Rząd chiński blokuje giełdy kryptowalut w mediach społecznościowych

473
Rząd chiński blokuje giełdy kryptowalut w mediach społecznościowych
  • Rząd chiński blokuje kanały giełd kryptowalutowych w popularnej chińskiej aplikacji WeChat.
  • Ten ruch ma miejsce w ramach prowadzonej od dawna strategii, która ma ukrócić handel walutami wirtualnymi.
  • Pomimo ostrych ograniczeń i cenzury obecnej w mediach chińscy obywatele nadal angażują się w handel kryptowalutami.

Pomimo faktu, że chińscy regulatorzy próbują ograniczać obywatelom możliwości handlu kryptowalutami, ludzie w jakiś sposób wciąż dają radę uzyskać do nich dostęp.

Nawet przy obecnej w mediach społecznościowych i wyszukiwarkach ścisłej cenzurze dotyczącej zwrotów takich jak „kryptowaluta”, „bitcoin” i „ICO”, Chińczycy znaleźli dostęp do garści różnych usług kryptowalutowych.

Według pekińskiej grupy medialnej Caixin, chińscy regulatorzy podjęli dalsze działania, zamykając kanały giełd kryptowalutowych na WeChat, popularnym w tym kraju komunikatorze społecznościowym.

Po ograniczeniu handlu kryptowalutami w Chinach, giełdy przeniosły się do różnych lokalizacji poza krajem, aby stamtąd prowadzić działalność. Wiele z nich zdecydowało przeprowadzić się na autonomiczne terytorium Hongkongu.

Jednym z takich przykładów jest firma OKex, której konto WeChat zostało zablokowane. Obecnie strona giełdy na WeChat zawiera komunikat:

„Po sprawdzeniu platformy na podstawie skarg użytkowników stwierdzono, iż mogła ona naruszyć istotne przepisy i regulacje. Konto jest obecnie zablokowane, a jego zawartość nie jest dostępna.”

WeChat to jedna z najpopularniejszych samodzielnych aplikacji mobilnych. Obsługuje około 600 000 miniprogramów.

Posiadając około miliard aktywnych użytkowników i mnóstwo różnych funkcji na swojej platformie, WeChat została nazwana chińską „Apką do wszystkiego”, a także „Super Apką”.

Kiedy firmy związane z kryptowalutami przeniosły się za granicę, rząd stracił nad nimi całkowitą kontrolę. W odpowiedzi zablokowane zostały konta kilku zagranicznych giełd.

Chińscy regulatorzy są bardzo aktywni w rozprawianiu się z firmami kryptowalutowymi i ostrzeganiu obywateli, aby trzymali się z dala od handlu. Jednak wszystkie te próby nie powstrzymały Chińczyków przed uczestnictwem w handlu kryptowalutami.

Jako ostateczność, w lutym 2018 roku chiński rząd zaplanował użycie narzędzi do blokowania dostępu do zagranicznych giełd kryptowalutowych i zamykania ich na chińskim rynku.