istnieją również informacje, iż sprawa ma powiązania z Ukrainą. Takie ustalenia zostały zawarte w raporcie Organized Crime and Corruption Reporting Project, który został opublikowany w marcu 2020 roku. Znalazła się w nim informacja, że w Kijowie było zlokalizowane call center odpowiadające za próby wyłudzenia działające na podobnej zasadzie.

Sprawdź więcej artykułów:

Ogromny zysk oszustów z Ukrainy

Już wcześniej znane były informacje o ukraińskim oszustwie związanym z kryptowalutami, adresowanym między innymi do inwestorów z Wielkiej Brytanii, Australii, a także Nowej Zelandii. Łącznie zaangażowanych miało być w te działania około 200 osób. Oszuści działali poprzez internetowe informacje o rzekomych ogromnych zyskach generowanych przy pomocy ich platform przez znane osoby. Wykorzystywali przy tym nielegalnie wizerunki m.in. Hugh Jackmana, Martina Lewisa czy Gordona Ramsaya. Wiadomo, że w 2019 roku ich zysk netto z tej przestępczej działalności wyniósł 70 milionów dolarów.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Polskie gwiazdy też wykorzystane

Podobne próby wyłudzenia pieniędzy przez nielegalne programy mają miejsce w wielu krajach. W Polsce również dochodziło do takich sytuacji, a wśród znanych osób, których wizerunki były przez oszustów wykorzystywane znaleźli się między innymi: Małgorzata Kożuchowska, Robert Lewandowski czy Kuba Wojewódzki.

Sprawdź więcej artykułów: