Samsung używa blockchainu, aby zmniejszyć koszty wysyłki o 20%

562
Samsung używa blockchainu, aby zmniejszyć koszty wysyłki o 20%

Każdy kierownik i dyrektor wykonawczy przeczytał o blockchainie i o tym, w jaki sposób technologia ta może pomóc firmom na całym świecie uczynić ich rejestry (i działania) bardziej przejrzystymi i bezpiecznymi. Jednak niewielu było w stanie zastosować ideę blockchain do rozwiązywania problemów w świecie rzeczywistym.

Samsung, na szczęście, pokazuje nam, w jaki sposób firmy mogą przekształcić łańcuch dostaw i operacje logistyczne za pomocą blockchainu – i zaoszczędzić 20% kosztów wysyłki.

Według Bloomberga, koreański gigant technologiczny może wkrótce wykorzystać blockchain do zarządzania swoją globalną siecią łańcucha dostaw.

Spółka Samsung Electronics rozważa wprowadzenie blockchainowego systemu księgowania, aby śledzić globalne przesyłki warte dziesiątki miliardów dolarów rocznie – oznajmił Song Kwang-woo, szef ds. blockchainu w spółce Samsung SDS, oddziale logistycznym, informacyjnym i technologicznym wchodzącym w skład grupy. Bloomberg donosi, że zgodnie z SDS system może obniżyć koszty wysyłki o 20 procent.

Jeśli Samsungowi uda się zaoszczędzić dzięki projektowi łańcucha dostaw opartemu na blockchainie, prognozy Gartnera dotyczące wartości biznesowej tej technologii staną się jeszcze bardziej realistyczne.

W marcu ubiegłego roku firma Gartner oszacowała, że ​​”biznesowa wartość dodana” blockchainu wzrośnie do nieco ponad 176 miliardów dolarów przed 2025 rokiem, a następnie przekroczy 3,1 biliona dolarów do 2030 roku. Według firmy analitycznej wartość dodana dla biznesu jest kwantyfikowana przez wartość innowacji technologicznej, a nie przez dolary, które zostały na nią wydane.

W ubiegłym miesiącu firma Accenture nawiązała współpracę z AB InBev, APL i Kuehne+Nagel, aby zademonstrować, w jaki sposób blockchain pomoże osiągnąć ogromną wydajność branży.

Firma Accenture i jej partnerzy przetestowali rozwiązanie, w którym dokumenty nie są wymieniane fizycznie lub cyfrowo, ale zamiast tego odpowiednie dane są udostępniane i rozpowszechniane za pomocą technologii blockchain na podstawie jednolitych zasad własności określonych przez rodzaj informacji.

Dzięki szczegółowemu przeglądowi bieżących procesów dokumentacji, grupa przeanalizowała ponowny przydział własności informacji, odpowiedzialności i ryzyka, które są możliwe dzięki zaufaniu i bezpieczeństwu, jakie oferuje technologia blockchain.

Międzynarodowa przesyłka towarów dla firm operujących w takich dziedzinach jak przemysł motoryzacyjny, handel detaliczny lub handel towarami konsumpcyjnymi zwykle wymaga więcej niż 20 różnych dokumentów (często papierowych), aby umożliwić przemieszczanie towarów od eksportera do importera.

W pismach tych powtarza się do 70 procent danych. Wymagające wielu dokumentów podejście ogranicza jakość danych i wgląd w czasie rzeczywistym dla wszystkich stron zaangażowanych w handel, co może również opóźnić rozliczenie finansowe towarów.

Rozwiązanie opracowane przez Accenture i jego partnerów przyspiesza cały obieg dokumentów transportowych, zmniejsza wymagania dotyczące wprowadzania danych nawet o 80 procent, upraszcza aktualizowanie danych w całym procesie wysyłki, usprawnia wymagane kontrolowanie ładunku oraz zmniejsza obciążenie i ryzyko kar za pobieranie opłat celnych od klientów.

Mówiąc o planowanym przez Samsunga wdrożeniu blockchainu do łańcucha dostaw, Bloomberg wspomniał, że SDS spodziewa się obsłużyć w tym roku 488 000 ton ładunków lotniczych i 1 milion jednostek wysyłkowych o wysokości 20 stóp przekazywanych drogą morską. Obejmowałoby to organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED) i telefony Galaxy S9 firmy Samsung Electronics.

„System blockchain może pomóc firmie zmniejszyć opóźnienie między wprowadzaniem produktów na rynek a ich faktyczną wysyłką, ułatwiając reagowanie na produkty wypuszczane przez konkurentów i zmianę apetytu konsumentów na rynkach wschodzących, takich jak Chiny” – powiedział Bloombergowi Cheong Tae-su, profesor inżynierii przemysłowej na Korea University w Seulu.

Według International Data Corporation (IDC), globalne wydatki na rozwiązania blockchain mają w 2018 roku osiągnąć 2,1 miliarda dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż 945 milionów dolarów wydanych w roku 2017. Oczekuje się, że w 2021 roku wydatki sięgną 9,7 miliarda dolarów. Wygląda na to, że transport i logistyka mogą być jednymi z branż, które w najbliższej przyszłości skorzystają na tym najbardziej.